جنگ قره‌باغ وارد ششمین روز خود شد؛ اصابت گلوله‌ها به روستاهای مرزی ایران ادامه دارد

Aarbayjan-Armanestan-Jang

«ولی امیری راد، فرماندار خداآفرین در استان آذربایجان شرقی گفته است، شنبه بیش از ۱۰ گلوله دیگر از منطقه جنگی قره باغ به مناطق غیر مسکونی در روستاهای قلی بیگلو و خلف بیگلو در این شهرستان اصابت کرد .»
 
به گزارش ایرنا، فرماندار خداآفرین اضافه کرد که این گلوله‌ها به محدوده غیرمسکونی اصابت کرده و خسارت جانی نداشته است.
ولی امیری راد با این حال نسبت به تجمع مردم برای تماشای مناطق جنگی در کنار جاده نوار مرزی و رود ارس ابراز نگرانی کرده است.
 
فرماندار خداآفرین از مردم خواسته است به دلیل وجود ناامنی در پی جنگ جمهوری آذربایجان و ارمنستان از تجمع و تردد غیرضروری در جاده مرزی و حاشیه رود ارس خودداری کنند.
 
این در حالی است که سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز شنبه گفت که «هرگونه تعرض» به خاک ایران «غیرقابل تحمل» است و در این زمینه به کشورهای آذربایجان و ارمنستان «هشدار جدی» می‌دهیم که «مراقبت لازم» را بعمل آورند.
مقامات جمهوری آذربایجان مدعی شدند که نیرو‌های این کشور یک منطقه مسکونی در شمال شرق قره‌باغ را از نیرو‌های ارمنستان پس گرفته‌اند.
 
«الهام علی‌اف»، رئیس جمهور آذربایجان این خبر را در صفحه توییتر خود اعلام کرد و نوشت: «امروز ارتش آذربایجان، پرچم آذربایجان را در "ماداگیزه" (ماداگیس) به اهتزاز درآورد. ماداگیزه متعلق به ماست».
 
خبرگزاری آذرتاگ نیز نوشت که رئیس جمهور آذربایجان، به همین مناسبت، به «حکمت حسن‌اف»، وزیر دفاع و نیرو‌های این کشور تبریک گفته است.
ماداگیزه در شمال شرق قره‌باغ کوهستانی قرار دارد. هنوز مقامات ارمنستان به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.
 
درگیری نظامی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره‌باغ کوهستانی وارد ششمین روز خود شده و دو طرف طی این مدت، یکدیگر را به آغاز درگیری متهم کرده‌اند و بر اثر این درگیری ده‌ها نفر از دو طرف کشته یا زخمی شده‌اند.
 
در همین ارتباط، «حکمت حاجی‌اف»، مشاور رئیس جمهور آذربایجان طی نشست خبری جمعه‌شب ارمنستان را به جذب و انتقال «شبه‌نظامیان مزدور» به ویژه ارمنی‌های ساکن سوریه، لبنان و روسیه به قره‌باغ برای مقابله با ارتش آذربایجان متهم کرد.
 
دو طرف درگیر طی این هفته یکدیگر را به انتقال نیرو‌های خارج به مناطق درگیر متهم کرده‌اند. حاجی‌اف در گفت‌گو با شبکه الجزیره قطر با استناد به حرف‌های دیروز رئیس‌جمهور ارمنستان گفت که ایروان خود به مسئله اذعان کرده است.
 
رئیس جمهور ارمنستان دیروز گفته بود که انتقال نیرو به ارمنستان و از آنجا به قره‌باغ کوهستانی مسئله عادی است.
 
جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان، دو جمهوری استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۹۲ به دنبال تصرف منطقه قره‌باغ کوهستانی و بخش‌هایی از اراضی آذربایجان توسط ارمنستان و اعلام خودمختاری این منطقه وارد درگیری نظامی شدند و تلاش‌ها برای حل مناقشه قره‌باغ در قالب گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا تاکنون بی‌نتیجه بوده است
 
روز جمعه رسانه‌ها گزارش دادند که به دنبال گسترش جنگ در منطقه ناگورنو- قره‌باغ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، دست‌کم ۲۰ خمپاره‌ متعلق به طرف‌های درگیر در این منازعه به نزدیکی روستاهای مرزی ایران برخورد کرده است.
 
خبرگزاری مهر گزارش داد روز چهارشنبه تعدادی خمپاره‌ به «مناطق مرزی و حاشیه رود ارس و روستاهای مرزی شهرستان اصلاندوز اصابت کرده» و بر اثر آن یک کودک بر اثر جراحات به بیمارستان منتقل شده و شش واحد مسکونی نیز تخریب شد.
 
اختلاف ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه ناگورنو- قره‌باغ از زمان فروپاشی اتحاد شوروی آغاز شد و در جنگ‌های شدید بین سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ در این منطقه بیش از ۳۰ هزار نفر کشته شدند.
 
این منطقه که اکثر جمعیت آن ارمنی‌تبار هستند یک بخش مستقل در داخل قلمرو جمهوری آذریجان است، ولی استقلال آن هیچ گاه از سوی جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته نشده است.
 
منابع خبر: فارس- ایرنا-مهر