سوء مدیریت های سازمان تأمین اجتماعی/ تکدی گری بازنشستگان - اعلام نرخ تورم ۴۱ درصدی و افزایش حدود ۲۶ درصدی مستمری بازنشستگان

tameene ejtemaee دبیر اجرایی خانه کارگر فارس با اشاره به اینکه متأسفانه واگذاری کارخانه ها به افراد در سال های گذشته شخصی سازی بوده، نه خصوصی سازی، گفت: در سال های گذشته کارخانه ها به افرادی واگذار شده که هیچ گونه اهلیتی در این باره نداشته اند.
 
به گزارش ایلنا علی راستگو در نشست با مجید انصاری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه بازنشستگان و جامعه کارگری خواستار احیای شورای تأمین اجتماعی هستند، افزود: متأسفانه بنا به دلایل متعدد در اوایل دولت نهم، شورای تأمین اجتماعی، توسط مسئولان، منحل و در قالب هیئت امنا به فعالیتش ادامه داد.
 
وی با بیان اینکه طبق ماده ۷۶ مصوب قانون مجلس شورای اسلامی که در سال ۱۳۸۱ به تصویب رسید، مقرر شد، افرادی که طبق نظر کمیته، جزو مشاغل سخت و زیان آور هستند، می توانند در ۲۰ سالگی بازنشست شوند، گفت: متأسفانه این اتفاق در حال حاضر و در قانون متناسب سازی انجام نمی شود.
 
رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی استان فارس با اشاره به اینکه در حال حاضر دو نماینده کارگران و یک کارفرما و مابقی نماینده های دولت و حدود ۶ وزیر اعضای هیئت امنا سازمان تأمین اجتماعی را تشکیل می دهند، ادامه داد: متأسفانه این مهم باعث می شود که موضوعات و مشکلاتی که توسط جامعه کارگران و بازنشستگان مطرح می شود، به نفع این قشر رقم نخورد، به طوریکه شاهدیم در هیچ زمانی سه جانبه گرایی واقعی در ین تصمیمات اجرایی نشده است.
 
راستگو در ادامه با بیان اینکه نباید فراموش کرد که سازمان تأمین اجتماعی یک سازمان بین النسلی است، ادامه داد: اما متأسفانه در حال حاضر دولتمردان به جای نظارت در این سازمان، در امور تأمین اجتماعی دخالت دارند.
 
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در مقابل هر فرد بیمه شده، حدود ۶ نفر در استان بازنشست می شوند، ادامه داد: کارگران چه گناهی در قبال سوء مدیریت های انجام شده در سازمان تأمین اجتماعی دارند.
 
دبیر اجرایی خانه کارگر فارس با اشاره با انتقاد از عدم همخوانی نرخ تورم با میزان افزایش حقوق ها ادامه داد: اگرچه در حال حاضر بانک مرکزی نرخ تورم را ۴۱ درصد اعلام کرده است، متاسفانه شاهدیم که حقوق بازنشستگان حدود ۲۶ درصد افزایش پیدا می کند که این اقدام باعث ایجاد مشکلات متعدد می شود.
 
راستگو در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۱۲ سال است که کارخانه هایی مانند آزمایش، مخابرات راه دور و ...، حق سنوات کارگران را پرداخت نکرده اند، گفت: به ‌رغم اینکه قاضی هم به نفع کارگران رأی صادر کرده است، اما متأسفانه هیچ مبلغی به حساب این افراد واریز نشده است.
 
وی با اشاره به اینکه نیروهای کارخانه روغن نباتی شیراز از ۹۰۰ نفر به ۱۳۰ نفر کاهش پیدا کرده است، افزود: متأسفانه مالکان این کارخانه در تلاشند تا با فروش زمین این مجموعه، پول زیادی را کسب کنند. 
 
دبیر اجرائی خانه کارگر فارس بیان کرد: متأسفانه نارضایتی های جامعه کارگر و بازنشستگان به شدت افزایش یافته است.
 
جامعۀ کارگری و بازنشستگان منتظر تغییر هستند:
 
زهرا درویشی بازرس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شیراز با اشاره به اینکه همواره جامعه کارگری و بازنشستگان منتظر تغییر هستند، افزود: اگرچه در گذشته عنوان می شد که تشکلات به دلیل نداشتن همدلی و اتحاد نمی توانند اهدافشان را پیش ببرند، اما در حال حاضر اکثر تشکلات به صورت یکپارچه در حال مطالبه گری از مسئولان هستند.
 
درویشی با اشاره به اینکه بیشتر مشکلات جامع کارگری و بازنشستگان به کمیسیون اجتماعی مجلس ارتباط دارد، گفت: در شرایط فعلی جامعه کارگری و بازنشستگی به دلیل مهارت هایی که دارند، می توانند تصمیمات مناسب را اتخاذ کنند.
 
وی افزود: این سؤال مطرح می شود که جامعه کارگری و بازنشستگی با داشتن نیروی ماهر و فنی، چرا باید برای دریافت حقوق چشم به دست یک سری افراد غیر متخصص باشند.
 
رئیس اتحادیه بانوان خانه کارگر فارس در ادامه با بیان اینکه متأسفانه صندوق تأمین اجتماعی حیات خلوت دولت شده است، افزود: اگر پول هایی که در صندوق تأمین اجتماعی بود، در اختیار کارگران و بازنشستگان قرار می گرفت، بی شک شاهد رونق بیشتری در اقتصاد بودیم.
 
بازنشستگان برای تأمین مایحتاج زندگی تکدی گری می کنند:
 
شعبانی رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی مرودشت هم در ادامه با بیان اینکه برای دولتمردانی که فقط خودشان را می بینند، آروزی موفقیت دارم، گفت: در حال حاضر شاهد اوج گیری و افزایش نرخ تورم و به تبع آن مشکلات در حوزه اجتماعی و ... هستیم.
 
شعبانی با اشاره به اینکه متأسفانه برخی بازنشستگان برای تأمین مایحتاج زندگی، تکدی‌گری می کنند، افزود: متأسفانه این شرم آور است که مسئولان اجازه می دهند که بازنشستگان برای تأمین مایحتاج و تأمین بعضی از وسائل زندگی، به تکری گری رو آورده اند.
 
رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی مرودشت با بیان اینکه بعضی از بازنشستگان برای تأمین داروهای فرندانشان در حال تکدی گری هستند، افزود: کارگرانی که در یک زمانی از تاریخ، به عنوان ستون فقرات جامعه، اقدامات و فعالیت های مناسبی برای اقتصاد انجام دادند، اما در حال حاضر برای معیشت و تأمین دارو، فرزندانشان تکدی گری می کنند.