سازمان برنامۀ جهانی غذا برندۀ جایزه نوبل صلح سال ۲۰۲۰ - اعطای جایزه نوبل شیمی امسال به ٢ دانشمند زن - لوئیز گلوک برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات

Nobel-Maghar-1 یورونیوز: برنامه جهانی غذا از سوی کمیته نوبل نروژ برنده جایزه صلح نوبل سال ۲۰۲۰ معرفی شد.
 
کمیته نوبل می‌گوید که این سازمان در سال ‌های گذشته پیکار گسترده‌ای را برای مبارزه با گرسنگی و عدم امنیت غذایی میلیون‌ها نفر در جهان انجام داده است.
 
[سازمان] برنامۀ جهانی غذا، در واکنش به این خبر در یک پیام توییتری نوشت: «صلح و ریشه‌کنی گرسنگی تفکیک ناپذیرند.»
 
بریت ریس آندرسن، رئیس کمیته نوبل روز جمعه نهم اکتبر با اعلام این خبر در اسلو، پایتخت نروژ گفت: «همه‌گیری ویروس کرونا به چالش گرسنگی میلیون‌ها نفر در جهان دامن زد. ما از دولت‌ها می‌خواهیم تا برای تضمین ادامه کار برنامه جهانی غذا و دیگر سازمان‌های امدادی کمک کنند.»
 
برنامه جهانی غذا در بسیاری از کشورهای جهان که با چالش گرسنگی و قحطی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند، فعال است. کشور جنگ‌زده یمن یکی از عرصه‌های بزرگ کمک‌رسانی این سازمان وابسته به ملل متحد به شمار می ‌رود.
 
کمیته نوبل در بیانیه خود درباره انتخاب برنامه جهانی غذا به عنوان برنده جایزه نوبل آورده است: «با جایزه امسال، تصمیم گرفتیم توجه جهانیان را به میلیون نفر که از گرسنگی رنج می‌برند، جلب کنیم.»
 
خانم آندرسن گفت: «برنامه جهانی غذا هر روز برای پیشبرد برادری میان ملل، آنطور که مورد نظر آلفرد نوبل [بنیانگذار جایزه نوبل] بود، گام برمی‌دارد.»
 
مراسم اهدای جایزه نوبل صلح که شامل یک مدال طلا و ده میلیون کرون سوئد (معادل یک میلیون و صد هزار دلار) است، همه ساله روز دهم دسامبر، برابر با سالمرگ آلفرد نوبل در اسلو، پایتخت نروژ برگزار می‌شود. این مراسم امسال و با توجه به شیوع ویروس کرونا به شکل محدود و متفاوتی برگزار خواهد شد.
 
***
 
اعطای جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۰ به ٢ دانشمند زن
 
rfi فارسی- خجسته ابراهیمی: جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۰ امروز چهارشنبه هفتم اکتبر، به دو دانشمند زن، امانوئل شارپانتیه فرانسوی و جنیفر دودنا آمریکایی اعطا شد.
 
در حالی که شیوع ویروس کرونا طی سال جاری توجه همه را به تحقیق در زمینه این ویروس جلب کرده و اهمیت پیشرفت علمی در زندگی بشر را از گذشته پررنگتر ساخته است، کمیته جایزه نوبل در استکهلم سوئد، جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۰ را امروز چهارشنبه هفتم اکتبر، به دو دانشمند زن، امانوئل شارپانتیه و جنیفر دودنا اعطا کرد. 
 
***
 
لوئیز گلوک، برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات ۲۰۲۰
 
rfi فارسی: آکادمی نوبل جایزه ادبی سال ۲۰۲۰ خود را به لوئیز گلوک، شاعر ۷۷ ساله و مطرح آمریکایی اهدا کرد و او را «صدای آشکارا شاعرانه» خواند که «با زیبایی بی‌پیرایه به هستی فرد هویتی جهانشمول می‌بخشد.» 
 
لوئیز الیزابت گلوک که خانواده‌اش اصالتا از یهودیان مجارستان است، سال ۱۹۴۳ در شهر نیویورک است و برنده بسیاری از معتبرترین جوایز ادبیات از سراسر جهان، از جمله جایزه پولیتزر و جایزه ملی کتاب بوده است.
 
گلوک همچنین چند سال پیش توسط کنگره آمریکا، به مقام ملک الشعرایی آمریکا انتخاب شد. او عضو آکادمی و موسسه هنر و ادب آمریکا است و همچنین رئیس آکادمی شاعران آمریکا و استاد شعر معاصر در دانشگاه است. وی از سال ۱۹۸۳ در کالج ویلیام به تدریس به تدریس شعر مشغول است. او مجموعه‌های شعر معروفی چون: «آورنو»، «هفت‌ عصر» و «ویتا نووا» را در كارنامه‌ی ادبی خود دارد.
 
پیش از اعلام تصمیم آکادمی نوبل، از ماریزه کنده، نویسنده فرانسوی زبان اهل گوآدالوپ، مارگارت اتوود رمان نویس کانادایی و لودمیلا اولیتسکایا رمان نویس روسی و هاروکی موراکامی، نویسنده ژاپنی به عنوان برندگان احتمالی نام برده می شد.
 
از سال ۱۹۱۱ تاکنون جایزه نوبل در ادبیات به ۱۱۳ نفر داده شده که از آن میان فقط شانزده نفر زن بوده اند.
 
سال گذشته، اعطای جایزه ادبی نوبل سال ٢٠۱٩ به "پتر هاند‌که" نویسنده پرکار و سرشناس اتریش در حوزه زبان آلمانی و مجامع ادبی مهم بالکان و آمریکا، واکنش‌های منفی شدیدی را برانگیخت. پس از رئیس جمهور و وزیر فرهنگ اتریش، تنها وزیرخارجه آلمان و وزیر فرهنگ صربستان بودند که از این موضوع استقبال کردند. هاندکه، نه به خاطر آثار ادبی خود، بلکه به خاطر موضعی که در جنگ بالکان به نفع متهمان به کشتار جمعی و جنایت علیه بشریت اتخاذ کرد از همه سو مورد انتقاد قرار گرفت و معدودی هم با این استدلال که جایزه نوبل ادبی به خاطر آفرینش‌های هنری این نویسنده و شاعر اتریشی به وی اعطا شده و ربطی به مواضع سیاسی او نداشته، به دفاع از کمیته نوبل سوئد پرداختند.
 
همچنین سال گذشته، با یک سال تاخیر، جایزه سال ٢٠١٨ نوبل ادبیات به «اولِگا توکارچوک» نویسنده لهستانی اهدا شد.
 
در بیان دلایل اعطای جایزه نوبل سال ٢٠١٨ به خانم اولگا توکارچوک آکادمی نوبل نوشت: "وی جایزه نوبل را به خاطر قدرت تجسم روائی خود در شکستن مرزها برای رسیدن به فرم تازه ای از زندگی دریافت می کند".
 
علت اعطای دو جایزه نوبل در سال ٢٠١٩ آن است که در سال ٢٠١٨ به خاطر رسوائی در آکادمی سلطنتی سوئد این جایزه اعطا نشد.