جاسوسی مشتریان هوادار دمکراسی‌ در هنگ ‌کنگ در شبکه‌ های اجتماعی و رسانه ‌ها، توسط بانک‌ های خارجی/ ردگیری مشتریان دردسر ساز برای بانک ها از جانب رژیم های چین و امریکا در شبکه های اینترنتی

Jassoussi-telephone-1 رادیو فردا: تحت قوانین امنیتی جدید چین برای هنگ ‌کنگ، افرادی که متهم به جدایی ‌طلبی، تروریسم، براندازی و همکاری با نیروهای خارجی باشند، ممکن است با محکومیت‌های سنگین مواجه شوند.
 
در پی تصویب قوانین امنیتی چین برای هنگ ‌کنگ، خبرگزاری رویترز گزارش داده است که بسیاری از بانک ‌های بزرگ فعال در این منطقه، تلاش می ‌کنند مشتریان دموکراسی ‌خواه هنگ‌کنگ را شناسایی کنند که احتمال تعقیب قضائی آنها توسط پکن در آینده وجود دارد.
 
بانک ‌های سوئیسی «کردیت سوئیس»، «جولیوس بائر» و «یو‌ بی اس»، همچنین «اچ ‌اس ‌بی ‌سی» بریتانیا و برخی دیگر از بانک ‌ها، کارزاری را برای شناسایی مشتریان خود که بالقوه ممکن است برای فعالیت این بانک ‌ها تحت قوانین امنیتی جدید چین خطرساز باشند، به راه انداخته‌ اند.
 
این کارزار بر اساس اطلاعات شخصی این افراد و اظهاراتی که در شبکه‌ های اجتماعی یا رسانه ‌ها بیان کرده‌ اند، سعی در شناسایی «مشتریان دردسر ساز» دارد.
 
رویترز از قول منابعی گزارش داده که این بانک‌ ها تلاش می ‌کنند ارائه خدمات به این مشتریان را محدود یا متوقف کنند.
 
بانک‌ های یاد شده، همچنین تحریم ‌هایی که آمریکا علیه مقامات و افراد چینی وضع کرده است را به دقت زیر نظر دارند تا از طرف آمریکا نیز خطری متوجه آنها نشود.
 
تحت قوانین امنیتی جدید چین برای منطقه خودمختار هنگ‌کنگ، افرادی که متهم به جدایی‌طلبی، تروریسم، براندازی و همکاری با نیروهای خارجی باشند، ممکن است با محکومیت‌های سنگین و حتی حبس ابد مواجه شوند.
 
تصویب این قوانین موجی از نارضایتی و اعتراضات را از خود هنگ‌کنگ تا برخی از کشورهای همسایه، اروپا و آمریکا برانگیخته است.
 
چین می‌گوید تصویب قوانین امنیتی موضوع داخلی این کشور است و دیگران حق دخالت در آن را ندارند.