قشر متوسط تبدیل به قشر فقیر و قشر فقیر تبدیل قشر فقیر مطلق/ سقوط توان خرید به یک چهارم در عرض ٢ سال اخیر برای کارمزدی ها

faghr 10072014 نایب رئیس کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد: زمانی که مجلس تصویب کند به ۶۰ میلیون نفر کمک کالایی تعلق بگیرد، نشان دهنده نیازمند بودن این اقشار است. همچنین بخش عمده ‌ای از جامعه ما را طبقه متوسط تشکیل می‌ دهند، این طبقه کاهش درآمدی روز افزون دارند که با هزینه ‌های موجود، تناسبی ندارد.
 
عباس آرگون در گفتگو با ایلنا در رابطه با تأثیر تورم کنونی بر زندگی مردم، اظهار داشت: در شرایط فعلی و با نرخ تورم موجود، سفره ‌های مردم کوچک ‌تر می‌شود. اگر فردی تا ٢ سال گذشته حقوق ۴ میلیون تومانی دریافت می ‌کرد، یعنی درآمد هزار دلاری داشت. در صورتی که اکنون با احتساب ۲۰ درصد افزایش حقوق، اگر به ۵ میلیون تومان رسیده باشد، این رقم نزدیک به ۲۵۰ دلار است یعنی در ٢ سال اخیر قدرت خرید مردم یک چهارم شده است.
 
وی ادامه داد: بخش عمده از مواد اولیه وارداتی با ارز نیمایی و بالای ۲۰ هزار تومان وارد می‌ شود که در نهایت منجر به کاهش قدرت خرید مردم می ‌شود. در چنین حالتی فشار اقتصادی بیش از پیش به مردم وارد می ‌شود، چرا که هزینه ‌ها افزایش پیدا می کنند و درآمدها نمی ‌توانند با شیبی که هزینه‌ ها رشد کرده، افزایش یابند
 
این عضو اتاق بازرگانی تهران متذکر شد: با چنین رویه ‌ای طبقۀ متوسط ما، به سمت طبقۀ فقیر حرکت، و طبقۀ فقیر در فقر مطلق قرار می‌ گیرد، به طوری که این قشر امکان تأمین بدیهیات زندگی مانند خوراک و پوشاک را ندارند که این امر ریشه در کاهش درآمد سرانه دارد.
 
آرگون تصریح کرد: متأسفانه در کشور ما این موضوع عادی‌ سازی می ‌شود، زیرا زمانی که مجلس تصویب کند به ۶۰ میلیون نفر کمک کالایی تعلق بگیرد، نشان دهندۀ نیازمند بودن این اقشار است. همچنین بخش عمده ‌ای از جامعه ما را طبقۀ متوسط تشکیل می‌ دهند، این طبقه کاهش درآمدی روز افزون دارند که با هزینه‌ های موجود تناسبی ندارد.
 
وی در مورد دلایل شرایط کنونی کشور توضیح داد: یکی از دلایل عمده چنین وضعیتی مربوط به تحریم ‌هاست که منجر به کاهش درآمد نفتی شده و همین امر سبب شد تا دولت با کسری بودجه نیز مواجه شود. از طرف دیگر موضوع کرونا بستر صادرات کالاهای غیرنفتی را محدود کرد، بطوریکه در سال جاری نسبت به سال گذشته، ۳۵ درصد کاهش صادرات را شاهد هستیم. همۀ این موارد بر درآمد‌های ارزی کشور تأثیر گذارند.
 
عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، خاطر نشان کرد: برای وضعیت موجود باید شرایطی فراهم شود تا در متغیر‌های کلان اقتصادی ثبات ایجاد شود. البته نمی‌ توان تورم را دستوری کاهش داد، بلکه عوامل مرتبط به آن را باید پایین نگه داشت. همچنین نقدینگی باید کنترل شود، توسعۀ صادرات غیر نفتی افزایش و روابط بین الملل باید در اولویت قرار گیرند. ضمن آنکه در جهت رفع محدودیت‌ هایی که به جهت تحریم ‌ها بوجود آمده، باید یک رابطۀ منصفانه با دنیا ایجاد کرد.
 
وی ادامه داد: نباید فراموش کرد، اقتصاد ما بیماری زمینه ‌ای مانند اقتصاد دولتی، فضای کسب و کار نامطلوب، رشد نقدینگی، تعدد قوانین و مقرارات و عدم ثبات آن را داشته است. بنابراین در این شرایط کرونا تأثیر بیشتری نسبت به سایر اقتصادها دارد.