طرح جدید مالیات بر خانه ‌های خالی به ازای سال اول ۶ و سال دوم ۱۲ و سال سوم ۱۸ برابر درآمد/ ۸ بانک محتکر بیش از ۵۰۰ واحد مسکونی

Khane-Khali-Tehran نایب رئیس سخنگوی کمیسیون اقتصادی گفت: با بررسی نمونۀ ۴ میلیون نفری، متوجه شدیم ۲۵۰ فرد زیر ۱۸ سال هر کدام بیش از ۵ واحد مسکونی به نام خود دارند، اما در طرح مالیات بر خانه ‌های خالی نرخ مالیات ۱۲ برابر در مقایسه با قانون سال ۹۴ افزایش یافته است.
 
به گزارش صدا و سیما، احسان خاندوزی نایب رئیس سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره طرح مالیات بر خانه ‌های خالی که در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال بررسی است افزود: سیاست گذاری حوزه اقتصادی مسکن فاجعه بار است و بار آن را جامعه به دوش می‌کشد.
 
وی افزود: با بررسی نمونه ۴ میلیون نفری متوجه شدیم ۲۵۰ فرد زیر ۱۸ سال هر کدام بیش از ۵ واحد مسکونی به نام خود دارند.
 
خاندوزی گفت: این در حالی است که آمار تعداد خانه ‌های خالی و مالکان و ساکنان خانه‌ها را هیچ کس نمی‌ داند و کشور در آشوب و بی نظمی اطلاعات بازار مسکن به سر می‌برد که فضا را برای سوداگران این بازار مطلوب کرده است.
 
وی افزود: طرح مالیات بر خانه ‌های خالی با احتکار مسکن مقابله می‌کند و موجب افزایش عرضه خواهد شد، ضمن اینکه ۸ بانک بیش از ۵۰۰ واحد مسکونی در اختیار دارند.
 
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: تصویب این طرح، قانون دائمی را ایجاد می‌کند که انتظار داریم در سال نخست اجرای آن بر قیمت ‌ها و عرضه مسکن اثر بگذارد.
 
خاندوزی گفت: در سال ۹۴ قانون مالیات بر خانه‌ های خالی تصویب شد، اما نرخ آن قانون، بازدارنده نبود و اکنون در این طرح نرخ مالیات ۱۲ برابر در مقایسه با قانون سال ۹۴ افزایش یافته است.
 
وی افزود: سامانه املاک و اسکان کشور که قرار بود در سال ۹۴ راه اندازی شود، اواخر سال ۹۸ آغاز بکار کرد و اکنون فقط کمتر از یک سوم رکورد‌های واحد‌های مسکونی در این سامانه ثبت شده است.
 
خاندوزی گفت: در این طرح از همه ابزار‌ها برای تقویت سامانه املاک و اسکان کشور استفاده شده است و نهاد‌های عمومی و دستگاه‌ های اجرایی مکلف شده اند داده‌ های خود را سریع و رایگان در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند.
 
وی افزود: اگر مدیر یا کارمند دستگاه ‌ها برای ارائه اطلاعات به سامانه املاک و اسکان کشور همکاری نکنند به انفصال از خدمت محکوم می‌ شوند.
 
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بر اساس طرح جدید مالیات بر خانه‌ های خالی و ٣ ماه پس از لازم الاجرا شدن آن، همه مالکان واحد‌های مسکونی یا کسانی که در واحد ساکن هستند، اما مالک آن نیستند باید در مدت ٢ ماه کد ملی خود و خانواده شان را مقابل کد واحد مسکونی که ساکن یا مالک آن هستند درج کنند.
 
خاندوزی گفت: اگر این کار انجام نشود، آن خانه خالی تلقی و مالیات آن در زمان معامله یا اجاره اخذ می‌شود.
 
وی افزود: در این طرح تعداد خانه برای هر فرد محدودیت ندارد، اما مالک باید یا از واحد مسکونی استفاده کند یا آن را اجاره دهد تا احتکار اتفاق نیفتد.
 
خاندوزی گفت: بر اساس این طرح، سکونت گاه فرعی نیز از مالیات معاف است.
 
وی افزود: اجرای این طرح افزون بر افزایش سرعت ساز و کارها، هزینه ساخت مسکن را نیز کاهش می ‌دهد، زیرا بر اساس این طرح، واحد مسکونی باید تا پایان تاریخ مندرج در پروانه ساخت، ساخته شود و هرچه در ساخت آن تأخیر انجام شود، از نظر قانون گذار در بخش خانه ‌های خالی که مشمول مالیات می‌شوند قرار می‌گیرد.
 
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: هر خانه مسکونی مستقل با هر متراژی مشمول طرح جدید مالیات بر خانه ‌های خالی می ‌شود و بر اساس این طرح، به ازای سال اول ۶ برابر، سال دوم ۱۲ برابر و سال سوم ۱۸ برابر درآمد، مالیات بر اجاره اخذ می ‌شود.
 
خاندوزی با بیان اینکه ۱۷۱ کشور دنیا قانون عایدی بر سرمایه دارند، اما این قانون در کشور ما وجود ندارد، از بررسی طرح عایدی بر سرمایه در کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد.
 
وی گفت: بین ۴ تا ۵ درصد ارزش ملک، سالانه، بعنوان مالیات بر خانه خالی دریافت می ‌شود و سازمان مالیاتی موظف است هر سال اطلاعات پایه مالیاتی را در این زمینه به روز کند.
 
خاندوزی افزود: اگر احتکار واحد‌های مسکونی به وسیله بانک ‌ها یا دستگاه ‌های دولتی و نهاد‌ها انجام شود، ٢ برابر میزان مالیات محتکران مسکن حقیقی از آن‌ ها مالیات گرفته می‌ شود.
 
وی گفت: وزیر راه و شهرسازی بر اساس این طرح، مکلف شده است هر ٢ ماه یک بار به کمیسیون‌ های مجلس گزارش مکتوب ارائه دهد و کمیسیون اقتصادی این گزارش‌ ها را برای عموم منتشر می‌ کند. 
 
***
 
"اصلاح" طرح مالیات بر خانه‌ های خالی
 
 خبرگزاری تسنیم: سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با تغییراتی که در قانون و پیش نویس اتفاق افتاده، مالیات بر درآمد اجاره برای سال اول ۶ برابر، سال دوم ۱۲ برابر و سال سوم ۱۸ برابر در نظر گرفته شده است.
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم،  مهدی طغیانی گفت: بر اساس متوسط درآمد ماهیانه برای ارزش اجاره خانه در شهر تهران حدود ۵۴ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که مالیات آن طبق ماده ۱۳۱ قانون مالیات ‌های مستقیم حدود ۸.٣ میلیون تومان می ‌شود که در سال اول حدود ۵۰ میلیون تومان و در سال دوم ١٠٠ میلیون تومان و در سال سوم ١۵۰ میلیون تومان می ‌شود.
 
وی گفت: افرادی که خانه خالی داشته باشند، بر اساس تقسیم منطقه و ارزش اجاره ملک و محاسبه مالیات بر درآمد اجاره، به طور میانگین در سال اول حدود ۵۰ میلیون تومان بابت خالی نگه داشتن ملک پرداخت می ‌کنند که به صورت ماهیانه ۴.۵ میلیون تومان دریافت خواهد شد.
 
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه این مبالغ بستگی به توافق بین دولت و مجلس دارد افزود: بر اساس نظر سازمان امور مالیاتی که در برگشت طرح قبلی به کمیسیون اقتصادی مؤثر بود، با بالا رفتن مبالغ، موضوع شکایت، دادرسی و دشواری وصول موجب می ‌شد طرح قابلیت اجرا پیدا نکند.
 
طغیانی درباره اجرایی کردن طرح توسط دولت گفت: در موضوع اجرا، از ابتدا با وزارت راه و شهر سازی توافق داشتیم و این طرح با روش خوداظهاری قابل اجرا است.