از گرانی ۸۵ درصدی قیمت برنج خارجی تا افزایش بهای لوبیا و عدس در کنار ژست و شعارهای بی خاصیت مسئولان

 gerani

متوسط قیمت اقلام خوراکی مناطق شهری برای تیر ماه ۹۹ اعلام شد، بر این اساس درحالی که قیمت برنج خارجی حدود ۸۵ درصد نسبت به تیر ماه گذشته رشد کرده است، قیمت گوشت گاو حدود ۶ درصد کاهش داشته است.

به گزارش پارسینه در حالیکه در این روزها گوش مردم از بایدها و نبایدهای مسئولین انباشت شده و هر روز هر لحظه فلان مسئول و مقام، درباره رعایت حال مردم، عدم افزایش قیمتها، لزوم مدیریت بازار و کنترل قیمتها شعارهای متفاوت و متنوعی سر می دهند، مرکز آمار ایران بالاخره از وضعیت کنونی تورم و تأثیر آن بر اقلام خوراکی گزارشی منتشر کرده که بنظر می رسد حتی این قیمتها هم با آن چیزی که در کف بازار وجود دارد و مردم آنرا در واقعیت لمس می کنند، همچنان فاصله معنی داری دارد. این آمار در حالی منتشر می شود که می توانید بدون تکیه بر آمار رسمی مرکز آمار، با یک آزمایش ساده به وضعیت تأسف بار تورم و افزایش لجام گسیخته قیمتها به آسانی پی ببرید.

 

فقط کافیست همین امروز کالایی را که مصرفی است و در سبد خانواده به عنوان کالای اساسی از آن نام برده می شود خریداری کرده، و چنانچه برچسب قیمت آن محصول را در ماه گذشته در منزل نگهداری می کنید، با قیمت فعلی مقایسه کنید و با همین روش ساده می توان به شرایطی پی ببرید که گویی از کنترل، بیش از قبل خارج شده و عملاً چیزی بنام مدیریت قیمتها و حفاظت از حقوق مصرف کننده وجود ندارد، اما در آنسوی ماجرا می بینیم صدها نماینده، مقام، مسئول، مدیر و معاون و هزاران کارمند و کارکنان وزارت خانه ها و سازمانهایی که بواسطه خدمت به مردم برای صیانت از حقوق آنان گویی در تلاشند و حقوقشان حتی یک ریال عقب نمی ماند، اما خروجی عملکرد این گروه آنچیزی است که اکنون بیشتر مردم را به شدت آزرده خاطر و پریشان کرده، ملتی که اکنون فاصله طبقاتی و فقر را به خوبی درک و لمس می کنند.

 

البته نباید از حق هم گذشت که تحریم های ظالمانه آمریکا در کنار وجود فسادهای متعدد که از کرونا هم برای نسل ایران و ایرانی خطرناک تر است، به جان اقتصاد افتاده و همین امر هم سبب شده، شرایط و وضعیت اقتصادی ایران، عرصه معیشتی را برای میلیونها ایرانی تنگ تر از قبل کند.

 

مرکز آمار ایران در این گزارش آورده: متوسط قیمت اقلام خوراکی مناطق شهری – تیر ۱۳۹۹ از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد.

در تیر ماه، اقلام «موز» (٢٥.٨ درصد)، «پیاز» (٦.٤ درصد) و «گوجه فرنگی» (٥.١ درصد) نسبت به ماه گذشته، کاهش قیمت داشته‌اند.

 

بر اساس نتایج به دست آمده در تیر ماه ١٣٩٩، اقلام «تخم مرغ ماشینی» (٤١.٨ درصد)، «مرغ ماشینی» (٣٩.٢ درصد) و «پرتقال محصول داخل» (١٩.٤ درصد) نسبت به ماه قبل افزایش قیمت داشته‌اند. در این ماه اقلام «موز» (٢٥.٨ درصد)، «پیاز» (٦.٤ درصد) و «گوجه فرنگی» (٥.١ درصد) نسبت به ماه گذشته، کاهش قیمت داشته‌اند.

 

همچنین «برنج خارجی درجه یک» نسبت به تیر پارسال ۸۵.۱ درصد، «تخم مرغ ماشینی» ۶۵.۷ درصد، «چای خارجی بسته ای» ۶۵.۷ درصد و «لوبیا چیتی» ۶۴.۹ درصد افزایش قیمت داشته‌اند.

 

«گوشت گاو یا گوساله» نیز نسبت به تیر پارسال، ۶ درصد، «گوجه فرنگی» ۸.۲ درصد، «سیب زمینی» ۲۷.۳ درصد و «پیاز» ۸.۷ درصد و «رب گوجه فرنگی» ۲۱.۲ درصد کاهش قیمت داشته‌اند.