گم شدن یک ‌میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی و تکذیب آن توسط مدیر کل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو/ کانون فساد سازمان غذا و دارو - ۲ کانون فساد در وزارت بهداشت

Tajhizate Pezeshki گم شدن یک ‌میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی، یکی از جنجالی ‌ترین افشاگری ‌های وزیر بهداشت بود که هم در سخنرانی ‌اش در فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس به آن اشاره کرد و هم در رشته توئیت ‌هایش بر گم شدن آن، تأکید داشت؛ مبلغی که با یک حساب سرانگشتی چیزی معادل نیمی از بودجه طرح تحول سلامت در سال ۹۷ به شمار می ‌رود.
 
روزنامه جوان- زهرا چيذری: وی اینگونه توئیت کرده بود: «یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی رفته و هنوز دقیقاً معلوم نیست چه کسی آن را برده و چه چیزی آورده و به چه کسانی داده است.»، اما حالا مدیر کل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو معتقد است: وزیر بهداشت در راستای شفاف‌ سازی، فرآیند ورود تجهیزات و ملزومات پزشکی از ابتدا تا انتها این سخنان را گفته است، وگرنه این یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار کل گردش مالی تجهیزات پزشکی در سال ۹۷ است که حدود یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلارش ترخیص و وارد چرخه درمان شده است!
 
اظهارات افشاگرانه وزیر بهداشت همه را شوکه کرده است؛ جنجالی ‌ترین بخش این افشاگری ‌ها فساد ۵۰ هزار میلیارد تومانی در نظام پزشکی بود که ساعتی بعد توسط مدیر روابط عمومی وزارتخانه تکذیب شد، اما گم‌ شدن یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی هم از فساد کلانی در ساختار سلامت حکایت داشت، هر چند به اندازه آن ۵۰ هزار میلیارد تومان شوک ‌آور نبود، اما همه را مبهوت خود کرد. اظهارات تکمیلی آقای وزیر درباره واردات ۲ میلیون یورو کابل برق، بجای استنت قلب هم، نشان داد که گم شدن یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی دور از ذهن نیست، لااقل ۲ میلیون یورو از آن به واردات کابل برق اختصاص یافته است. اما اظهارات اخیر مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو، مسیر این ماجرا را از مسیر مدنظر آقای وزیر، منحرف می‌ کند!
 
گم شدن یا گم نشدن ارز تجهیزات پزشکی!:
 
یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان گم شده! گم شدن چنین پول کلانی در ساختار نظام سلامت از نفوذ مافیایی گسترده حکایت داشت که بر ساختار بهداشت و درمان چنبره زده و می‌ تواند منابع مالی کلانی در حد نیمی از بودجه طرح تحول سلامت در سال ۹۷ را ببلعد، بی ‌آنکه مشکلی بوجود بیاید و آب از آب، تکان بخورد. اظهارات مدیر کل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو حکایت از آن دارد که این پول، نه فقط گم نشده، بلکه وارد چرخه سلامت شده و اتفاقاً معلوم است چه کسی آن را برده، چه چیزی آورده و به چه کسانی داده است!
 
اما آنطور که مهندس سید حسین صفوی، مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو می ‌گوید، کل گردش ارزی که برای حوزۀ تجهیزات پزشکی در سال ۱۳۹۷ دریافت و تأمین شده، یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار است و از این مبلغ حدود یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلارش ترخیص و وارد چرخه درمان شده است.
 
به گفته وی کالا‌های وارد شده با این ارز عمدتاً در حوزه‌های مصرفی پزشکی، آزمایشگاهی و دندانپزشکی و برخی از آن‌ها هم در حوزه تجهیزات سرمایه‌ای بوده است که در سال گذشته وارد و در چرخه درمان توزیع شده‌اند. باقیمانده ارز تخصیص داده شده به حوزه تجهیزات پزشکی نیز به تدریج وارد می‌شود. صفوی تأکید می‌کند: «ما این مسائل را پیگیری می‌کنیم. بنابراین اگر ارزی خارج شود، هم سیستم بانکی آن را پیگیری می‌کند و هم خودمان پیگیر هستیم که مابه‌ازای آن کالا وارد کشور شود.»
 
فقط برای شفاف‌سازی:
 
مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو درباره اظهارات افشاگرانه وزیر بهداشت درباره گم شدن یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی اینگونه توضیح می‌دهد: «آنچه وزیر در این باره مطرح کرده ‌اند، شفاف ‌سازی فرآیند ورود تجهیزات و ملزومات پزشکی از ابتدا تا انتها بوده است که در این راستا نیز ما شروع به انتشار فهرست شرکت‌ها و اقداماتشان کرده‌ایم. قاعدتاً در این حجم از تخصیص ارز برای واردات کالا‌ها و تجهیزات، تعداد معدودی هم تخلف وجود داشته که آن‌ها هم در حال رسیدگی است.»
 
به گفته وی، کل تجهیزات و ملزومات پزشکی که ارز رسمی دریافت می‌کنند، شامل قیمت‌گذاری هستند و توزیع آن‌ها تحت نظر یک سامانه توزیعی است که باید از ابتدای فرآیند تا زمان توزیع در بین مصرف‌کننده نهایی در آن درج شود. صفوی تأکید کرد: «بر اساس این سامانه موجودی انبار‌های شرکت‌ها و کالایی که توزیع شده مشخص است و می‌دانیم که این کالا‌ها با چه قیمتی توزیع شده است. همچنین در حال توسعه سامانه کدینگ تجهیزات پزشکی هستیم تا بتوانیم واردات تجهیزات پزشکی را با جزئیات بیشتری کنترل کنیم.»
 
وی با تأکید بر اینکه عمده واردکنندگان و تولیدکنندگانی که در زمینه تجهیزات پزشکی کار می‌کنند، مجموعه‌ های سالمی هستند، می ‌افزاید: «به هر صورت ممکن است تخلف در شبکه توزیع اتفاق افتد. بر همین اساس وظیفۀ‌ ما این است که به دقت نظارت و رصد کنیم.»
 
گم شده یا گم نشده؟!:
 
با صحبت‌ های صفوی، ابهام‌ های پیرامون افشاگری‌ های نمکی جدی ‌تر می‌ شود. به عبارت دیگر مردم نمی ‌دانند در حال حاضر باید اظهارات آقای وزیر را بپذیرند که معتقد است یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی را معلوم نیست چه کسی برده، کجا برده، چه آورده و به که داده است، یا سخنان مدیر کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو را بپذیرند که دربارۀ عناصر استفهامی موجود در کلام و توئیت ‌های وزیر پاسخ داد! هر چند قبل ‌تر نمکی تکلیف سازمان غذا و دارو را مشخص کرده و آن را به عنوان یکی از کانون ‌های فساد در وزارت بهداشت معرفی کرده است.
 
***
 
۲ کانون فساد در وزارت بهداشت/ عقب نمی ‌نشینم 
 
۲۳ تیر ۱۳۹۸- ایسنا: وزیر بهداشت با اشاره به هزینه‌ های میلیونی برای تخریب شخص وزیر و وزارت بهداشت و همچنین فساد سازمان یافته در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، تأکید کرد: از پیگیری، شناسایی و افشاگری علیه این شبکه رانت و فساد عقب نشینی نمی ‌کنم.
 
به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی امروز صبح در جمع نمایندگان عضو فراکسیون ولایی در مجلس شورای اسلامی گفت: از قرار موثق شبکه رانت و فساد اقتصادی بین برخی افراد و شبکه‌های مجازی هزینه میلیاردی می ‌کنند که مثلاً بنده و وزارت بهداشت را تخریب کنند؛ ۲۰ میلیون تومان برای هر توییت علیه نمکی خرج می‌ کنند، این پول ‌ها از کجا آمده است؟ از جیب اون مادری که گوشواره دختر بچه سرطانی خود را در خواب در آورد و فروخت تا فلان داروی قاچاق یا تقلبی اینها را تهیه کند؟
 
وی در ادامه سخنرانی خود که متن آن از طریق روابط عمومی وزارت بهداشت در اختیار ایسنا قرار گرفت، گفت: جو سنگینی را تحمل کردم و می‌ کنم، حتی زن و بچه من به تخریب و مرگ تهدید می ‌شوند. شبکه رانت، فساد و انحصار به هزار و یک رنگ از جیب این ملت ارتزاق کرده ‌اند، داروی مورد نیاز مردم را در بازار سیاه عرضه می‌ کنند، در انبارهای پیدا و پنهان احتکار می ‌کنند و داروی تقلبی در بازار توزیع می‌ کنند.
 
از افشاگری شبکه رانت و فساد عقب نمی ‌نشینم:
 
وزیر بهداشت افزود: در کنار سازمان غذا و دارو، سامانه ‌ای درست کرده بودند که سرور آن در خارج از این مرزها قرار داشت و تنها افراد معدودی به اطلاعات آن دسترسی داشتند. ۴ ماه است روی این موضوع کار می ‌کنیم. یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی رفته و هنوز دقیقاً معلوم نیست چه کسی برده است و چه چیزی آورده و به چه کسانی داده است. بنده در سرازیری عمر خود هستم و البته از پیگیری، شناسایی و افشاگری علیه این شبکه رانت و فساد عقب نشینی نمی ‌کنم.
 
فساد سازمان یافته در دارو و تجهیزات پزشکی:
 
وی ادامه داد: با یک فساد سازمان یافته در دارو و تجهیزات پزشکی و حتی برخی شرکت ‌های وابسته به وزارت بهداشت درگیر بودیم، ابایی ندارم بگویم، بسیاری این شرکت‌ های وابسته به هیأت امنای ارزی، هر یک به نوعی مشکل دارند، البته در حال حسابرسی هستیم و بعد از آن هم اغلب این شرکت‌ ها هم منحل خواهند شد. یک جریان از بیرون وزارت بهداشت هدایت می‌شود و عده ای را تطمیع می کند که اتفاقاً من را مصمم‌ تر کرده تا با جدیت و سرعت بیشتری برخورد کنم.
 
مجموعه ‌ای آشفته را تحویل گرفتم:
 
وزیر بهداشت افزود: در طول سال ‌هایی که کار اجرایی کردم، هرگز چنین چیزی ندیدم. اهل ناله و ضجه نیستم، اما امروز می گویم، مجموعه ‌ای آشفته و پر از گرفتاری و با معوقات سنگین را تحویل گرفتم. بیمه تأمین اجتماعی چیزی حدود ۱۷ ماه پول وزارت بهداشت را نداده بود، بیمۀ سلامت، حتی با ۴۰۰ درصد رشد منابع خود، نمی ‌توانست از عهدۀ مخارجش برآید، همزمان هم انبوهی از کارها و وعده های ناتمام، وجود دارد.
 
۲ کانون فساد در وزارت بهداشت:
 
وزیر بهداشت اظهار داشت: وقتی به وزارت بهداشت آمدم، در ٢ محل کانون فساد رخنه کرده بودند، هیأت امنای ارزی و سازمان غذا و دارو. روز اولی که سرپرست وزارت بهداشت شدم، به هر ٢ وادی، با علم به پیامدهای آن ورود کردم. عده‌ ای از دوستان گفتند که این ‌ها این جا و آنجا آدم دارند و من هم گفتم که ما و این ملت هم خدا را داریم. از کجا معلوم که فردا بعنوان وزیر معرفی شوم و از کجا معلوم وزیر بهداشت شوم و از کجا معلوم که فردا صبح زنده باشم، آیا فردا نمی ‌پرسند که چرا با این موارد برخورد نکردی؟
 
پروندۀ الکترونیک سلامت سال ها روی زمین مانده بود:
 
نمکی گفت: پرونده الکترونیک سلامت، سال‌ها روی زمین مانده بود، ولی ظرف چند ماه، همۀ داشته هایمان را تجمیع کردیم و چند هفته پیش توسط رئیس جمهوری از استقرار آن رونمایی شد و در حال حاضر همۀ مردم ایران با کد ملی، پروندۀ الکترونیک سلامت دارند، یا می توانند داشته باشند، و بزودی گام‌ های بعدی آن به ترتیب استقرار خواهد یافت و بی تردید از بسیاری از هزینه‌ ها و دوباره کاری ‌ها، پیشگیری خواهد شد.
 
وی بیان کرد: برخی فکر می ‌کردند، بنده که به وزارت بهداشت آمده ‌ام، قرار است گونی گونی پول به من بدهند، اما شب عید امسال ۵ هزار میلیارد پول ما از طرف سازمان برنامه و بودجه پرداخت نشد، همزمان ۱۰ هزار میلیارد تومان مطالبه از تأمین اجتماعی داشتیم، بیمه سلامت هم، ۵ هزار میلیارد تومان، بدهی معوقه داشت و با ۲۰ هزار میلیارد تومان کسری، وارد سال ۹۸ شدیم که سیلاب هم گریبان ما را گرفت؛ البته بازهم داد و فریاد نکردیم.
 
بودجۀ اضافه ‌ای برای پویش فشار خون دریافت نشد:
 
نمکی بیان کرد: در سال ۹۶ بر اساس آخرین آمارها، ۳۸۰ هزار مرگ داشتیم که ۳۱۳ هزار مورد به علت بیماری ‌های غیرواگیر و ۹۷ هزار مورد به علت فشار خون بالا بوده است. بر این اساس برنامه ملی کنترل فشار خون اجرا شد. برای این برنامه، هیچ بودجۀ اضافه‌ ای، دریافت نشد. این در شرایطی است که ۴۰ درصد مبتلایان به فشار خون از بیماری خود اطلاع ندارند. جمعیت هدف ۲۰ میلیونی به بیش از ۳۰ میلیون رسید و ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار مورد جدید مبتلا به فشار خون را شناسایی کردیم و پیگیری خواهیم کرد و قطعاً در سال ‌های آتی از بسیاری از هزینه های ما خواهد کاست.