کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواستار آزادی نسرین ستوده و زندانیان سیاسی در ایران شد

bachelet michelleکمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت فعالان حقوق بشر و وکلای دادگستری زندانی در ایران، خواستار آزادی آنان در شرایط گسترش کرونا شد. او از وضعیت نسرین ستوده در اوین ابراز نگرانی کرد.

میشل باچله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل با صدور بیانیه‌‌ای از مقامات ایرانی خواست هرچه زودتر زندانیان سیاسی را به دلیل گسترش ویروس کرونا در زندان‌های ایران آزاد کند.

دولت ایران با گسترش بی‌سابقه کرونا دراین کشور از ماه فوریه امسال حدود ۱۲۰ هزار زندانی را به مرخصی فرستاد اما به گفته دفتر باچله، شماری از این زندانیان با اتمام زمان مرخصی مجبور به بازگشت به زندان شده‌اند. با این حال زندانیانی که با اتهام "تهدید امنیت ملی" به تحمل بیش از پنج سال حبس محکوم شده‌اند، مشمول اعطای مرخصی نبوده‌اند.

باچله در بیانیه خود که روز سه‌شنبه ۱۵ مهر (۶ اکتبر) منتشر شده تاکید کرده است تدابیر طراحی شده برای کاهش شیوع کووید-۱۹ به صورت تبعیض‌آمیز علیه این گروه خاص از زندانیان اجرا می‌شود و موجب آزردگی است.

باچله گفته است ایران در میان کشورهای منطقه بیشترین آسیب را از کرونا دیده و زندان‌های آن پر است و تعدادی زندانی نیز فوت کرده‌اند.

نسرین ستوده را آزاد کنید

 

باچله در ادامه بیانیه خود ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر محبوس در اوین از مقامات جمهوری اسلامی خواسته تا با آزاد کردن نسرین ستوده امکان درمان و بهبودی او را در منزل فراهم کنند.

این مقام حقوق بشر سازمان ملل وضعیت نسرین ستوده را "یکی از نمونه‌های بارز" رفتار نگران‌کننده با زندانیان سیاسی در ایران دانست.

رئیس دفتر حقوق بشر سازمان ملل اظهار داشت: «من شدیدا نگران در خطر بودن جان خانم نسرین ستوده هستم. من مجددا از مقامات می‌خواهم که سریعا او را آزاد کرده و برای وی این امکان را فراهم آورندتا درمان پزشکی لازم را به انتخاب خود ادامه دهد در خانه تجدید قوا کند.»

باچله گفته است که زمان آن رسیده است که دولت ایران به نقض حقوق ستوده به دلیل تلاش‌هایی که وی به نمایندگی از دیگران کرده است خاتمه دهد.

کمسیر عالی حقوق بشر همچنین از هدف قرار دادن مداوم و سیستماتیک افرادی که هرگونه نظر مخالف بیان می‌کنند و نیز جرم‌انگاری اعمال حقوق بنیادین ابراز نگرانی کرد.

باچله در پایان بیانیه‌ خود از مقامات ایرانی خواست مطابق با تعهدات حقوقی بین‌المللی رفتار کند و محکومیت تمام افرادی که بدون مبنای حقوقی کافی زندانی شده‌اند را مورد بازبینی قرار دهد.

کمسیر عالی حقوق بشر خواستار آزادی بدون قید و شرط مدافعین حقوق بشر، وکلا، زندانیان سیاسی و نیز کلیه افرادی شده است که به دلیل شرکت در اعتراضات مسالمت‌آمیز زندانی شده‌اند، و یا به دلیل ابراز نظر مخالف یا اعمال حقوقشان از آزادیشان محروم شده‌اند.

کمیسر عالی حقوق بشر همچنین خواستار آن شده که "این بی‌عدالتی" در زمانی که کووید-۱۹ در زندان‌های ایران یکه تازی می‌کند، اصلاح شود.

منبع: دویچه وله