افزودن ۲۲ فلز دیگر به تحریم‌ فلزات ایران توسط امریکا

Tahrim-Usa-1 وزیر خارجه آمریکا از گسترش تحریم‌ فلزات علیه ایران به ۲۲ فلز دیگر خبر داد. مایک پمپئو می‌گوید ایران این فلزات را برای پیشبرد برنامه‌ های هسته‌ ای، موشکی بالستیک و نظامی خود بکار می‌ گیرد.  
 
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا شامگاه پنجشنبه ۹ مرداد/ ۳۰ ژوئیه در توئیتر خود و سایت وزارت امور خارجه آمریکا، خبر تحریم ۲۲ فلز دیگر علیه ایران را اعلام کرد.
 
پمپئو در این پیام برنامه ‌های هسته‌ ای، موشکی بالستیک و نظامی ایران را «تهدیدی جدی برای صلح و امنیت بین ‌المللی» دانست و اعلام کرد که برای برطرف کردن این تهدیدات، تحریم های مربوط به فلزات علیه ایران را تحت نظارت وزارت امور خارجه گسترش می ‌دهد.
 
آلومینیوم ۳۱۹، آلومینیوم ۱۱۰۰، آلومینیوم ۲۲۵، آلومینیوم ۶۰۶۱، آلومینیوم ۶۰۶۳، آلومینیوم ۶۰۸۲، آلومینیوم ۷۰۷۵، آلیاژ برنز آلومینیوم UNS C63600، اکسید آلومینیوم، فولاد ۳۰۲، فولاد ۴۱۳۰، فولاد ضدزنگ ۳۲۱، فولاد ضدزنگ ۳۱۶، فولاد A877، فولاد A228، فولاد 100Cr6-52100، فولاد مارایجینگ ۳۵۰، فولاد مارایجینگ ۳۰۰، مس بریلیم، مس تنگستن، پودر آلومینیوم با غنای بالای ۹۸ درصد و آلیاژ C37000 – CuZn38Pb1، ۲۲ فلزی هستند که مورد تحریم قرار گرفته ‌اند.
 
در سایت وزارت خارجه آمریکا آمده است: «افرادی که آگاهانه این فلزات را به ایران بفرستند بر اساس بند ۱۲۴۵ قانون "آزادی اطلاعات و مقابله با اشاعه" قابل تحریم هستند.»
 
پمپئو افزوده است: «بنا به همین قانون من بر این نظر پافشاری می‌کنم که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کنترل بخش ساخت ‌و ساز ایران را در دست دارد. کارخانه ‌های ساخت ‌و ساز سپاه و بسیاری از شرکت ‌های تابعه آن از سوی سازمان ملل تحریم شده ‌اند، زیرا آن ‌ها مستقیماً در ساخت سایت غنی ‌سازی اورانیوم در فردو شرکت داشتند. در نتیجه این تصمیم هرگونه انتقال آگاهانه مواد خاص اعم از گرافیت یا فلزات خام یا نیمه‌ساخته به ایران یا از این کشور برای استفاده در بخش ساخت‌وساز ایران قابل تحریم خواهد بود.»
 
وزارت خزانه ‌داری آمریکا پیش از این در مرداد ماه سال گذشته بخش فلزات ایران را تحریم کرده بود. قبل از آن در اردیبهشت‌ ۱۳۹۸ نیز صنایع آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران تحریم شد. این بخش از صنعت ایران حدود ۱۴ در صد از کل صادرات کشور را در بر می ‌گیرد و به تنهایی سالانه حدود ۱۰ میلیارد دلار ارز خارجی برای کشور به ارمغان می‌آورد.
 
فولاد، مس، آلومینیوم و مواد سنگ آهنی، جایگاه سوم منبع ارزی ایران پس از نفت و صادرات پتروشیمی محسوب می ‌شود.