تأیید دخالت غیرقانونی در پرواز هواپیمای سرنگون شدۀ اوکراینی- پایان کار هیأت مدیران سازمان هواپیمایی و متخصصین ایرانی در فرانسه برای خوانش جعبه های سیاه آن هواپیما

havapeyma ukrain bal سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه با بیان این که جعبه سیاه پس از خوانش در اختیار طرف ایرانی قرار می گیرد گفت: بررسی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی امروز به پایان رسید.
 
به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی سفیر ایران در پاریس در توییتی نوشت: هیأتی متشکل از مدیران سازمان هواپیمایی کشوری و تعدادی از متخصصین ایرانی که بمنظور بازخوانی جعبه های سیاه هواپیمای سانحه دیده اوکراینی در مرکز BEA فرانسه کار بازخوانی و تحلیل یافته های بازیابی شده را آغاز کرده بودند، امروز و پس از چند روز تلاش فشرده به کار خود پایان دادند.
 
جعبه های سیاه پس از خوانش در اختیار طرف ایرانی قرار دارد و طبق استانداردهای بین المللی و تخصصی متعارف، متعاقباً اقدامات لازم بعدی صورت خواهد پذیرفت.
 
دولت فرانسه و بخصوص مرکز BEA پاریس در این مدت همکاری سازنده و حرفه ای مناسبی با هیات ایرانی داشتند.
 
***
 
یوهنیی ینین ولودیمروویچ: محتوای جعبه سیاه هواپیما دخالت غیرقانونی در پرواز را تأیید کرده است
 
بی بی سی: یوهنیی ینین ولودیمروویچ، معاون وزیر خارجه اوکراین، در توییتر خود گفته است که متن پیاده شده محتوای جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی که روز ٨ ژانویه توسط موشک سپاه پاسداران ایران سرنگون شد "دخالت غیرقانونی در پرواز هواپیما را تأیید کرده است."
 
اظهارات این مقام اوکراینی ساعاتی پیش و یک روز پس از آن منتشر شده که تیم بین المللی بررسی دستگاه های ضبط پرواز هواپیما خوانش آن را در فرانسه تکمیل کرد و نتیجه را به دولت ایران تحویل داد.
 
پس از سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی با ۱۷۶ خدمه و مسافر، مقامات حکومتی ایران نخست این سانحه را ناشی از نقص فنی قلمداد کردند، اما با انتشار تصاویر و مدارک دیگر، پس از چند روز پذیرفتند که اصابت ٢ موشک ضد هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، باعث سرنگونی آن شده است.
 
سرنشینان هواپیما از کشورهای ایران، کانادا، افغانستان، بریتانیا، سوئد و اوکراین بودند.
 
اخیراً یک مقام ایرانی این حادثه را ناشی از سهل انگاری و اشتباه پرسنل مسئول آتشبار ضد هوایی عنوان کرد، اما دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین گفت که "برای اینکه تقصیر را متوجۀ اشتباه انسانی کنیم، هنوز زود است و سؤالات متعددی بی جواب مانده اند."
 
ایران مبلغی را به عنوان غرامت به بازماندگان سرنشینان پیشنهاد کرده، اما رئیس جمهوری اوکراین گفت که این مبلغ کافی نیست.
 
اوکراین و خانواده های سرنشینان خواستار روشن شدن تمامی ماجرا، معرفی تمامی مسئولان و مجازات آنان و دریافت غرامت مناسب هستند.