سرازیر شدن فاضلاب به کارون و ابتلای مردم به بیماری ‌های گوارشی - شاخص مطلوبیت آب شبکۀ توزیع شهری در خوزستان حدود ۱۲ درصد پایین ‌تر از میانگین کشوری - تکذیب تلاقی آب و فاضلاب

Fazelab-Karoun-1 عضو شورای کلانشهر اهواز با بیان اینکه آب مصرفی بسیاری از شهرستان‌های استان خوزستان از رودخانه کارون تامین می‌شود، گفت: متاسفانه سرازیر شدن فاضلاب و آلودگی رودخانه باعث مبتلا شدن مردم به بیماری های گوارشی شده است.
 
سید محسن موسوی ‌زاده در گفتگو با خبرنگار ایلنا، درباره آب شرب استان خوزستان اظهار داشت: در اکثر شهرهای خوزستان از جمله اهواز، آبادان، خرمشهر، سوسنگرد و ...تصفیه خانه مناسبی برای رودخانه کارون که آب مردم را تامین‌می‌کند، وجود ندارد و این آب به دلیل سرازیر شدن فاصلاب‌های‌خانگی، صنعتی و بیمارستانی باعث بروز بیماری‌های گوارشی می‌شود.
 
وی افزود: هرچند به آب تصفیه شده کلر زده می‌شود ولی همین کلر نیز مشکلات و عوارض بسیاری برای سلامتی مردم در پی دارد. طبق آمارها میزان ابتلای مردم به بیماری گوارشی و سرطان ها هم به دلیل آب و هم ریزگرها در استان بالا است.
 
وی افزود: با حضور معاون اول رئیس جمهور تصفیه خانه شرق اهواز افتتاح شد اما تاکنون راه اندازی و مورد بهره برداری قرار نگرفته است. آب شرب کلانشهر اهواز از سرچشمه های گتوند، طرح غدیر و 30 درصد نیز از خود کارون تهیه می شود.
 
موسوی زاده ادامه داد: در کلانشهر اهواز و دیگر شهرستان‌های خوزستان اگر پمپ های هدایت کننده فاضلاب به سمت رودخانه کارون نبود بوی تعفن نفس مردم را بند می‌آورد. هرچند با این وجود این بوی تعفن شهروندان را آزار می دهد.
 
عضو شواری کلانشهر اهواز عنوان کرد: برای ترمیم زیرساخت های فاضلاب اداره آبفا تمام شهر اهواز را شخم زده و صدها نقطه از خیابان‌های این شهر زیر و رو شده اند و تا بخواهند لکه گیری و روکش آسفالت انجام شود، زمان زیادی نیاز دارد در این در حالی است که حفاری ها برای مردم مشکلات زیادی ایجاد کرده است.
 
وی اضافه کرد: به دلیل انتقال فاضلاب با لوله های قطور به رودخانه کارون این آب که مصرف شرب مردم است نه تنها انسان‌ها را بلکه برای حیوانات و مصارف کشاورزی هم خطر آفرین است و حتی استشمام بوی این فاضلاب بیماری زا است چه برسد از آن مصرف شود.
 
نماینده خوزستان در شورای عالی استان‌ها بیان کرد: آب شرب اهواز را باید از رودخانه کارون جدا کرد و از طرح آبرسانی غدیر استفاده شود.
 
موسوی زاده ادامه داد: به دلیل کم شدن حجم رودخانه کارون در منازل آپارتمانی شهرهایی از جمله اهواز، خرمشهر و آبادان حتما باید از دستگاه های پمپ آب استفاده کنند چرا که در غیر این صورت آب به طبقات بالا نمی رسد؛ حالا هزینه برق و آلودگی صوتی ناشی از این پمپ ها بماند.
 
وی گفت: اکثر شهروندان ناگزیرند از تصفیه کن های آب در منازل خود استفاده کنند که الان قیمت های میلیونی دارند و هر 6 ماه یک بار نیز باید فیلترهای شان را تعویض کنند که برای آنهم باید هزینه جداگانه ای صرف شود.
 
پیش از این نیز سید محمد علوی رئیس مرکز بهداشت خوزستان در یک برنامه تلویزیونی، در خصوص شیوع بیماری‌های ناشی از آلودگی آب، اظهار کرد: دو شاخص برای تشخیص آب آشامیدنی سالم داریم که شامل میزان کلر باقی مانده در اب و غلظت میکروبی است.
 
وی با بیان اینکه لوله‌های توزیع آب دچار ترک خوردگی و شکستگی هستند، گفت: در بسیاری از مناطق استان خوزستان به ویژه مناطق حاشیه‌ای شهر و روستاها، این احتمال وجود دارد که فاضلاب به لوله‌های آب بزند.
 
رئیس مرکز بهداشت خوزستان نیز با اشاره به تبعات قطعی‌های برق در خوزستان، عنوان کرد: اکثر منازل پمپ دارند و قطعی برق موجب خاموشی پمپ ها و افت فشار آب می‌شود که در نتیجه احتمال دارد فاضلاب اطراف لوله‌ها به درون آن کشیده شود.
 
چندی قبل نیز مرکز بهداشت استان خوزستان نسبت به تلاقی آب و فاضلاب و شیوع بیماری‌های میکروبی هشدار داد که استاندار خوزستان این موضوع را کاملا تکذیب کرده بود.
 
***
 
شاخص مطلوبیت آب شبکۀ توزیع شهری در خوزستان حدود ۱۲ درصد از میانگین کشوری پایین ‌تر
 
خبرگزاری ایرنا: سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز یکی از اولویت‌ های مراکز بهداشت شهرستان ‌ها را پایش و نظارت مستمر آب شرب در نقاط شهری و روستایی دانست و گفت: شاخص مطلوبیت کدورت آب شبکه توزیع شهری در شهرستان ‌های خوزستان در سال گذشته ۷۸ درصد بود که حدود ۱۲ درصد از میانگین کشوری، پایین ‌تر است.
 
به گزارش ایرنا از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، فرهاد ابول نژادیان روز جمعه افزود: به گفته مسئولان ادارۀ آبفا خوزستان، کدورت بالای آب در برخی نقاط به این دلیل است که ۸۰ درصد منابع تأمین آب این استان از منابع سطحی (رودخانه ‌ها) برداشت می ‌شود، در حالیکه در بیشتر نقاط کشور برداشت آب شرب بیشتر از منابع زیر زمینی انجام می‌شود و طبعاً استفاده از منابع زیرزمینی کدورت کمتری به همراه دارد.
 
وی با بیان اینکه پارسال هیچگونه طغیان بیماری التور در استان گزارش نشده، ادامه داد: با توجه به جایگاه اهمیت آب سالم در حفظ سلامتی جامعه، وضعیت آب شرب شهروندان به طور شبانه روزی در تمامی شهرستان‌ها توسط بازرسان بهداشت محیط از نظر میکروبی، شیمیایی و کلر باقیمانده کنترل شده و در آزمایشگاه‌های تخصصی در سطح شهرستان‌ها و استان آنالیز می‌شود که با تلاش کارشناسان و نظارت‌های صورت گرفته است.
 
ابول نژادیان اظهار داشت: در حال حاضر وضعیت شاخص میکروبی آب اهواز دارای مطلوبیت ۹۵.۷۵ درصدی است که نسبت به سال ۹۸ وضعیت بهتری دارد، همچنین درصد شاخص میکروبی آب شبکه توزیع شهری در شهرستان‌های تحت پوشش دانشگاه جندی شاپور اهواز درفصل بهار سال جاری، دارای مطلوبیت ۹۳.۲ درصد بوده است.
 
وی گفت: کیفیت آب شرب اهواز هم اکنون در وضعیت مناسبی است و در عین حال این اطمینان را به شهروندان می‌دهیم که سلامت مردم خط قرمز ماست و هیچگونه محافظه کاری و ملاحظه کاری در این زمینه نداریم و مسائلی که سلامتی مردم را تهدید کند، پیگیری خواهیم کرد.
 
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: در ماه‌ های اخیر با توجه به شیوع کرونا، این بازرسی ‌ها و کنترل ‌ها تشدید شده‌ اند و در صورت صفر بودن کلر باقیمانده یا عدم مطلوبیت میکروبی، موارد بلافاصله به صورت تلفنی با کارشناسان شرکت آب و فاضلاب مطرح شده و مشکل در منطقه رفع می‌شود با این وجود اگر رفع این معضلات زمان بر شوند، موضوع از طریق شورای سلامت استان و یا ارجاع پرونده قضایی شرکت‌های آب و فاضلاب به دادگاه، آنها را موظف به پاسخگویی و رفع مشکلات می‌کنیم.
 
وی افزود: همچنین در پاره ‌ای از نقاط در سطح شهر اهواز و استان به دلیل ساخت و سازهای غیرمجاز، فرسودگی شبکه توزیع آب، خصوصیات توپوگرافی منطقه یا افت فشار، کیفیت آب دستخوش تغییر شده و موجب شکایت هموطنان یا افت مطلوبیت میکروبی می‌شوند که بلافاصله موضوع توسط مراجع بهداشتی مورد پیگیری قرار می‌گیرد.
 
ابول نژادیان با بیان اینکه در برخی شهرستان ‌ها با معضل انشعاب غیر مجاز آب مواجه ایم، گفت: متأسفانه عده ‌ای از شهروندان، بدون اطلاع از تبعات انشعاب غیرمجاز آب، اقدام به لوله کشی با فاصله‌ های طولانی از مسیر غیر کارشناسی شده و بعضاً از درون جوی ‌های روباز می کنند، که این موضوع بارها از طریق آموزش عمومی، جلب مشارکت مردمی و حتی از طریق مراجع قضائی پیگیری شده و همچنان در این زمینه نیازمند مداخله جدی مردم و ارگان ‌های متولی هستیم.
 
وی اضافه کرد: وضعیت کلرسنجی آب شبکه توزیع شهری در شهرستان‌ های خوزستان در سال ۹۸ به طور میانگین ۸۲.۶ درصد بوده است که در مقایسه با میانگین کشوری از وضعیت بهتری برخوردار است، همچنین درصد مطلوبیت کلرسنجی آب شبکه توزیع روستایی در شهرستان‌ های خوزستان در سال ۹۸، ۶۸.۲ درصد بوده است که قریب به ٣ درصد از میانگین کشوری بالاتر است.
 
بر اساس این گزارش، ایزدی یکی از اعضای شورای شهر اهواز اخیرا در یکی از رسانه‌ های محلی خوزستان با اشاره به گزارش مواردی از ابتلای شهروندان به هپاتیت A به دلیل تلاقی آب و فاضلاب، از وضعیت نامناسب آب شرب اهواز انتقاد کرده است.
 
در پی این مصاحبه، سید محمد علوی رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: بیماری هپاتیت A در خوزستان اپیدمی نشده، اما موارد متعددی از ابتلا به این بیماری، بویژه بعد از سیل و آبگرفتگی و بالا زدن فاضلاب در شهرستان کارون، از طریق پزشکان عمومی، خصوصی و مراکز بهداشتی و درمانی گزارش شده است، همچنین مواردی از ابتلای بیماری‌ هایی از جمله سالمونالا، بیماری ‌های اسهالی مانند شیگلوزو آمیبیازیس نیز اعلام شده که در شورای سلامت خوزستان مطرح شده است.
 
به گفته وی، مراکز بهداشت غرب و شرق اهواز بارها اعتراض و شکایت خود را از شرکت آب و فاضلاب و به خصوص آبفای روستایی به دلیل آلوده شدن آب با فاضلاب به دادستانی اعلام کردند و این موضوع به دلیل تاثیر آن بر سلامت مردم از مطالبات قدیمی بهداشت است.
 
از سوی دیگر حقیقی ‌پور مدیر عامل شرکت آب ‌و فاضلاب خوزستان، ادعای شبکه بهداشت استان مبنی بر تلاقی فاضلاب با شبکه توزیع آب را تکذیب کرده و گفته دلیل پایین تر بودن میانگین مطلوبیت میکروبی اهواز نسبت به میانگین کشوری، وجود تعداد بالای انشعاب غیرمجاز به ویژه در مناطق حاشیه شهر است.
 
***
 
ترکیب آب آشامیدنی برخی مناطق خوزستان با فاضلاب
 
خبرگزاری مهر: رئیس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به ترک و شکستگی لوله‌ های توزیع آب در استان، گفت: آب شبکه لوله کشی در برخی مناطق خوزستان ترکیبی از آب و فاضلاب است.
 
به گزارش خبرگزاری مهر، سید محمد علوی شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی در خصوص شیوع بیماری‌های ناشی از آلودگی آب، اظهار کرد: دو شاخص برای تشخیص آب آشامیدنی سالم داریم که شامل کلر باقی‌مانده و غلظت میکروبی است.
 
وی با بیان اینکه لوله‌های توزیع آب دچار ترک و شکستگی هستند، افزود: در بسیاری از مناطق استان خوزستان به ویژه مناطق حاشیه‌ای شهر و روستایی، فاضلاب به لوله‌ های آب می ‌زند و لوله ‌ها در شبکه فاضلاب غرق آب شده‌اند.
 
علوی بیان کرد: این موضوع باعث ترکیب آب و فاضلاب شده است و اینکه مردم آبی را بخورند که با مدفوع انسانی آغشته است در نتیجه قطعاً عوامل میکروبی، سلامت مردم را تهدید می‌کند.
 
وی به بیماری هپاتیت و هزاران نوع بیماری گوارشی منتقل شده از طریق آب آلوده اشاره کرد و گفت: با به خطر افتادن سلامتی و تضعیف سیستم ایمنی مردم، بدن انسان‌ها مستعد بیماری کرونا می‌شود.
 
علوی گفت: در رابطه با تلاقی آب و فاضلاب، بارها مراکز بهداشت شرق و غرب اهواز اعلام جرم کرده‌اند و بارها در شورای سلامت استان مطرح کرده‌ایم.
 
رئیس مرکز بهداشت خوزستان همچنین با اشاره به تبعات قطعی‌های برق در خوزستان، عنوان کرد: اکثر منازل پمپ دارند و قطعی برق موجب خاموشی پمپ‌ها و افت فشار آب می‌شود که در نتیجه فاضلاب اطراف لوله‌ها به درون آن کشیده می‌شود و آب آشامیدنی آغشته به فاضلاب می‌شود.
 
به گزارش مهر، مرکز بهداشت استان خوزستان نسبت به تلاقی آب و فاضلاب و شیوع بیماری‌های میکروبی هشدار داده و اعلام جرم کرده بود که با تکذیب استاندار خوزستان این امر پیگیری نشد.
 
***
 
تکذیب تلاقی آب و فاضلاب در برخی نقاط خوزستان/ بررسی روزان، کیفیت بهداشتی
 
خبرگزاری ایلنا: استاندار خوزستان ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص موضوع تلاقی آب و فاضلاب، این موضوع را کذب عنوان کرد و از بررسی کیفیت همه روزه آب، در شهرستان های استان خبر داد.
 
به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، غلامرضا شریعتی در رابطه با تلاقی آب شرب و فاضلاب در برخی از نقاط استان، اظهار کرد: این موضوع صحت ندارد و کیفیت بهداشتی آب، هر روز در همه ی شهرستان ها توسط ادارات بهداشت و آب و فاضلاب، بررسی می شود و این موضوع کاملا کذب است.
 
وی گفت: سیستم آب تحت فشار است و در مقابل، سیستم فاضلاب بصورت ثقلی عمل می کند. در نتیجه، جریان آب از جای کم فشار به جای پرفشار حرکت نمی کند و این ادعا نادرست است.
 
شریعتی عنوان کرد: در سال های ۹۶ تا ۹۸ بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان، در اصلاح شبکه آب هزینه صرف شده است و اقدامات صورت گرفته موجب شد که مقدار اضافی و مازاد شبکه آب، از ۴۵ درصد به ۳۲ درصد کاهش یابد و به شاخص میانگین کشوری نزدیک شود.
 
استاندار خوزستان، افزود: آب آشامیدنی شهرستان های خوزستان، بهداشتی و تحت مراقبت های شدید بهداشت و شرکت آب و فاضلاب است و مخلوط شدن آب و فاضلاب تکذیب می شود.
 
وی با بیان اینکه از طرح این موضوع سوء برداشت هایی شده است، توضیح داد: من با آن مسئولی که این موضوع از زبان وی نقل شده صحبت کردم و او گفت که همچین حرفی با این منظور، بیان نکرده و در واقع آنچه بیان شده مبنی بر این بوده است که در برخی مناطق روستایی این اتفاق رخ می دهد.
 
شریعتی اضافه کرد: در پاسخ به آن مسئول عرض کردم، که ما در روستاها سیستم فاضلاب نداریم و حتی اگر در نقاطی فرسودگی شبکه وجود داشته باشد، جریان آب از جای کم فشار به پرفشار حرکت نمی کند.
 
 او در ادامه در پاسخ به نکته طرح شده از سوی آن مسئول، مبنی بر اینکه در زمان های قطعی برق، پمپ ها از کار می افتد و فاظلاب به شبکه آبی ورود می کند، تاکید کرد: حدودا دو سال است که در سیستم شبکه آب، یک دستگاه دیزل ژنراتور نصب شده که در زمان های قطعی برق، پمپ ها از طریق این دستگاه، برق تامین می کنند و جای نگرانی نخواهد بود.
 
 نماینده عالی دولت در استان خوزستان، گفت: در طول چند سال اخیر شرایط آب شرب خوزستان، چه به لحاظ کمیت و چه از نظر کیفیت بهبود پیدا کرده است، چرا که در سال ۹۵ تا ۹۷ در اهواز، آب با ای سی ۱۷۰۰ و در آبادان و خرمشهر بالای ۲۱۰۰ ای سی، وارد چرخه مصرف می شد. اما امروز این شاخص در اهواز، به حدود ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ ای سی و در آبادان حدود ۱۷۰۰ رسیده است.
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: یک طرحی در دست اجرا داریم که تا یک سال آینده به بهره برداری خواهد رسید و با اجرای این طرح، آب دز را برای میان مدت و با ای سی حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ به شهرستان های اهواز، کارون، آبادان، خرمشهر، شادگان، دشت آزادگان و حمیدیه خواهیم رساند.