وزیر خارجه آلمان: به دنبال راه دیپلماتیک برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران هستیم

mass heikoهایکو ماس، وزیر خارجه آلمان روز پنج‌شنبه ششم شهریور (۲۷ اوت) در یک نشست خبری مشترک با گابی اشکنازی، همتای اسرائیلی خود گفت آلمان "در تلاش است تا به راه‌حلی دیپلماتیک برای ادامه تحریم تسلیحاتی ایران دست یابد." ماس در عین حال تأکید کرد برلین همچنان معتقد است برجام بهترین معامله برای جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای بوده است.

 ماس گفت: «ایران باید رفتار خود در منطقه را تغییر دهد. ما در مقابل ایران ساده‌لوح نیستیم و می‌دانیم که ایران نقشی خطرناک در منطقه ایفا می‌کند.»

 

وزیر خارجه اسرائیل نیز در این نشست که در شهر برلین صورت گرفت، اظهار داشت اسرائیل خواهان آن است که نه تنها آلمان، بلکه دیگر کشورهای اروپایی نیز مانع از لغو تحریم تسلیحاتی ایران شوند. 

او روز ۲۵ اوت هم پس از دیدار با همتای بریتانیایی خود دومینیک راب هشدار داده بود که لغو تحریم‌ تسلیحاتی ایران، راه را برای دستیابی جمهوری اسلامی به جنگ‌افزارهای پیشرفته می‌کند و می‌تواند امنیت و ثبات خاورمیانه را به خطر بیاندازد.

اشکنازی در دیدار با راب همچنین از "سرخوردگی و یاس" اسرائیل از موضع منفی برلین و پاریس و لندن در قبال طرح تمدید تسلیحاتی ایران در شورا ی امنیت سخن گفت و افزود: «مقابله با سیاست تهاجمی ایران باید در عمل دنبال شود نه در شکل حرف و بیانیه.»

تحریم‌های پنج‌ساله‌ای که بر اساس برجام در سال ۲۰۱۵ اعمال شد روز ۱۸ اکتبر سال جاری لغو می‌شوند. ایالات متحده و اسرائیل خواهان تمدید این تحریم‌ها هستند اما طرح واشنگتن برای این منظور در شورای امنیت سازمان ملل رد شد.

راه حل دیپلماتیک

وزیر امور خارجه آلمان نیز ضمن تاکید بر این که با همتای اسرائیلی خود در زمینه تمدید تسلیحاتی ایران هم‌نظر است گفت، آلمان و چند کشور دیگر تلاش می‌كنند برای رفع این مشکل ِ"راه حلی دیپلماتیک" بیابند.

به اعتقاد ماس، باید طرحی تهیه کرد که مورد موافقت روسیه و چین هم باشد تا این دو کشور در شورای امنیت آن را وتو نکنند.

او ضمن تاکید بر اینکه "ایران باید رویکرد خود را در منطقه تغییر دهد" اظهار داشت: «ما دررابطه با ایران ساده لوح نیستیم و می دانیم که ایران نقش خطرناکی ایفا می‌کند.»
وزیر امور خارجه آلمان در عین حال تاکید کرد، برنامه جامع اقدام مشترک با ایران (برجام) که به تهران مشوق‌های اقتصادی در ازای محدود كردن برنامه هسته‌ای وعده می‌دهد، بهترین امکان برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به جنگ‌افزار هسته‌ای است.

اسرائیل مخالف برجام است و ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ به‌طور یک جانبه از آن خارج شد. آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین خواهان حفظ برجام هستند.

منبع : دویچه وله