افزایش نرخ اجاره‌ بهای ۸۰۰ درصدی (؟) در کرمانشاه و ۱۰۰ درصدی در تهران و کلان شهر‌های دیگر ۱۵ روز پس از مصوبۀ "ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا"

tavaroom معاون وزیر راه از افزایش ۸۰۰ درصدی نرخ اجاره‌بها در برخی استان ها با وجود مصوبه ستاد ملی کرونا خبر داد و گفت: دلیل این اتفاق ناآگاهی مردم بوده است.
 
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمود محمود زاده یادآور شد: ۱۵ روز پس از مصوبه ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا در خصوص تعیین سقف افزایش نرخ اجاره‌ بها (تهران ۲۵ درصد، کلان شهرها ۲۰ درصد و سایر شهرها ۱۵ درصد) بیشترین افزایش نرخ با ۸۰۰ درصد در کرمانشاه و ۱۰۰ درصد در تهران و کلان شهر‌های دیگر، ثبت شده است.
 
وی تصریح کرد:  شاید دلیل ضعف اجرای این مصوبه ناآگاهی مردم باشد، چون این مصوبه به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شده و برای مالک، اجاره تمدید شده تلقی می‌شود، اما مستأجر می‌تواند تصمیم دیگری بگیرد. بر اساس این مصوبه، افزایش اجاره بها در تهران بیش از ۲۵ درصد، در کلانشهر‌ها بیش از ۲۰ درصد و در دیگر شهر‌ها بیش از ۱۵ درصد ممنوع است.
 
وی همچنین با اعلام این که  در کل کشور ۲۵ درصد از پلاک‌ های مسکونی خالی از ساختمان یا مخروبه هستند، گفت:  امیدواریم با اعمال سیاست‌های مالیاتی از این ظرفیت‌ها برای ساخت مسکن استفاده شود.
 
معاون مسکن و ساختمان با تأکید بر اینکه‌ در بخش تولید مسکن، چاره ‌ای جز قیمت گذاری بر مصالح ساختمانی نداریم چون ۶۵ تا ۷۰ درصد بهای واحد مسکونی در ساخت، مربوط به مصالح است، اضافه کرد: با توجه به اینکه ۹۷ درصد مصالح در کشور تولید می‌شود دلیلی برای افزایش قیمت‌ ها وجود ندارد و بر این اساس، در مکاتبه با وزیر صمت خواسته ایم مصالحی که برای ساخت خانه ‌های ارزان قیمت نیاز است با قیمت معقول تأمین شود.
 
محمود زاده درباره جدیدترین وضعیت طرح ملی مسکن نیز گفت: از یک میلیون و ۶۰۰ هزار متقاضی، ۶۰۰ هزار واجد شرایط به استان‌ ها برای تشکیل پرونده معرفی شده اند که تاکنون حدود ۱۹ هزار نفر افتتاح حساب کرده اند.
 
وی با بیان "کسانی که تا پایان مرداد افتتاح حساب نکنند جایگزین متقاضیان دیگر می‌شوند" افزود: حدود ۲۳۰ هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی و ۷۰ هزار واحد در تفاهمنامه‌ها در حال اجراست و اوایل مرداد نخستین مرحله افتتاح طرح اقدام مسکن ملی انجام می‌شود.