اهداف برنامه های پیشنهادی دموکرات‌های آمریکا؛ برنامه دموکرات‌ها برای ایران و افغانستان چیست؟

biden 2020پیش‌نویس برنامه پیشنهادی حزب دموکرات آمریکا در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ منتشر شده و بخشی از آن شامل بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران است.

در این برنامه پیشنهادی همچنین با تاکید بر "پایان مسئولانه جنگ‌های همیشگی" از ضرورت کاهش مداخله نظامی در افغانستان و یافتن "راه حل سیاسی پایدار و فراگیر" گفته شده است.

این سند نخست در واشنگتن‌پست گزارش شد و پس از آن دیگر رسانه‌های آمریکایی نیز از آن خبر دادند.

جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها و رقیب دونالد ترامپ در انتخابات پیش رو، در زمان به دست آمدن توافق هسته‌ای ایران معاون باراک اوباما بود و این توافق را بارها ستایش کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی آمریکا هم که به طور یکجانبه از توافق خارج شده، از ایران خواسته پیش از انتخابات آمریکا برای یک توافق جدید مذاکره کند.

سندی ۸۰ صفحه‌ای از برنامه حزب دموکرات منتشر شده است.

این سند اولویت‌ها و جهت‌گیری‌های اصلی حزب دموکرات در مسائل اقتصادی، سیاست داخلی آمریکا و روابط بین‌الملل را مشخص می‌کند.

این متن هنوز پیش‌نویس است و برای تایید نهایی باید در نشست سراسری ماه آینده حزب دموکرات مطرح شود که به احتمال زیاد در آن نشست تصویب خواهد شد.

 

برنامه دموکرات‌ها برای ایران چیست؟

آنها می‌گویند از مسیر دولت ترامپ برای "جنگ با ایران" برمی‌گردند و به دیپلماسی هسته‌ای، کاهش تنش و گفتگوی منطقه‌ای اولویت می‌دهند.

همچنین "دموکرات‌ها معتقدند که ایالات متحده نباید تغییر رژیم را به دیگر کشورها تحمیل کند و در ارتباط با ایران هم تغییر رژیم را به عنوان یکی از اهداف سیاست آمریکا رد می‌کنند."

آنها با ستایش توافق هسته‌ای گفته‌اند که برجام "بنا بود آغاز دیپلماسی ما با ایران باشد، نه پایان آن" و بر این مبنا خواهان مذاکرات جامع برای تمدید محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران شده‌اند.

برنامه دموکرات‌ها همچنین به دنبال مذاکراتی برای حل به گفته آنها "اقدامات تهدیدآمیز" ایران است، اقداماتی نظیر "سرکوب داخلی"، "تجاوزهای خارجی" و برنامه موشکی.

 

برنامه دموکرات‌ها برای افغانستان چیست؟

پیش‌نویس برنامه‌های حزب دموکرات می‌گوید مداخلات نظامی آمریکا در دو دهه گذشته پنج تریلیون دلار هزینه داشته و نیم میلیون نفر را به کشتن داده است و زمان آن رسیده که به این "درگیری‌های بی‌‌وقفه" پایان داده شود.

آنها می‌گویند جنگ افغانستان طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا شده است و هم‌اکنون جوانترین سربازان آمریکایی در افغانستان کسانی هستند که هنگام آغاز جنگ هنوز به دنیا نیامده بودند.

دموکرات‌ها می‌گویند با اولویت دادن به دیپلماسی و تقویت متحدان منطقه‌ای، حضور نظامی آمریکا را کاهش می‌دهند.

آنها گفته‌اند به دنبال راه حل سیاسی فراگیر و پایداری در افغانستان هستند که اجازه قدرت گرفتن به القاعده و داعش ندهد و از حقوق شهروندان افغانستان، به خصوص زنان و دختران افغان، پاسداری کند.

 

دیگر اهداف برنامه دموکرات‌ها چیست؟

بخش عمده پیش‌نویس برنامه انتخاباتی حزب دموکرات آمریکا به پیشنهادهای این حزب در سیاست داخلی آمریکا اختصاص دارد.

دموکرات‌ها می‌گویند برای یک "اقتصاد قوی‌تر و منصفانه‌تر" به دنبال محو فقر، افزایش دستمزد و حمایت بیشتر از حقوق کارگران و همچنین پایان دادن به سوءاستفاده‌های شرکت‌های عظیم هستند.

آنها وعده داده‌اند که نظام سلامت در آمریکا را اصلاح کنند تا خدمات بهداشتی و درمانی به طور ارزان در دسترس همگان باشد.

دموکرات‌ها با متهم کردن دونالد ترامپ به دامن زدن به اختلافات و چنددستگی در جامعه آمریکا گفته‌اند به دنبال "ترمیم روح آمریکا" هستند که از طریق مواجهه و رفع نابرابری‌ها "از نژادپرستی ساختاری و زن‌ستیزی گرفته تا تبعیض علیه معلولان" ممکن می‌شود.

بخش دیگری از برنامه‌ دموکرات‌ها به اصلاحات سیاسی داخل آمریکا از جمله ایجاد یک ایالت جدید واشنگتن دی‌سی و همچنین دادن حق تعیین سرنوشت به مردم پورتوریکو است.

منبع: بی بی سی