اعتراضات کارگران، معلمان: تبدیل قرارداد کلاه زردها به دائمی، حقوق های معوقه

kargaran eeteraz

تجمعات اعتراضی معلمان و کارگران، هفته گذشته هم به رسانه ها راه پیدا کرد. جدا از اعتراضات روزانه کارگران هفت تپه دست کم 9 تجمع اعتراضی در ایران برگزار شده است. جدا از اعتراضات، مدیرعامل بهداشت و درمان وزارت نفت هم آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در میان پرسنل صنعت نفت را اعلام کرد. خبر خوب این روزها هم موفقیت اعتراضات گسترده «کلاه زردها»، اپراتور پست‌های فشار قوی برق در ایران و تبدیل وضعیت آنها از موقت به دائم بوده است. آنچه در ادامه می خوانید، مروری بر این رویدادهاست:

آمار فوت شدگان بر اثر کرونا در صنعت نفت

تعداد فوتی‌های ناشی از ابتلا به کوئید ۱۹ در صنعت نفت ۴۰۰ نفر اعلام شد. مدیرعامل بهداشت و درمان وزارت نفت با اعلام این خبر گفته است: «هم‌اکنون میزان کل موارد بستری‌ بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تابع صنعت نفت، ۱۰۰ مورد است که از این تعداد تنها ۵۰ بیمار در بیمارستان تهران بستری هستند.»

به گفته او تعداد فوتی‌های ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در صنعت نفت نیز ۴۰۰ نفر تاکنون بوده است و از این تعداد ۱۵۰ نفر بومی و غیر شرکتی بوده‌اند. بر اساس اعلام مدیرعامل بهداشت و درمان نفت آمارهای به‌دست آمده از میزان موارد ابتلا و بستری صنعت نفت رقمی بالغ بر ۴ هزار و ۱۰۰ نفر را نشان می‌دهد که از این تعداد هزار و ۳۵۰ نفر بومی و غیر شرکتی هستند و همچنین بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ نفر نیز با حال عمومی خوب ترخیص شدند.

کارگران شهرداری امیدیه حقوقشان را می خواهند

استان وایر- «حقوق کارگران شهرداری امیدیه در استان خوزستان ۶ ماه است پرداخت نشده» کارگران شهرداری این شهر با اعلام این موضوع می گویند: «تمام مسئولین شهرستان اعم از فرماندار، نماینده و بخشدار در جریان این مشکل هستند اما متاسفانه تا به حال به طور جدی برای حل آن ورود نکرده‌اند.»

شهرداری امیدیه با تایید تعویق در پرداخت حقوق کارگران علت آن را پرداخت نشدن عوارض و بدهی برخی از شرکت‌ها به شهرداری اعلام کرده است.

تجمع پرسنل شرکت جهاد نصر کرمانشاه

جمعی از پرسنل شرکت جهاد نصر کرمانشاه ۷ مهرماه ۱۳۹۹ در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی خود، در مقابل ساختمان استانداری این استان تجمع کردند. این کارمندان ۱۰ ماه حقوق معوقه طلب دارند.

تجمع کارگران واحد مدیریت پسماند شهرداری اهواز

جمعی از کارگران واحد مدیریت پسماند شهرداری اهواز در مقابل ساختمان مدیریت پسماند شهری شهرداری این شهر دست به تجمع اعتراضی زدند. این کارگران دلیل این تجمع را اعتراض به وضعیت بلاتکلیفی و اخراج خود و پرداخت نشدن حقوق‌های عقب افتاده عنوان کردند.

زنان کارگر کارخانه سایت پسماند صفیره که از کار اخراج شده اند، در این تجمع اعتراضی، با در دست داشتن پلاکاردهایی در مقابل این اداره تجمع کرده و مسیر تردد خودروها را سد کردند و به این وسیله صدای خود را به مدیران این کارخانه و مردمی که شاهد این تجمع اعتراضی بودند رساندند.

تجمع پرستاران بیمارستان روحانی بابل

جمعی از پرستاران بیمارستان روحانی بابل در تماس با خبرنگار ایلنا، از تجمع امروز خود در محوطه بیمارستان خبر دادند.این پرستاران می‌گویند: با توجه به سختی‌های کار در دوران بحران کرونا، دستمزد ما بسیار پایین است؛ در عین حال کارانه‌ها و معوقات مزدی ما با تاخیر پرداخت می‌شود.

یکی از این پرستاران با بیان اینکه بیشترین بار بیماری کرونا بر دوش کادر درمان و به خصوص جامعه پرستاری‌ست؛ از پایین بودن مزایای مزدی پرستاران انتقاد کرد و گفت: اگر در این شرایط، حتی دو برابر معمول هم به پرستاران دستمزد بدهند، بازهم کم و ناکافی‌ست. پرستاران جان خود را سر دست گرفته‌اند و برای تامین سلامت مردم تلاش می‌کنند.

این پرستاران چند خواسته اصلی دارند: ارتقای مزد و کارانه؛ رفع تاخیر در پرداخت معوقات مزدی و بهبود شرایط شغلی.

رئیس بیمارستان روحانی بابل نیز با حضور در جمع پرستاران معترض وعده داد که مطالبات صنفی آنها به زودی برآورده خواهد شد. از قرار معلوم، این مذاکرات برای پرستاران رضایت‌بخش بوده و آنها ابراز امیدواری می‌کنند مسئولان به وعده‌های خود عمل کنند.

اعتراضات طولانی کلاه زردها به نتیجه رسید

اعتراضات اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق سرانجام نتیجه داد. همه این کارگران، تبدیل وضعیت شدند. شورای هماهنگی اپراتورهای برق فشار قوی با تایید این خبر اعلام کرد: «احکامِ «کارگر دائم» برای ۲۳۷۱ اپراتور پست‌های فشار قوی برق کشور صادر شده است. این اپراتورها قبلاً قرارداد موقت بودند و براساس مصوبات قانونی بایستی به کارگر دائم در وزارت نیرو بدل می‌شدند که این اتفاق امروز افتاد.»

بیش از چهار هزار اپراتور پست‌های فشار قوی برق در سراسر کشور مشغول به کار هستند که برای تعدادی از آنها کار تبدیل وضعیت ماه‌ها قبل صورت گرفته بود؛ امروز پرونده کلاه‌زردها کامل بسته شد و با کارگر دائم شدن همه‌ آنها، سال‌ها انتظار و کنشگری با موفقیت به پایان رسید.

شورای اپراتوری پست‌های فشار قوی برق کشور پیشتر با انتشار بیانیه‌ای و از مشکلات و دشواری‌های «کلاه‌زردها»، یعنی پرسنل انتقال و توزیع برق بعد از شیوع کرونا خبر داده و نوشته بود: «در چنین روزهایی که پرستاران و پزشکان در صف مقدم این جبهه قرار دارند، در جبهه دیگر، همکاران ما در ایستگاه‌های انتقال و فوق توزیع و شرکت‌های توزیع برق حضور دارند که به‌طور گم‌نام و به دور از فضای رسانه‌ای، در حال خدمت هستند و کاهش ساعات اداری و تعطیلات، شامل حال این همکاران نشده است. نیروهای شرکتی، رسمی و تعمیرات در کنار پرسنل قرارداد کار معین، به‌طور شبانه‌روزی در کشیک و خدمات‌رسانی مشغول هستند. برق شهر پایدار است اما کسی نمی‌پرسد چه‌گونه؟»

تجمع مربیان پیش دبستانی اهواز

گروهی از مربیان پیش دبستانی اهواز و کارون ۸ مهرماه ۱۳۹۹با تجمع مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

بر اساس این گزارش، این مربیان به همراه دیگر مربیان از سراسر کشور در این تجمع خواستار تبدیل وضعیت شغلی خود به حق التدریسی شدند.

تجمع معلمان پیش دبستانی مقابل مجلس

شماری از مربیان پیش دبستانی از نقاط مختلف کشور با تجمع مقابل مجلس خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

آنها می‌گویند: خواستار برقراری ارتباط با نمایندگان مجلس و شرح شرایط دشوار خود برای آنها هستیم؛ سالهاست که وضعیت جذب و استخدام ما بلاتکلیف مانده است؛ امیدواریم نمایندگان به داد ما برسند و فکری به حال تعیین تکلیف ما بکنند.

این مربیان پیش‌دبستانی که چندین سال سابقه کار دارند، خواستار جذب در سیستم آموزش و پرورش هستند؛ آنها از بلاتکلیفی شغلی به ستوه آمده‌اند.

یکی از این مربیان که در استان یزد اشتغال دارد؛ در ارتباط با شرایط شغلی خود می‌گوید: در حال حاضر جذب ما مربیان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد؛ من کار دیگری به جز تدریس بلد نیستم و با شرایط فعلی، در تامین نان شب خود درمانده‌ام؛ امیدوارم نمایندگان مجلس به داد ما برسند.

تجمع کارگران کارخانه قند مهاباد

کارگران کارخانه قند مهاباد در محل این کارخانه تجمع کردند. تجمع این کارگران روز سه شنبه ۸ مهرماه ۱۳۹۹ در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی و اخراج تعدادی از همکارانشان برگزار شد.

کارگران کارخانه قند مهاباد، در محوطه این کارخانه با دست کشیدن آنها از کار، فعالیت این واحد تولیدی را متوقف کردند. آنها می گویند: «تا رسیدن به خواسته‌هایشان که پرداخت دستمزد معوقه و بازگشت همکاران‌شان به کار است، به اعتصاب خود ادامه می‌دهند.»

موج تعطیلی در کمین واحدهای تولید مبل

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران از دو تا چهار برابر شدن قیمت مواد اولیه این صنعت خبر داد: «با شیوع ویروس کرونا و افزایش همزما نرخ ارز و عدم تامین مواد اولیه خیلی از کارخانجات تولیدی در حال تعطیلی هستند. بخشی از کارگران در این صنعت بیکار شدند و موج تعطیلی در این صنعت به سرعت در حال افزایش است.»

به گفته او بخشی از کارگران در این صنعت بیکار شدند و موج تعطیلی در این صنعت به سرعت در حال افزایش است.

نایب رئیس اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران پیشتر گفته بود که بیش از ۳۰ درصد شرکت‌های فعال در صنعت مبلمان در شش ماه گذشته زمین گیر شدند و بیشتر واحدهای تولیدی باقی مانده هم تنها با حدود ۳۰ درصد ظرفیت در حال کار هستند. چرا که دست‌اندرکاران صنعت مبل ۲۰ هفته است که هیچ ارزی دریافت نکرده‌اند و از دو هفته پیش تاکنون، صنایع پتروشیمی به کارخانه داران، مواد مورد نیاز برای تولید فوم را نمی‌دهند و قیمت این محصول در این مدت، سه برابر شده است.

اعتراض کارگران شرکت بهره برداری آب کارون

کارگران پیمانی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری و زهکشی کارون بزرگ در این رابطه می‌گویند: «در مجموع حدود ۳۰۰ کارگر رسمی و پیمانکاری در شرکت بهره‌برداری کارون بزرگ مشغول کار هستیم که به دلیل خلاءهای قانونی، از تمامی حقوق صنفی برخوردار نیستیم، به همین دلیل شکل‌گیری نهاد صنفی می‌تواند به پیگیری مطالبات صنفی بر زمین مانده ما کمک کند.»

کارگران می گویند: «تقویت امنیت شغلی و جلوگیری از اخراج سلیقه‌ای کارگران و وصول مطالبات معوقه مزدی و بیمه‌ای کارگران در گرو ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری است.»

بر اساس گفته آنها چند سال است نیمی از کارگران طرح آبیاری کارون بزرگ که تحت مسئولیت چند پیمانکار مشغول کار هستند، به دنبال تغییر وضعیت استخدامی خود از پیمانی به قرارداد مستقیم هستند: «علی‌رغم پیگیری‌های زیاد، هنوز به نتیجه نرسیده ایم. به دلیل پیمانی بودن قرارداد کاری‌مان، جدا از دریافت حداقل حقوق، از بسیاری از مزایای قانونی، عرفی و رفاهی به نسبت همکاران رسمی و قرارداد مستقیم برخوردار نیستیم.»

آنها همچنین از اجرا نشدن طرح طبقه‌بندی مشاغل برای کارگران طرح آبیاری کارون بزرگ اعتراض داشته و می گویند: «چندسال است که کارگران پیمانکاری طرح آبیاری کارون، پیگیر اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل خود هستند؛ اما به دلیل نداشتن نماینده صنفی اجرای این طرح‌ها عملیاتی نشده است.»

ادامه اعتراضات کارکنان نیروگاه رامین اهواز

اعتراضات کارگران نیروگاه رامین اهواز برای تامین امنیت شغلی و معیشتی به دلیل واگذار شدن 49 درصد از سهام این نیروگاه به بخش خصوصی که از چندی پیش آغاز شده است کماکان ادامه دارد.

یکی از کارگران نیروگاه رامین اهواز در این رابطه می گوید: «اگر سهام نیروگاه به فروش برسد نیروگاه موظف است مطالبات و حق و حقوق نیروهای رسمی مانند 65 درصد افزایش حقوق، حق مناطق جنگ‌زده و حق مسکن را پرداخت کند. تعداد زیادی از کارگران نیروهای پیمانکاری هستند که گفته می شود بعد از فروش سهام از کار اخراج خواهند شد.» 

 

منبع: ایران وایر