کسب رتبۀ نخست اعدام کودکان و نوجوانان طی دهۀ اخیر توسط رژیم ولایت فقیه - اعدام ۱۹۰ انسان در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۰ - پیشینۀ سیاه و طولانی رژیم در آزار و پیگرد وکلای متهمان به جرائم مستوجب اعدام

edaam 130519 یورو نیوز: در آستانه دهم اکتبر (نوزدهم ماه مهر) که مصادف است با هجدهمین سالگرد روز جهانی مبارزه با اعدام است، فدراسیون بین ‌المللی جوامع حقوق بشر و سازمان وابسته به آن «جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران» گزارش ۶۰ صفحه ‌ای منتشرکردند که نشان می ‌دهد چگونه بکارگیری مجازات اعدام در ایران حقوق انسانی بشر را نقض می ‌کند.
 
عادل الرحمن خان، دبیرکل این فدراسیون بین ‌المللی اعلام کرد: «استفاده‌ ی مهار نشده از مجازات اعدام در ایران، لکه ‌‌ای پاک نشدنی بر کارنامه‌ حقوق بشری این کشور است. دولت ایران، باید با رعایت پیمان ‌های بین ‌المللی که این کشور عضو آن‌ است، به طور مشخص در جهت الغای این رویه کهنه و خشن پیش برود.»
 
کشور ایران سال ‌‌هاست در کنار چین، در صدر فهرست کشورهایی است که مجازات اعدام را اجرا می‌ کنند. بنابر گزارش فدراسیون بین ‌المللی حقوق بشر، در سال ۲۰۱۹ میلادی، دست‌کم ۲۵۱ تن و در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی بیش از ۱۹۰ تن در ایران اعدام شده‌اند.
 
در این گزارش ۶۰ صفحه ‌ای می ‌خوانیم که از جمله جرائم مستوجبِ اعدام در ایران جرائم جنسی، جرائم مرتبط با دین، جرائم سیاسی، شرب خمر و نهایتاً جرائم مربوط به مواد مخدر، فساد اقتصادی و حتی جرایم مرتبط با دنیای مجازی هستند.
 
ایران دارای رتبه نخست در اعدام نوجوانان:
 
در این گزارش می ‌خوانیم که ایران در یک دهه گذشته رتبه نخست اعدام کودکان و نوجوانان را به خود اختصاص داده است.
 
از سال ۲۰۰۹ تا سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی دستکم ۶۷ مورد اعدام متهمان نوجوان ثبت شده است. این گزارش می ‌نویسد: «ایران نوجوانان را به اعدام محکوم و آن ‌ها را پس از رسیدن به سن ۱۸ ‌یا گاهی پیش از آن، اعدام می‌ کند.»
 
فدراسیون بین ‌المللی حقوق بشر می‌ گوید، مجازات اعدام نوجوانان، ناقض تعهد‌های ایران مرتبط با میثاق بین ‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون حقوق کودک است. صدور و اجرای حکم اعدام برای اشخاصی که در زمان ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال داشته ‌اند، در تمامی میثاق‌ های بین ‌المللی ممنوع شده است.
 
مجازات اعدام علیه دگرباشان جنسی و اقلیت های قومی و مذهبی:
 
جرم ‌انگاری بعضی از روابط همجنس‌گرایانه در ایران هم باعث نگرانی این نهاد حقوق بشری است. در گزارش آمده است که زنان و مردان همجنس‌گرا، دو جنسی ‌ها و ترا جنسیتی ‌ها، همه این گروه ‌ها، می ‌توانند در خطر اعدام قرار بگیرند.
 
مجازات اعدام در ایران علیه جوامع قومی مثل کرد‌ها و عرب‌‌ ها و بلوچ ‌ها و اقلیت‌ های دینی مثل مسلمانان اهل سنت، پیروان آیین بهایی و شیعیان پیرو اهل حق نیز به اجرا در آمده است.
 
این گزارش همچنین تأکید دارد که اقلیت‌ های قومی و اقلیت های دینی بیش از دیگران در معرض مجازات اعدام و فشار ناشی از آن قرار دارند.
 
تهدید وکلای مدافع زندانیان محکوم به اعدام:
 
گزارش اخیر می ‌نویسد که حکم اعدام در ایران در پی محاکمه‌ هایی صادر می ‌شود که از موازین بین ‌المللیِ یک «محاکمه‌ عادلانه» بسیار دور هستند. زندانیان محکوم به اعدام، غالباً بر اساس اتهام ‌های مبهم و «اعتراف ‌‌هایی» محکوم می‌ شوند که به طور معمول در زیر شکنجه و بدرفتاری ‌های دیگر در طول بازداشتِ پیش از محاکمه از آن‌ ها کسب می‌ شود. زندانیان متهم به جرائم مستوجبِ اعدام نیز اغلب از داشتن وکیل انتخابی خود محروم هستند.
 
به اعتبار این گزارش، دولتمردان ایران پیشینه ‌‌ای طولانی در آزار و پیگرد وکلایی دارند که از متهمان به جرائم مستوجبِ اعدام دفاع می ‌کنند. بعضی از وکلای دادگستری که از زندانیان محکوم به اعدام دفاع کرده ‌اند، مثل نسرین ستوده، به‌ خاطر این نوع از فعالیت های خود، زندانی شده ‌اند.
 
فدراسیون بین‌ المللی جوامع حقوق بشر همچنین تأکید می ‌کند که مقامات ایرانی، همواره رفتار خصمانه‌ نسبت به مخالفان مجازات اعدام در پیش گرفته ‌اند و مبارزان ضد مجازات اعدام را سرکوب کرده ‌اند.
 
***
 
کانون مدافعان حقوق بشر و سازمان گزارشگران بدون مرز: به اعدام زندانیان عقیدتی در ایران پایان دهید
 
دویچه وله فارسی: کانون مدافعان حقوق بشر و سازمان گزارشگران بدون مرز در اطلاعیه‌ مشترکی از مقامات حکومت ایران خواستند تا به اعدام زندانیان سیاسی و عقیدتی و نیز روزنامه‌نگاران پایان دهد.
 
در بیانیه مشترک کانون مدافعان حقوق بشر و سازان گزارشگران بدون مرز ضمن درخواست از مقام‌های ایرانی برای توقف اعدام زندانیان سیاسی و عقیدتی، از کاربران شبکه‌های اجتماعی خواسته شده تا در روز ۱۰ اکتبر (۱۹ مهر) روز جهانی مبارزه برای لغو مجازات اعدام، با هشتگ #notoexecution به اعدام زندانیان سیاسی و عقیدتی اعتراض کنند.
 
پس از صدور حکم اعدام برای سه تن از معترضان آبان ماه ۹۸ به نام‌های امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی، کاربران شبکه‌های اجتماعی با طوفان توییتری همراه با هشتگ اعدام نکنید توانستند این هشتگ را برای ساعاتی ترند جهانی کنند.
 
پس از آن دیوان عالی کشور درخواستبررسی مجدد پرونده این سه جوان را پذیرفت. اما چندی بعد با اعدام نوید افکاری از معترضان مرداد ۹۷ در شیراز، موجی از خشم و ناامیدی شبکه‌های اجتماعی را فرا گرفت.
 
شیرین عبادی رییس کانون مدافعان حقوق بشر درباره زندانیان محکوم به اعدام در ایران گفته است: «هم اکنون بیش از ۳۰ نفر در زندان‌های ایران با صدور حکم اعدام روبرو بوده و در راهروی مرگ نگران اجرای این مجازات غیر انسانی هستند. مردم ایران سالها برای حذف مجازات مرگ از قوانین کیفری تلاش کرده‌اند. جامعه جهانی باید بیدرنگ به این مبارزه کمک کند.»
 
در بیانیه مشترک کانون مدافعان حقوق بشر و گزارشگران بدون مرز از روح‌الله زم به عنوان یکی از این ۳۰ نفر نام برده شده است.
 
روح‌ الله زم مدیر سایت آمدنیوز بود که مهر ماه ۹۸ در سفر به عراق ناپدید و چندی بعد تصاویری از بازداشت و بازگرداندن او به ایران منتشر شد. او در دادگاهی به ریاست ابوالقاسم صلواتی به اتهاماتی نظیر "جاسوسی برای اسراییل و فرانسه"، "افساد فی‌الارض"، "همکاری با آمریکا"، "نشر اکاذیب" و "توهین به رهبران فعلی و پیشین" جمهوری اسلامی به اعدام محکوم شد.
 
در این بیانیه همچنین از روزنامه‌نگاران و فعالان مطبوعاتی که در ۴۱ سال گذشته توسط جمهوری اسلامی اعدام شده‌اند نام برده شده است، از جمله رحمان هاتفی و سعید سلطانپور.
 
کریستف دولوار دبیراول سازمان گزارشگران بدون مرز درباره اعدام روزنامه‌نگاران در ایران گفته است: «اعدام زندانیان عقیدتی که در برگیرنده روزنامه‌نگاران نیز هست، تندروانه‌ترین گونه‌ سرکوب آزادی بیان است. زمان آن فرا رسیده است که جمهوری اسلامی ایران به این مجازات سنگ‌دلانه و قرون وسطایی پایان دهد.»
 
ایران پس از چین بالاترین آمار صدور و اجرای حکم اعدام در جهان را دارد. همچنین در رده‌بندی آزادی مطبوعات در سال ۲۰۲۰ که توسط گزارشگران بدون مرز انجام شده، جمهوری اسلامی از میان ۱۸۰ کشور جهان در رتبه ۱۷۳ قرار دارد.