نقل پرتو عنایت شادروان شجریان به کارستان غیب از مسیر آرامگاه حکیم فردوسی - ممانعت از برگزاری هرگونه برنامه در تجلیل آن شادروان

shajarian mohammadreza بی بی سی: مراسم تشییع محمدرضا شجریان صبح جمعه در گورستان بهشت زهرای تهران برگزار شد و سپس پیکر او برای خاکسپاری کنار آرامگاه فردوسی در پروازی از فرودگاه مهرآباد تهران به مشهد برده شد.
 
به جز خانواده شجریان و نزدیکانشان، شماری از هنرمندان ایرانی، دوستداران محمدرضا شجریان و همچنین چند مقام دولتی در مراسم حضور داشتند.
 
عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، از جمله مقام‌ های حاضر در مراسم بود.
 
حضور وزیر ارشاد، که مسئولیت سانسور آثار فرهنگی و هنری را در ایران دارد، و پیام ‌های تسلیت مقام ‌هایی چون حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در حالی است که در دهه اخیر شجریان اجازه برگزاری کنسرت در ایران نداشت.
 
محمدرضا شجریان، خواننده سرشناس آواز دستگاهی ایرانی، روز پنجشنبه در ۸۰ سالگی در تهران درگذشت.
 
حدود ساعت ۶ صبح جمعه (به وقت تهران) مراسم تشییع جنازه محمدرضا شجریان در گورستان بهشت زهرا در تهران برگزار شد.
 
حسین علیزاده، موسیقیدان و آهنگساز برجسته ایرانی و از نزدیکان محمدرضا شجریان در این مراسم گفت، او "برای همیشه زنده خواهد ماند و فراموش نمی ‌شود."
 
همایون شجریان هم در این مراسم گفت، مراسم خاکسپاری باشکوهی برای پدرش در مشهد برگزار خواهد شد که برای حفظ سلامتی شرکت‌ کنندگان دستورالعمل‌ های بهداشتی مهار کرونا در آن مراسم رعایت خواهد شد.
 
پس از مراسم تشییع در تهران، که محمود دعایی، سرپرست مؤسسه روزنامه اطلاعات در آن بر محمدرضا شجریان نماز میت خواند، جنازه او به فرودگاه مهرآباد تهران برده شد تا به مشهد برود.
 
محمد رضا شجریان مطابق وصیتش در کنار آرامگاه فردوسی، شاعر حماسه‌ سرای ایرانی به خاک سپرده می‌ شود.
 
صبح جمعه ده‌ ها نفر از دوستداران محمد رضا شجریان هم بدون آن که برنامه‌ ای عمومی اعلام شده باشد، برای سوگواری به بهشت زهرا رفتند.
 
این جمعیت اجازه حضور در سالن محل برگزاری نماز میت را پیدا نکرد.
 
همایون شجریان، فرزند محمدرضا شجریان، در سخنان کوتاهی برای جمعیت گفت، برای برگزاری مراسم تشییع جنازه پدرش در مشهد با حضور عموم به خانواده شجریان قول همکاری داده شده است.
 
او درباره پدرش گفت که افرادی مانند او "وقتی به دنیا می‌آیند، پیامی با خود می ‌آورند، خوشا به حال کسانی که این پیام را دریافت می‌ کنند."
 
همایون شجریان تأکید کرد که مراسم خاکسپاری در مشهد با رعایت دستورالعمل ‌های بهداشتی مهار کرونا انجام خواهد شد.
 
پنجشنبه شب هم با اعلام خبر درگذشت محمدرضا شجریان، جمعیت بزرگی از دوستدارانش مقابل بیمارستان جم تهران گرد آمد.
 
مأموران امنیتی در مواردی با سوگواران در مقابل بیمارستان جم درگیر شدند.
 
صبح جمعه نیز مأموران امنیتی حضور سنگینی در بهشت زهرا داشتند.
 
محمدرضا شجریان از جمله منتقدان حکومت ایران بود.
 
***
 
امریۀ "امنیتی" پنهانی ممانعت از برگزاری هرگونه برنامه در تجلیل از مقام و منزلت هنری و اجتماعی شادروان شجریان
 
 کلمه: بر اساس اطلاعاتی که از جانب نهادهای موثق در اختیار کلمه قرار گرفته است، از ٣ هفته پیش، شورای عالی امنیت ملی به نهادهای عمومی از جمله شهرداری ها تذکر داده است که در صورت درگذشت استاد شجریان، اقدام خاصی برای بزرگداشت ایشان صورت نگیرد.
 
انفعال و بی عملی تمامی نهادهای عمومی بویژه شهرداری در نصب بنر و تابلوهای بزرگداشت استاد و ممانعت از برگزاری هرگونه برنامه در تجلیل از مقام و منزلت هنری و اجتماعی استاد شجریان ناشی از وجود چنین امریه امنیتی پنهانی است.