حمایت رئیس دوره ای جدید شورای امنیت از رد درخواست آمریکا مبنی بر باز گرداندن تحریم های ایران

shouraie amniat onuسفیر نیجر، رئیس دوره ای جدید شورای امنیت در روز سه شنبه ۱۱ شهریور گفت، در موضع ما نسبت به درخواست آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، تغییری ایجاد نشده است.

اندونزی رئیس دوره‌ای قبلی شورای امنیت سازمان ملل متحده چهارم شهریور اعلام کرد با توجه به مخالفت اعضای این شورای با اقدام آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه درباره ایران، این شورا در «جایگاهی نیست که اقدامات بیشتری» را انجام دهد.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، آخر مرداد ماه سال جاری طرح بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را به شورای امنیت ارائه کرد. اما طی ۲۴ ساعت پس از این اقدام، ۱۳ عضو از ۱۵ عضو دائمی و غیر دائمی شورای امنیت سازمان ملل، در نامه‌هایی مخالفت خود را با این اقدام ایالات متحده اعلام کردند.

عبدو آباری، سفیر نیجر که از اول ماه سپتامبر ریاست شورای امنیت را بر عهده گرفته است، اظهار داشت٬ ما همچنان به این تصمیم پایبند هستیم. .. موضعی که توسط رئیس قبلی شورای امنیت در ماه گذشته اعلام شد.

سفیر نیجر هرگونه اقدام ریاست شورای امنیت برای به جریان انداختن پیش نویس قطعنامه‌ای ذیل «مکانیسم ماشه» برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران را رد کرد.

عبدو آباری به خبرنگاران گفته است، در شرایط فعلی احساس نمی‌کنم که تعهدی برای ارائه قطعنامه‌ای داشته باشم.

سفیر نیجر با این حال اضافه کرد، دیگر کشورهای عضو شورای امنیت می‌توانند چنین اقدامی را انجام دهند. ایالات متحده می‌تواند چنین اقدامی را انجام بدهد.

مایک پومپئو ششم شهریور گفته بود: به دنبال ناکامی سازمان ملل در انجام وظایف خود برای حفظ صلح و امنیت، ایالات متحده فرایند۳۰ روزه‌ بازگرداندن کامل تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را کلید زد.

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرده است، این تحریم‌ها از نیمه شب ۲۰ سپتامبر به وقت گرینویچ به طور خودکار باز می‌گردند.

مایک پومپئو اضافه کرده بود: اگر هریک از اعضای شورای امنیت قطعنامه‌ای برای تداوم رفع تحریم‌های (ایران) ارائه کند، ایالات متحده با آن مخالفت خواهد کرد. اگر هیچ قطعنامه‌ای ارائه نشود، تحریم‌ها علیه ایران در ۲۰ سپتامبر باز خواهند گشت. این سازوکار قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این اظهارات مایک پومپئو گفته بود، آمریکا «چون عضو برجام نیست، هیچ جایگاه قانونی» برای متوسل شدن به قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل ندارد.

مکانیسم ماشه سازوکاری پیش‌بینی شده در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است که به طرف‌های برجام اجازه می‌دهد در تخطی ایران از تعهداتش، بازگشت خودکار همه تحریم‌های بین‌المللی را که تعلیق آنها موضوع این قطعنامه است، درخواست کنند.

کشورهای عضو توافق هسته‌ای می‌گویند آمریکا از برجام خارج شده و نمی‌تواند از این مکانیسم استفاده کند، ولی وزیر خارجه آمریکا می‌گوید از آنجا که این کشور در قطعنامه ۲۲۳۱ مشارکت داشته، همچنان می‌تواند برای فعال‌سازی این سازوکار درخواست دهد.

منبع: رادیو فردا


در این رابطه