دست‌کم ۵۰ کشته و بیش از ۲۷۵۰ زخمی در انفجارهای مهیب بیروت

Enfejar Lobnan

دو انفجار مهیب در منطقه بندری بیروت دست‌کم ۵۰ کشته و ۲۷۵۰ زخمی برجای گذاشتند. یکی از انفجارها در انبار مواد منفجره رخ داده باشد. به‌نظر می‌رسد این انفجارها یک خرابکاری عمدی بوده است.

آنفجار در بیروت

شامگاه سه‌شنبه ۱۴ مرداد (چهارم اوت) انفجاری مهیب پایتخت لبنان را به‌لرزه درآورد. به گزارش خبرگزاری‌ها، شدت انفجارها به حدی بوده است که شیشه‌های ساختتمان‌ها در مسافت چند کیلومتری خرد شده‌اند.

 

این انفجار در منطقه بندری بیروت رخ داد. در ویدئوهایی که در اینترنت منتشر شد، ستونی از دود سیاه بر فراز محل انفجار دیده می‌شود. در برخی تصاویر ویدیویی که از این حادثه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده دو انفجار دیده می‌شود. انفجار اول کوچک و دومی بسیار مهیب بود. انفجار دوم حجم انبوهی از آب دریا را در هوا می‌پراکند.

 

برخی شاهدان عینی گفته‌اند که پس از انفجار تا مدتی قدرت شنوایی خود را از دست داده‌اند. برخی دیگر گفته‌اند که جنازه‌های زیادی در کف خیابان‌ها افتاده است.

عباس ابراهیم، یکی از مقام‌های امنیتی لبنان گفته است انفجار در محل دپوی مواد منفجره توقیف‌شده رخ داده است. به گفته این مقام لبنانی، مواد منفجره طی سال‌های گذشته توقیف و این در این محل انبار شده بود.

 

حسن دیاب، نخست‌وزیر لبنان اعلام کرد که مسببین این حادثه حساب پس خواهند داد. دیاب که در تلویزیون دولتی لبنان سخن می‌گفت تاکید کرد: «آنها [عاملان انفجار] هزینه این فاجعه خواهند پرداخت.»

سخنان این دو مقام لبنانی نشان می‌دهد که انفجار بیروت یک حادثه نبوده، بلکه احتمالا یک خرابکاری عمدی بوده است.

صلیب سرح لبنان اعلام کرد که با ۳۰ تیم کمکی در حال نجات زخمی‌شدگان است. مدیرعامل این سازمان امدادی به خبرگزاری آلمان گفت: «هنوز آماری از قربانیان حادثه در دست نیست اما می‌توانم بگویم که صدها نفر زخمی شده‌اند.»

 

حامد حسن، وزیر بهداشت لبنان شمار زخمی‌ها را "بسیار زیاد" اعلام کرد. خبرهای رسیده از بیروت در مورد شمار قربانیان و زخمی‌های انفجار لحظه به لحظه تغییر می‌کند.

 

دویچه وله