"عراق، کره‌جنوبی، چین و هند از آزادسازی دلارهای ایران طفره می‌روند"

 Arz-Moshkelat-jpgحمید حسینی عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق اظهار داشت: لازم است گشایش‌هایی صورت بگیرد تا مرزهای زمینی ما با کشورهای همسایه بخصوص ترکیه و عراق باز شود، تا بتوان کالا صادر کرد، چرا که امروز به دلیل تحریم‌ها و مشکلات ناشی از کرونا، کشور در تنگنای شدید ارزی قرار گرفته و به تبع همین موضوع نیز دلار در کانال ۲۲تا ۲۳ هزار تومان قرار گرفته است.

 

به گزارش نود اقتصادی، وی بیان کرد: عراق، کره‌جنوبی، چین و هند از آزادسازی درآمدهای دلاری ایران و پرداخت بدهی‌های خود به بهانه تحریم‌های آمریکا طفره می‌روند.

 

عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق گفت: علت بازنگرداندن بخشی از ارز حاصل از صادرات در سال گذشته این بوده است که بانک مرکزی با توجه به اینکه ارزش‌های پایه صادراتی اصلاح شده و افزایش یافته بود، گفته بود صادر کنندگان تنها ۸۰ درصد ارز خود را به کشور بیاورند. یعنی ۲۰ درصد ارز حاصل از صادرات به صادرکنندگان بخشیده شد.

 

حمید حسینی افزود: در سال گذشته میزان صادرات افزایش داشت ولی به دلیل اصلاحات گمرک در ارزش‌های پایه رقم صادراتی تغییر نکرده بود. بانک مرکزی قصد دارد توپ گرانی ارز را به زمین دیگران بیاندازد.