فضاپیمای امارات راهی مریخ شد!

Fazapeima Emarat

دویچه وله: کاوشگر "امل" (امید) به عنوان اولین کاوشگر فضایی امارات متحده عربی با موفقیت به فضا پرتاب شد و سفر خود به کره مریخ را آغاز کرد. عملیات پرتاب این فضاپیما از مرکز فضایی تانگاشیما واقع در جزیره کوچکی در ژاپن انجام گرفت.

امارات متحده عربی بامداد دوشنبه ۳۰ تیرماه (۲۰ ژوئیه) ساعت ۶:۵۸ دقیقه به وقت ژاپن نخستین کاوشگر خود را به فضا فرستاد. موشک حامل این فضاپیما را که از نوع H2A است، شرکتی ژاپنی ساخته است.

 

این کاوشگر قرار بود، روز چهارشنبه گذشته به فضا پرتاب شود، اما این عملیات به دلیل شرایط نامساعد جوی به تعویق افتاده و در نهایت به روز دوشنبه موکول شده بود.

امارات نخستین کشور عربی است که به چنین موفقیتی نائل شده و فضاپیمای امل نخستین مأموریت پژوهشی میان‌سیاره‌ای است که توسط یک کشور عربی انجام می‌شود.

 

فضاپیمای امل در هنگام پرتاب به فضا

کاوشگر امل که از پایگاه فضایی تانگاشیما واقع در جزیره‌ای در جنوب ژاپن به فضا پرتاب شده، راهی سیاره مریخ شده و قرار است در جریان مأموریت خود اطلاعات گوناگونی در باره مریخ جمع‌آوری کند، از جمله در باره اتمسفر، آب‌وهوا و اقلیم سیاره سرخ.

 

این فضاپیمای ۱۳۵۰ کیلوگرمی قرار است در فوریه سال ۲۰۲۱ و هم‌زمان با پنجاهمین سالگرد بنیانگذاری امارات متحده عربی به مریخ برسد.

 

پژوهشگران بیش از ۲۰۰ دانشگاه و مؤسسه در سراسر جهان از طریق مشاهدات و داده‌های فضاپیمای امل این امکان را خواهند داشت که اتمسفر سیاره مریخ را در ساعات مختلف روز و همچنین فصل‌های گوناگون رصد کنند.

سیاره مریخ به سیاره سرخ شهرت دارد

 

کاوشگر امل که با سرعت ۱۲۱ هزار کیلومتر در ساعت در حرکت است، در طی سفر خود به سیاره سرخ ۴۵۰ میلیون کیلومتر را پشت سر خواهد گذاشت.

امارت متحده عربی امیدوار است که از طریق چنین برنامه‌هایی نه تنها در عرصه‌های علمی و پژوهشی، بلکه در زمینه‌های اقتصادی و همچنین آموزشی پیشرفت‌هایی کسب کنند. در پائیز سال گذشته نیز امارات اولین فضانورد خود را به ایستگاه بین‌المللی فضایی (ISS) فرستاده بود.