کارشناسان سازمان ملل خواهان آزادی نسرین ستوده شدند

sotoudeh nassrin

کارشناسان سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای خواهان آزادی هرچه سریع‌تر نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر از زندان شده‌اند.

خانم ستوده، از اواخر مرداد ماه اعلام کرد که برای آزادی زندانیان سیاسی اعتصاب غذا کرده و اخیرا به دلیل شرایط "وخیم" به بخش سی‌سی‌یو منتقل شد.

کارشناسان مستقل سازمان ملل متحد در بیانیه خود می‌گویند این که مقامات ایران، خانم ستوده را با توجه به وضعیت قلبی به زندان جایی که در معرض خطر شدید بیماری کووید-۱۹ است برگردانند، قابل درک نیست.

تعداد قابل توجهی از فعالان مدنی و سیاسی از خانم ستوده خواسته‌اند اعتصاب غذای خود را متوقف کند. او می‌گوید بسیاری از زندانیان مشمول آزادی مشروط‍‌ هستند و با اعمال قانون جدید آزاد می‌شوند، اما با زندانیان سیاسی به گونه‌ای رفتار می‌شود که "گویی قانونی وجود ندارد".

کارشناسان سازمان ملل متحد همچنین به جز ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی این فعال حقوق بشر، حبس او را "خودسرانه" خواندند و گفتند حبس خانم ستوده، اقدام تلافی جویانه دولت ایران در برابر آنچه این کارشناسان "فعالیت‌های خستگی‌ناپذیر" خانم ستوده در دفاع از حقوق بشر خوانده‌اند، بوده است.

این کارشناسان که در میان آنها افرادی چون جاوید رحمان، گزارشگر حقوق بشر ایران نیز دیده می‌شوند از حکومت ایران خواسته‌اند تا زندانیان سیاسی و عقیدتی و شهروندان خارجی و دو تابعیتی را آزاد کند.

نسرین ستوده به اتهاماتی مانند تبانی علیه امنیت ملی، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی و اهانت به مقامات ارشد حکومت ایران به ۳۳ سال حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده اما بر اساس قانون مجازات اسلامی ۱۲ سال از این حکم اجرا می‌شود.

منع: بی بی سی