واکنش منفی گسترده به درخواست یک امام جمعه برای نا امن کردن فضا برای «بدحجابان»

Tabatabaeinejad Yusof

اظهارات دو امام جمعه برای «ناامن‌کردن فضا» برای کسانی که به گفته آنها حجاب را رعایت نمی‌کنند، بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشته است.

 

یوسف طباطبایی‌نژاد، امام جمعه اصفهان که سابقه طولانی در درخواست برای برخورد با «بدحجابی» دارد، روز جمعه، ۱۱ مهر، در دیدار با مسئولان نظامی و امنیتی خواستار «ناامن‌شدن» فضا برای بدحجابان شد.

 

او گفت برخی از افراد «کشف حجاب» می‌کنند و نیروی انتظامی باید «اختیارات بیشتری» برای برخورد با آنها داشته باشد.

 

همزمان ابوالقاسم یعقوبی، امام جمعه شهرستان بجنورد نیز در خطبه‌های نماز جمعه این شهر گفت: «بدحجابی یک ویروس خطرناک است و باید ناجا زندگی بدحجابان را نا امن کند.»

 

اظهارات این افراد به ویژه امام جمعه اصفهان درباره ناامن‌کردن فضا برای افراد «بدحجاب» برای بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی یادآور ماجرای اسیدپاشی به زنان در اصفهان بود که سال۹۳ رخ داد.

 

علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری با اشاره به این رویداد نوشت که «در صورت ارتکاب هر گونه اقدام خودسرانه عليه زنان» امام جمعه اصفهان باید پاسخگو باشد.

 

بسیاری از کاربران نیز با انتشار تصاویری از قربانیان اسیدپاشی در شهر اصفهان به شدت از سخنان امام جمعه اصفهان انتقاد کردند و خواستار نفی خشونت علیه زنان شدند.

 

مهرماه سال ۹۷ پس از این که برخی از چهره‌های مذهبی در شهر اصفهان از جمله محمدتقی رهبر، امام جمعه موقت این شهر خواستار برخورد با «بدحجابان» شدند، چند موتورسوار در سطح شهر اقدام به اسیدپاشی روی صورت دختران و زنان کردند.

 

آقای رهبر پس از وقوع این اتفاقات، اسیدپاشی را محکوم کرد و گفت: «این گونه کارها در قانون و شرع هیچ مجوزی ندارد» ولی توالی این رویدادها باعث شد که نام او در کنار این حوادث ثبت شود.

 

وقوع این اتفاق منجر به برگزاری تجمعات اعتراضی در شهر اصفهان شد.

 

از آن زمان تاکنون مسئولان قضایی و امنیتی از پیگیری این پرونده و تلاش برای دستگیری متهمان آن صحبت کرده‌اند، ولی تیرماه سال ۹۷، وکیل مدافع قربانیان اسیدپاشی‌های اصفهان از مختومه شدن این پرونده بدون پیدا کردن متهم یا متهمان آن خبر داد و گفت دیه قربانیان این حادثه از صندوق دیه بیت‌المال با حکم دادگاه پرداخت شده است.

 

منبع: رادیو فردا