تورم ۱۱٠٠ درصدی قیمت مسکن طی دهۀ گذشته و تورم ٢٠٠ درصدی اجاره ‌بها در ٣ سال گذشته در تهران

Maskan-Kharid-1 با انتشار گزارش ماهانه تحولات بازار مسکن از سوی بانک‏ مرکزی مشخص شد که قیمت ‏ها همچنان به سمت بالا می‏تازند و میانگین قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در آغاز فصل تابستان به ۲۰ میلیون و ۹۰۰هزار تومان رسیده است. بازار اجاره هم در طی سه سال اخیر افزایش قیمتی ۲برابری را نشان می‏دهد؛ به‏گونه‏ای که هزینه رهن یک واحد ۷۵ متری در شهر تهران به طور میانگین برابر با ۱۲۴میلیون تومان شده‏است.
 
اقتصاد آنلاینء علی کریمی؛ آخرین گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران که از سوی بانک مرکزی منتشر شده‌است، نشان می‌دهد که در ادامه رکورد شکنی‌های بازار مسکن، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در اولین ماه فصل تابستان به ۲۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته قیمت هر متربع واحد مسکونی در شهر تهران به طور میانگین برابر با ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بوده‌است که حاکی از افزایش ۵۶.۶ درصدی قیمت مسکن طی یک سال گذشته می‌باشد. این روزها دیگر خبر افزایش قیمت‌ها کسی را متعجب نمی‌کند؛ با این وجود اگر کمی به عقب‌تر برویم با اعداد و ارقام عجیب‌تری روبرو می‌شویم. مثلاً یک میلیون و ۸۹۰ هزار تومان. این رقم میانگین قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در ابتدای دهه ۹۰ است؛ یعنی رشد بیش‌ از ۱۱ برابری قیمت مسکن در کم‌تر از ده سال. نمودار زیر روند قیمت مسکن در شهر تهران را از سال ۱۳۹۰ به تصویر کشیده‌است: 
                                Maskan-Afzaiesh baha-1
بازار اجاره نیز تحت تأثیر بازار خرید و فروش، افزایش قیمت‌های بالایی را تجربه کرده‌است. بر اساس گزارش منتشر شده، هزینه رهن یک مترمربع واحد مسکونی در تهران به طور میانگین در تیر ماه به رقم یک میلیون و ۶۶۰ هزار تومان رسیده‌است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۲۷.۶ را نشان می‌دهد. به بیان دیگر، رهن یک واحد ۷۵ متری در تیر ماه بیش از ۱۲۴ میلیون هزینه دربرخواهد داشت. این در حالی است که این مبلغ در سال ۱۳۹۶ هزینه رهن یک خانه ۱۵۲ متری بود. معنی این اعداد این است که هزینه اجاره مسکن در شهر تهران در سه سال گذشته بیش‌از دو برابر شده‌است.
                               Rahn-Hazineh-1                        
بررسی توزیع آپارتمان‌ های معامله شده بر حسب سن بنا در تیرماه نشان می‌دهد که بیش‌ترین معاملات انجام گرفته مربوط به آپارتمان‌های با عمر بنای کمتر از ۵ سال می‌باشد؛ به‌گونه ‌ای که ۳۸.۶ درصد کل معاملات را این گروه تشکیل داده‌است. در نقطه مقابل، کم‌ترین حجم معاملات با ۱۲.۲ درصد، مربوط به آپارتمان‌های با عمر بیش‌از ۲۰ سال است. اما نکته قابل توجه این است که با افزایش قیمت مسکن در شهر تهران طی چند سال اخیر، افراد به خرید خانه‌ های قدیمی‌ ساز رو آورده‌اند (مجبور شده ‌اند). برای روشن ‌شدن موضوع کافی است در نظر داشته‌باشیم که در تیر ماه سال ۱۳۹۳، آپارتمان‌ های با عمر بنای کم‌ تر از ۵ سال، بیش‌از ۵۵ درصد معاملات را به خود اختصاص داده ‌بودند که این رقم برای آپارتمان‌ های با عمر بنا بالای ۲۰ سال برابر با ۷.۶ درصد بود. همچنین سهم معاملات خانه‌های با عمر بنای ۱۶ تا ۲۰ سال از ۶.۳ درصد در تیر ماه سال ۱۳۹۳ به ۱۷ درصد از کل معاملات در تیر امسال افزایش یافته‌است. همانگونه که مشخص است از یک سو سهم خانه ‌های نوساز از معاملات طی این سال ‌ها کاهش یافته‌ است و از سوی دیگر، آپارتمان ‌های با عمر بنا بالا، بیش ‌تر مورد توجه خریداران قرار گرفته‌است. نمودار زیر توزیع آپارتمان‌ های مسکونی معامله شده در شهر تهران را بر حسب عمر بنا در تیرماه نشان می‌ دهد:
                              Appartement-Sen-1
با توجه به آمار منتشر شده منطقۀ ١٨ در میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران با متوسط قیمت ۶ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان، ارزان ‌ترین منطقه تهران بشمار می‌رود. در نقطه مقابل منطقه یک، گران ‌ترین منطقه تهران به حساب می‌آید؛ به‌گونه ‌ای که قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این منطقه به ۴۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به ازای یک متر مربع در تیر ماه امسال رسیده ‌است.
                             Maskan-Metr Moraba-1
بر اساس گزارش منتشر شده، حجم معاملات صورت گرفته در ۴ ماه ابتدایی امسال به ۳۷ هزار و ۳۷۸ معامله رسیده‌است که نسبت مدت مشابه سال گذشته افزایش ۴۱.۹ درصدی را نشان می‌دهد. این افزایش حجم معاملات در حالی است که میانگین قیمت مسکن در ۴ ماه ابتدایی امسال نسبت به سال گذشته بیش‌ از ۴۲ درصد افزایش یافته‌است. موضوعی که شاید انتظار شروع یک دوره رکودی را کم‌رنگ‌تر کند، چرا که یکی از اولین نشانه ‌های رکورد را می‌توان در کاهش حجم معاملات دانست. نمودار زیر حجم معاملات انجام گرفته در ۴ ماه ابتدایی را از سال ۱۳۹۳ نشان می ‌دهد:
                           Maskan-Moamelat-1
بر اساس آمار منتشر شده، منطقه ۵ بیش ‌ترین اقبال را از سوی خریداران در تیرماه داشته‌است، به‌ گونه‌ ای که ۱۵.۸۴ درصد معاملات در این منطقه صورت گرفته‌است. پس از آن، منطقه ۴ با ۹.۱۳ درصد، بیش ‌ترین حجم معاملات را به خود اختصاص داده‌است. در نقطه مقابل، مناطق ١٩ و ٩ به ترتیب با ۰.۵۹ و ۱.۱۴ درصد، کم‌ترین اقبال را در میان مناطق ۲۲ گانه داشته‌اند. نمودار زیر تعداد معاملات انجام گرفته از ابتدای امسال را به تفکیک ماه و مناطق ۲۲ گانه شهر تهران نشان می‌ دهد: 
                          Maskan-Moamelat2-1