نقض آشکار امنیت هوانوردی و تخلف از اصل آزادی پرواز هواپیماهای غیر نظامی توسط ٢ هواپیمای جنگندۀ امریکایی بر علیه هواپیمای ماهان پرواز ۱۱۵۲ - توضیحات فرماندهی مرکزی امریکا در این مورد - ارسال آتی اعتراض حکومت روحانی به شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد

Mahan-Air-1 ایرنا: معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: اقدامات صورت گرفته توسط جنگنده ‌ها و ایجاد مزاحمت برای پرواز ۱۱۵۲ هواپیمایی ماهان موجب مسئولیت بین ‌المللی دولت متبوع آن‌ ها بوده و قابلیت تعقیب حقوقی را از جمله در شورای ایکایو و دادگاه دادگستری بین‌المللی به دنبال خواهد داشت.
 
به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی ریاست جمهوری، لعیا جنیدی افزود: رفتار هواپیماهای جنگنده در قبال پرواز ۱۱۵۲ هواپیمایی ماهان و ایجاد مزاحمت برای یک هواپیمای مسافربری آن هم در خاک کشور ثالث، نقض آشکار امنیت هوانوردی، تخلف از اصل آزادی پرواز هواپیماهای غیر نظامی است.
 
وی تصریح کرد:‌ این اقدام به علاوه در مغایرت با مواد ۳ مکرر و ۴۴ پیمان هواپیمایی کشوری بین المللی(کنوانسیون شیکاگو) و ضمیمه های مربوطه و کنوانسیون مونترال ۱۹۷۱ ونیز زیر پا گذاشتن اصول مسلم حقوق بین الملل است.
 
جنیدی گفت: ‌توضیحاتی که تاکنون ارائه شده غیرموجه و فاقد وجه اقناعی است لذا اقدامات صورت گرفته توسط این جنگنده ها موجب مسئولیت بین المللی دولت متبوع آن ها بوده و قابلیت تعقیب حقوقی را از جمله در شورای ایکایو و دادگاه دادگستری بین المللی به دنبال خواهد داشت.
 
منابع خبری پنجشنبه شب گزارش دادند که ٢ فروند جنگنده آمریکایی برای هواپیمای مسافربری شرکت ماهان در آسمان سوریه ایجاد مزاحمت کردند که این اقدام موجب شد به برخی از مسافران این پرواز آسیب برسد.
 
«سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این مزاحمت گفت: «جزئیات این حادثه در دست بررسی است و پس از تکمیل اطلاعات، اقدامات لازم سیاسی و حقوقی به عمل خواهد آمد.»
 
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در عین حال در تماس مجید تخت ‌روانچی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد با گوترش دبیرکل آن سازمان صراحتاً تأکید شده است که چنانچه هر حادثه‌ ای در مسیر برگشت برای این هواپیما اتفاق افتد، جمهوری اسلامی ایران آمریکا را مسؤول آن خواهد شناخت. این پیام همچنین به سفیر سوئیس در تهران نیز داده شده است.»
 
نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد هم اعلام کرد علاوه بر گفت‌وگوی تلفنی «مجید تخت‌روانچی» سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد به زودی طی نامه‌ای به شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد مراتب اعتراض خود را از تهدید هواپیمای مسافربری ماهان اعلام می‌دارد.
 
منابع خبری پنجشنبه شب گزارش دادند که دو فروند جنگنده آمریکایی برای هواپیمای مسافربری شرکت ماهان در آسمان سوریه ایجاد مزاحمت کردند که این اقدام موجب شد به برخی از مسافران این پرواز آسیب برسد.
 
***
 
تعرض امریکا را اقدام تروریستی می دانیم/ ایکائو باید بیانیه بدهد
 
ایلنا: وزیر راه و شهرسازی گفت: از ایکائو انتظار داریم علیه این اقدام آمریکا بیانیه بدهد و نسبت به این اقدام اعتراض کند. ما هم به طور جدی پیگیری می کنیم تا ایکائو وادار شود و نسبت به این تعرض امریکا، اعتراض کند.
 
محمد اسلامی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره مزاحمت ٢ جنگنده امریکایی برای هواپیمای مسافری ماهان بر فراز آسمان سوریه که منجر به فرود اضطراری و مصدوم شدن چند مسافر از جمله دو کودک شد، گفت: هواپیمای ماهان در مسیر تجاری بین المللی در حال حرکت بوده و این تعرض امریکا اقدام تروریستی است.
 
وی ادامه داد: جهان باید این اقدام آمریکا را محکوم کند و تا ساعاتی دیگر اعتراض رسمی ایران را به این برخورد تروریستی آمریکا از طریق نماینده کشورمان در ایکائو پیگیری می کنیم.
 
وزیر راه وشهرسازی با تأکید بر اینکه مزاحمت های ٢ جنگنده آمریکایی برای هواپیمای مسافربری کشورمان تعرض آشکار به حقوق قانونی و واضح بین المللی و علیه امنیت مسافران بوده است، گفت: طبق ضوابط ایکائو همه کشورها وظیفه دارند که ایمنی پروازها را در فضای کشورها رعایت کنند و این الزام برای همه کشورهاست.
 
اسلامی با بیان اینکه این تعرضات محکوم است و همه کشورها باید این اقدام را محکوم کنند، ادامه داد: اعتراض از طریق نماینده رسمی به صورت رسمی و کتبی تا ساعتی دیگر منتشر خواهد شد و این موضوع را به طور جدی دنبال می کنیم.
 
وی با اشاره به بررسی این رخداد و تعرض به هواپیمای مسافری ایران در آسمان سوریه گفت: این تعرض برای هواپیمای ایرانی رخ داده و ما هم اعتراضات و حقوق قانونی خود را به طور جدی دنبال می کنیم البته هر کشوری که این اتفاق در فضای آن رخ داده هم باید معترض باشد و از آنجایی که این اقدام در فضای آسمان تحت مدیریت آن کشور (سوریه) رخ داده، انتظار داریم آن ها هم اعتراضات خود را دنبال و پیگیری کنند.    
 
وزیر راه و شهرسازی درباره اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه جنگنده ها فاصله استاندارد از هواپیمای ماهان را رعایت کرده اند، تأکید کرد: آنها غلط کرده اند، هیچ حقی نداشتند که وارد مسیر هواپیمای تجاری شوند.
 
وی با تأکید بر اینکه هیچ جنگنده ای حق ندارد وارد مسیر تجاری هواپیماها شود، اظهار داشت: مسیرهای پروازهای تجاری و بین المللی شناخته شده هستند و هیچ جنگنده ای حق تعرض و اجازه ورود به مسیر تجاری را ندارد.  
 
اسلامی افزود : هواپیمای ماهان مجوز پرواز داشته و هواپیمای تجاری و مسیر آن کاملا ًمشخص است، هیچ چیز مبهمی در این پرواز وجود نداشته و تمام موضوعات در این پرواز روشن بوده است.   
 
وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: از ایکائو انتظار داریم علیه این اقدام آمریکا بیانیه بدهد و نسبت به این اقدام اعتراض کند. ما هم به طور جدی پیگیری می کنیم تا ایکائو وادار شود و نسبت به این تعرض امریکا، اعتراض کند.
 
***
 
اعتراض حکومت روحانی دربارۀ تهدید هواپیمای مسافربری ماهان به شورای امنیت ارسال خواهد ‌شود
 
ایرنا: نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد به زودی طی نامه ‌ای به شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد مراتب اعتراض خود را از تهدید هواپیمای مسافربری ماهان اعلام می‌دارد.
 
به گزارش ایرنا، پس از آنکه مجید تخت روانچی روز پنج شنبه در یک تماس تلفنی اضطراری با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، تاکید کرد چنانچه هر حادثه ای در مسیر  برگشت برای این هواپیما اتفاق افتد جمهوری اسلامی ایران  آمریکا را مسئول آن خواهد شناخت، خبرنگار ایرنا اطلاع کسب کرد که قرار است به زودی ایران طی نامه‌ای مراتب اعتراض و جزئیات این حادثه را به سازمان ملل متحد اعلام کند.
 
این نامه به دبیرکل سازمان ملل متحد و شورای امنیت این سازمان ارسال خواهد شد تا به عنوان سندی در این سازمان بین‌المللی ثبت شود.
 
سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در رابطه با حادثه تهدید هواپیمای ماهان که عازم بیروت بود، اظهار کرد: جزئیات این حادثه در دست بررسی است و پس از تکمیل اطلاعات اقدامات لازم سیاسی و حقوقی به عمل خواهد آمد.  
 
وی افزود: در عین حال در تماس مجید تخت‌روانچی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد با آقای گوترش دبیرکل آن سازمان صراحتاً تأکید شده است که چنانچه هر حادثه ای در مسیر برگشت برای این هواپیما اتفاق افتد، جمهوری اسلامی ایران آمریکا را مسئول آن خواهد شناخت. این پیام همچنین به سفیر سوئیس در تهران نیز داده شده است.
 
این دو جنگنده با ایجاد مزاحمت برای هواپیمای ماهان در آسمان لبنان، موجب شدند به برخی از مسافران این پرواز آسیب برسد.
 
بر اساس اعلام خلبان هواپیمای خطوط هوایی ماهان، ٢ جنگنده ای که پنجشنبه شب این هواپیما را در آسمان سوریه تهدید کرده اند، آمریکایی بوده اند.
 
بنا به این گزارش، در گفتگویی که خلبان هواپیمای ماهان با خلبانان این ٢ جنگنده برای اعلام هشدار رعایت فاصله ایمن داشته است، آنها خود را آمریکایی معرفی کرده اند.
 
خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز اعلام کرد؛ جنگنده های متعرض به هواپیمای مسافربری ماهان، آمریکایی بودند و از پایگاه التنف سوریه به پرواز در آمدند.
 
ارتش رژیم صهیونیستی نیز مدعی شد که جنگنده های این رژیم، هواپیمای ایرانی را رهگیری نکرده ‌اند.
 
***
 
عباس موسوی: جزئیات حادثه هواپیمای ماهان در دست بررسی است
 
خبرگزاری مهر: سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به مزاحمت دو جنگنده برای هواپیمای ماهان گفت: جزییات این حادثه در دست بررسی است.
 
به گزارش خبرگزاری مهر سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در رابطه با حادثه امشب (پنجشنبه شب) برای هواپیمای ماهان که عازم بیروت بود، اظهار کرد: جزئیات این حادثه در دست بررسی است و پس از تکمیل اطلاعات اقدامات لازم سیاسی و حقوقی به عمل خواهد آمد.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در عین حال در تماس مجید روانچی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد با آقای گوترش دبیرکل آن سازمان صراحتاً تأکید شده است که چنانچه هر حادثه‌ای در مسیر برگشت برای این هواپیما اتفاق افتد، جمهوری اسلامی ایران آمریکا را مسؤول آن خواهد شناخت. این پیام همچنین به سفیر سوئیس در تهران نیز داده شده است.
 
***
 
توضیحات فرماندهی مرکزی امریکا در مواجهه با پرواز ماهان: فاصلۀ ایمن رعایت شده بود
 
rfi فارسی: ارتش ایالات متحده آمریکا، در خصوص گزارش رسانه‌های دولتی ایران مبنی بر مواجهه یکی از جنگنده‌های آمریکایی با هواپیمای مسافربری ماهان در آسمان سوریه، این گزارش را تایید کرد اما در عین حال توضیح داده است که هدف جت اف-۱۵ آمریکایی بررسی بصری این هواپیما به منظور اطمینان از امینت نیروهای آمریکایی بوده و فاصله ایمن با هواپیمای ایرانی رعایت شده است. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است: بررسی این حادثه در جریان است و اقدامات حقوقی و سیاسی لازم اتخاذ خواهد شد. شرکت هواپیمایی مسافربری ماهان از سوی دولت‌های آمریکا و اسرائیل به حمل سلاح به سوریه متهم است. 
 
تلویزیون دولتی ایران، شامگاه پنج‌شنبه دوم مرداد/۲۳ ژوییه، گزارشی را پخش کرد که نشان می‌داد هواپیمای مسافربری ماهان که از تهران عازم بیروت بود، به هنگام عبور از آسمان سوریه، با مانور «خطرناک» دو جنگنده آمریکایی مواجهه شده است که همین امر واکنش سریع خلبان این پرواز را به همراه داشته است.
 
این گزارش نشان می‌دهد که خلبان هواپیمای مسافربری ماهان جهت پرهیز از برخورد با جت آمریکایی به سرعت اقدام به تغییر مسیر و کم کردن ارتفاع پرواز هواپیما نموده که همین واکنش ناگهانی، موجب مصدومیت تعدادی از مسافران و کادر پرواز شده است.
 
در نهایت، پرواز شماره ۱۱۵۲ ماهان‌ایر در فرودگاه بیروت، پایتخت لبنان، به زمین نشست. یک مقام هوانوردی لبنان در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس تایید کرده است که این پرواز عصر پنجشنبه درحالتی عادی در بیروت فرود آمده است.
 
رسانه‌های داخل ایران در ابتدا گفته بودند که دو فروند هواپیمای جت که قصد داشتند به هواپیمای مسافربری ماهان نزدیک شوند متعلق به ارتش اسرائیل بودند اما ساعاتی بعد خلبان پرواز اعلام کرد که این جنگنده‌ها آمریکایی بودند.
 
بر اساس این گزارش، خلبان پرواز مسافربری ماهان، در تماس با دو جنگنده از آنها خواسته است تا در فاصله‌ای ایمن پرواز کنند و در همین تماس بوده است که آنها خود را آمریکایی معرفی کردند. 
 
کاپیتان بیل اربن، سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا، در بیانیه‌ای اعلام کرد که عصر پنج‌شنبه یک جنگنده اف-۱۵ آمریکا، در جریان یک ماموریت عادی در مجاورت پادگان محل استقرار نیروهای عملیات عزم راسخ در سوریه از فاصله‌ای ایمن، بطور تقریبی هزار متر، اقدام به بررسی بصری و استاندارد یک هواپیمای مسافربری کرده است. 
 
به گفته این مقام ارشد فرماندهی مرکزی آمریکا، در این عملیات معیارهای معمول رعایت شده و زمانی که خلبان اف-۱۵ تشخیص می‌دهد که این هواپیما یک هواپیمای مسافربری است از هواپیمای مسافربری فاصله می‌گیرد. 
 
آنگونه که کاپیتان بیل اربن در این بیانیه توضیح داده است: هدف از عملیات جنگنده اف-۱۵ اطمینان از ایمنی نیروهای ائتلاف در پادگانی در تنف سوریه بوده است. 
 
ائتلاف بین ‌المللی علیه داعش به رهبری آمریکا در تنف سوریه، در نزدیکی مرز عراق و اردن، یک پایگاه دارد.