توقف صادرات نفت ایران به چین در ماه ژوئن

Naftkesh Keshtiدر تازه‌ترین گزارش گمرک چین نام ایران در میان دیگر تامین‌کننده‌های نفت این کشور برای ماه ژوئن درج نشده و جزئیات تجارت با ایران نیز نشان می‌دهد در ماه گذشته نفتی از جمهوری اسلامی دریافت نکرده است.

آمارهای گمرکی چین نشان می‌دهد که این کشور تنها از ژانویه تا پایان ماه مه نفت از ایران خریده است و در ماه ژوئن رقمی برای واردات نفت از جمهوری اسلامی درج نشده است. این در حالی است که برای دیگر صادرکننده‌های نفت مانند عربستان، عراق، امارات، روسیه، کویت و دیگران جزئیات واردات نفت برای ماه ژوئن درج شده و خرید نفت از برخی از این کشورها هم اوج گرفته است.

همچنین برای نیمه اول سال ۲۰۲۰، کل واردات نفت چین از ایران تقریبا ۱.۷ میلیون تن (۷۰ هزار بشکه در روز) گزارش شده است که با واردات نفت این کشور از ایران در پنج ماهه سال جاری برابری می‌کند. بدین ترتیب، طبق آمار گمرک چین، این کشور در ماه ژوئن نفتی از ایران وارد نکرده است.

چین در نیمه اول سال گذشته میلادی بیش از ۱۱ میلیون تن (۴۵۲ هزار بشکه در روز) نفت از ایران وارد کرده بود. واردات چین از ایران در دور مشابه امسال ۶.۵ برابر کاهش یافته است.

چین قبل از تحریم‌های آمریکا روزانه نزدیک ۷۰۰ هزار بشکه نفت از ایران دریافت می‌کرد.

آمارهای گمرکی چین نشان می‌دهد که این کشور در فاصله ژانویه تا ژوئن، تنها ۶۰۸ میلیون دلار نفت از ایران وارد کرده است. از نظر ارزشی نیز کل واردات نفت ایران در شش ماه ۲۰۲۰ با پنج ماه این سال فرقی نکرده است.

کل واردات چین (نفتی و غیرنفتی) از ایران در نیمه اول سال جاری میلادی با افتی ۶۲ درصدی نسبت به دور مشابه پارسال به ۳ میلیارد و ۱۳۲ میلیون دلار سقوط کرده است که ۴۱۵ میلیون دلار آن مربوط به ماه ژوئن می‌شود.

چین؛ بالاترین خریدار نفت عربستان در ماه ژوئن

واردات نفت چین از عربستان در ماه ژوئن امسال در مقایسه با همین ماه در سال ۲۰۱۹ پانزده درصد افزایش یافت. با شیوع کرونا و سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی در ماههای مارس و آوریل، پالایشگاه‌های چین سفارش نفت از عربستان را افزایش دادند.

بر اساس آمار گمرک چین، واردات نفتی این کشور از عربستان در ماه گذشته (ژوئن) به ۲ میلیون و ۱۶۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

رادیو فردا