افت همزمان بورس، سکه و دلار

arz sekeh

«شاخص بورس تهران دوباره به مسیر نزولی بازگشت. همزمان قیمت سکه نیز نزدیک به یک میلیون تومان کاهش یافت. نرخ دلار هم ۱۰۰۰ تومان ریزش کرد.»
 
بورس تهران در روز یکشنبه سیزدهم مهر دوباره شاهد افت شاخص بود.
بورس تهران که یک روز قبل دوباره در مسیر صعودی قرار گرفته بود در پایان معاملات روز یکشنبه ۱۳ مهر ۲۳ هزار و ۲۱۰ واحد افت کرد تا شاخص کل به یک میلیون و ۵۲۲ هزار و ۹۴۳ واحد افت کند. ۴۴۰ نماد بورسی افت قیمت را تجربه کردند و در مقابل تنها قیمت ۱۳۰ نماد افزایش یافت.
 
پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه، هلدینگ نفت وگاز و پتروشیمی تامین، ملی‌مس ایران، گل‌گهر، چادرملو، و پتروشیمی پارس که از جمله نمادهای «شاخص‌ساز» بورس به شمار می‌روند در معاملات امروز بیشترین سهم در افت شاخص را داشتند.
 
بورس تهران از آغاز سال جاری رشد بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد اما از مرداد ماه پس از آنکه شاخص کل از مرز ۲ میلیون واحد گذشت، افت کرد. دولت و شورای عالی بورس به منظور حفظ بازار تا به حال ممنوعیت خرید سهام از سوی بانک‌ها را لغو کرده و حقوقی‌ها را به خرید سهام به منظور جلوگیری از ریزش بیشتر موظف کرده‌اند. هیچ یک از این راهکارها اما تا به حال مانع ریزش بیشتر نشده است.
 
«افت سکه و دلار»
همزمان با افت شاخص بورس قیمت سکه نیز در بازار تهران یک میلیون تومان کاهش یافت و به ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید. در معاملات امروز ارزش نیم سکه ٧ میلیون و ۶٠٠ هزار تومان، ربع سکه ۴ میلیون و ٩۵٠ هزار تومان و سکه یک گرمی ٢ میلیون و ٣٠٠ هزار تومان گزارش شد.
 
نرخ دلار نیز برای دومین روز پیاپی کاهش یافت. صرافی ملی نرخ دلار را در پایان معاملات یکشنبه ۲۶ هزار ۹۰۰ تومان برای خرید و ۲۷ هزار تومان برای فروش اعلام کردند که ۹۸۰ تومان از نرخ آغاز معاملات کمتر بود.
 
نرخ یورو نیز در صرافی بانک‌ها ۹۵۰ تومان نسبت به شروع معاملات کاهش یافت و به ۳۲ هزار تومان برای فروش و ۳۱ هزار و ۹۰۰ تومان برای خرید رسید.
 
نرخ دلار از آغاز فروردین ماه تا بیش از ۱۰ هزار تومان افزایش یافته است.
 
رئیس کل بانک مرکزی که بارها کنترل بازار و کاهش نرخ ارز را وعده کرده است، شنبه ۱۲ مرداد افزایش نرخ دلار را ناشی از تحریم‌ها دانست و گفت: «نرخ‌های موجود تعادلی نیست و ناشی از اوج فشار واضعان تحریم هاست و اگر ده‌ها میلیارد دلار ما آزاد شود، این نرخ‌ها باقی نمی‌ماند.»
 
منبع: زمانه