صدورفرمان خشونت از تریبون نماز جمعه / ایجاد مجوز"نا امن کردن فضا" برای زنان "بی حجاب"!

emamjomeh esfahanدو امام جمعه کشور در اصفهان و بجنورد درخواست ناامن کردن فضا برای افرادی که پوشش اسلامی ندارند را مطرح کرده‌اند. این اظهارات بازتاب فراوانی در جامعه داشته است.

طباطبایی نژاد امام جمعه اصفهان و یعقوبی امام جمعه بجنورد باب جدیدی در مواجهه با حجاب اجباری گشودند؛ آن‌ها درخواست کردند فضا برای افراد بی‌حجاب ناامن شود و وزارت ارتباطات زنان بی‌حجاب را در اینترنت شناسایی کند تا به زعم امام جمعه، آن‌ها را خفه کنند! پیش از این طباطبایی نژاد نسبت به دوچرخه‌سواری زنان در اصفهان هشدار داده بود.

طباطبایی نژاد دلیل خشک شدن آب زاینده رود را عکس گرفتن دختران کنار رودخانه خوانده بود. افکار عمومی به درخواست «ناامن کردن فضا» حساسیت نشان دادند و تصاویری از قربانیان اسیدپاشی منتشر کردند که به عقیده آن‌ها محصول ناامنی فضا هستند.

منتقدان می‌گویند فضا باید برای مفسدان اقتصادی و رانت‌خواران ناامن شود نه کسانی که کمی روسری‌شان عقب است. هرچند هر دو امام جمعه از اظهاراتشان به سرعت عقب نشینی کردند و بار صحبت‌هایشان را به دوش رسانه‌ها انداختند، اما شواهد نشان می‌دهد این سخنان تحریف نشده و آن‌ها این اظهارات را مطرح کرده‌اند. حقیقت آن است که هیچگاه نمی‌توان یک مسئله اجتماعی را از طریق «ناامن کردن فضا» حل کرد.

موضوع حجاب اجباری از اسفند ماه سال ۵۷ در ایران مطرح شد و از آن زمان تا کنون حاکمیت موفق به حل آن نشده است. بخشی از حاکمیت خواستار تساهل در موضوع حجاب هستند و گروهی دیگر معتقدند با ادامه این روند، دینداری مردم تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد. با وجود اختلاف در برخورد با بی‌حجابی، بخشی از بودجه کشور هر ساله برای تجهیز گشت‌های ارشاد و تامین نیروی انسانی آن هزینه می‌شود. حاکمیت هنوز نتیجه دلخواهی در موضوع حجاب به دست نیاورده، اما همچنان اصرار دارد برخورد قهری بهترین روش است.

منبع: رویداد۲۴