موج جدید حمایت از بهائیان ایران توسط اعضای پارلمان اروپا/ کورنلیا ارنست: ارعاب و سرکوب اقلیت های دینی، بخصوص جامعهٔ بهائی باید ... متوقف شود

Bahai-1 سایت آیین بهایی: وزیر امور خارجهٔ لوکزامبورگ، ژان آسلبورن، در نامه ای به محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجهٔ ایران، تشدید آزار و اذیت بهائیان ایران، بزرگترین اقلیت غیرمسلمان این کشور را محکوم کرده است. این نامه نمونه ای از موج جدید حمایت از بهائیان ایران توسط اعضای پارلمان اروپا و همچنین تعداد زیادی از نمایندگان مجلس و چهره های برجسته در آلمان، نروژ، سوئد، انگلستان، فنلاند و ایرلند است.
 
در نامۀ ارسال شده به آقای ظریف، آقای ژان آسلبورن نگرانی خود را از وضعیت بهائیان ایران ابراز کرده است. وی در ادامه با انتشار بیانیه ای عمومی اظهار داشته است که شروع مجدد دادرسی و محاکمۀ "اعضای جامعۀ بهائی در هفته های اخیر" و "زندانی شدن اعضای این جامعه" در دوران کووید-۱۹"، بویژه نگران کننده" است. از ابتدای سال ٢٠٢٠ و علیرغم تداوم بحران بهداشتی، مقامات حکومتی ایران پیگرد قضائی بهائیان را که به دلیل اعتقادات مذهبی آنان است، تشدید کرده اند و بیش از ۱٠٠ بهائی را در استان های بوشهر، فارس، اصفهان، کرمان، خراسان جنوبی، تهران و یزد هدف قرار داده اند. علاوه بر این، با وجود درخواست های بین المللی برای آزادی زندانیان وجدان به دلیل بیماری همه گیر کرونا، هنوز تعدادی از بهائیان در حبس به سر میبرند.
 
در سطح اتحادیهٔ اروپا، رئیس هیئت روابط پارلمان اروپا با ایران، خانم کورنلیا ارنست، با صدور بیانه ای در حمایت از بهائیان اظهار داشته است که "ارعاب و سرکوب اقلیتهای دینی، بخصوص جامعهٔ بهائی باید ... متوقف شود." نایب رئیس پارلمان اروپا، خانم هیدی هاوتالا، به همراه سایر اعضای این پارلمان، با امضای بیانه ای مشترک از مقامات ایرانی خواسته اند تا "اتهامات بی پایه و اساس علیه بهائیان را متوقف کرده، آنها را تبرئه نموده و اجازه دهند تا بهائیان آزادانه به امور دینی خود بپردازند". در سطح ملی، گروهی متشکل از بیش از ۳٠ عضو پارلمان آلمان، مدافعان حقوق بشر، کارشناسان بهداشت و سازمان های غیردولتی این کشور در نامه ای به رئیس جمهور حسن روحانی خواستار رفع تمامی اتهامات از بهائیان ایران در دادگاه و آزادی تمامی بهائیانی شده اند که هنوز در زندان به سر میبرند. همچنین، دولت هلند وضعیت جامعۀ بهائی در ایران را برای ماه سپتامبر در دستور کار کمیتۀ امور خارجه قرار داده است.
 
در ایرلند، بیش از ۷٠ سیاستمدار و کارشناس بهداشت ٔ بیانیه مشابهی امضا کرده اند. در این بیانیه آمده است "در حالی که ما در ایرلند به تدریج از قرنطینه خارج میشویم، مقامات ایرانی در حال به بند کشیدن دهها بهائی هستند". این نامه در ادامه از دولت ایران میخواهد "به تخریب چهره انسانی و آزار و اذیت شهروندان بهائی که از طرف حکومت صورت می گیرد پایان دهد" و "حقوق پایهٔ شهروندان بهائی را تامین نماید". نمایندگان پارلمان انگلستان و نروژ نیز خواستار پایان دادن به آزار و اذیت بهائیان در ایران شده اند.
 
خانم راشل بیانی، نماینده جامعه بین المللی بهائی در اتحادیهٔ اروپا در بروکسل میگوید: "این ابراز حمایتهای شدید مقامات بلند پایهٔ اروپایی نشان میدهد که هرچند حکومت ایران بارها و بارها به شکلهای مختلف در گوشه و کنار این کشور تلاش کرده تا جامعهٔ بهائی را به عنوان یک موجود زنده نابود کند، اما این سیاستها و اقدامات تبعیض آمیز از انظار پنهان نمی ماند و در سراسر جهان محکوم میشود."
 
در خارج از اروپا، فقط در ماه گذشته، گروهی متشکل از ٢۱ نفر از سناتورها و نمایندگان ارشد پارلمان کانادا طی "درخواستی فوری" از حکومت ایران خواسته اند که به "تشدید آزار و اذیت اقلیت دینی بهائی در ایران خاتمه" دهد. در آمریکا ، "کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین المللی" از آزار بهائیان ابراز نگرانی کرده و تعدادی از اعضای کنگره خواستار آزادی بهائیان از زندان شده اند. نامۀ مشترکی خطاب به وزیر امور خارجه آمریكا که توسط ۱۹ سازمان جامعۀ مدنی امضا شده، از افزایش آزار و اذیت بهائیان ابراز نگرانی کرده است. این هفته نیز بیش از ٢۵٠ نفر از پزشکان حوزه سلامت در استرالیا ٔ نامه سرگشاده ای امضا کرده اند و نسبت به نقض حقوق انسانی بهائیان ایران ابراز نگرانی نموده اند.
 
بهائیان ایران از انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ به طور سیستماتیک مورد آزار و اذیت بوده اند. آنها تنها به دلیل اعتقاداتشان از استخدام در بخش دولتی و کار کردن در بسیاری از مشاغل و حرفه ها محروم هستند. حق تحصیل در دانشگاهها را ندارند و پیوسته تحت بازداشت، بازجویی و حبس قرار میگیرند، دارایی هایشان توقیف و گورستان هایشان تخریب میشود و اغلب برای امرار معاش با مشکالت شدیدی رو به رو هستند. این آزار و اذیتها برای چهار دهه به شکل گسترده ای توسط نهادهای سازمان ملل متحد و جامعهٔ بین الملل مستند و محکوم شده است.