اختلال در اینترنت ایران همزمان با تجمعات مردمی پس از رحلت شادروان محمدرضا شجریان

Internet-1 صدای امریکا: نت بلاکز، مؤسسه ناظر بر اینترنت در صفحه توئیتر خود از اختلال عمده در اینترنت ایران همزمان با تجمعات مردمی پس از درگذشت محمدرضا شجریان در شامگاه پنجشنبه ۱۷ مهر به وقت محلی خبر داد.
 
محمد رضا شجریان استاد بزرگ موسیقی ایران روز پنجشنبه در بیمارستان جم تهران در ۸۰ سالگی درگذشت و خبر فوت او منجر به تجمعات مردمی در تهران شد.
 
در برخی از این تجمعات حاضران علیه صدا و سیما که انتشار آثار آقای شجریان را ممنوع کرده بود، شعار می‌ دادند.
 
روایت‌ های شهروند خبرنگاران و ویدئوهای منتشر شده در شبکه ‌های اجتماعی نیز حاکی از حمله مأموران امنیتی و انتظامی به تجمع کنندگان است. درحالی که برخی از حاضران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌ دهند.
 
پس از آن بود که گزارش ‌هایی از کندی دسترسی به اینترنت در ایران گزارش شد. ایجاد اختلال و قطعی اینترنت در ایران همزمان با اعتراضات مردمی مسبوق به سابقه است.
 
سال گذشته و همزمان با اعتراضات مردمی، جمهوری اسلامی دسترسی شهروندان به اینترنت را با تصمیم شورای امنیت کشور، قطع کرده بود.
 
 اقدام رژیم ایران برای قطع اینترنت که به گفته عفو بین الملل برای جلوگیری از انتشار اخبار سرکوب معترضان صورت گرفت، واکنش های بین المللی در پی داشت.
 
دیدبان حقوق بشر در بیانیه ‌ای اعلام کرد، مقامات ایران سرکوب گسترده معترضان را مخفی نگه داشته و از اعلام آمار دقیق کشته ‌‌شدگان خودداری می‌ کنند. این در حالی است که رویترز در گزارشی آمار کشته شدگان اعتراضات در ایران را ۱۵۰۰ نفر اعلام کرده است.
 
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در آن زمان در واکنش به اعتراضات ایران در توئیتر نوشت: «ایران آنقدر بی ‌ثبات شده است که رژیم تمام سیستم اینترنتی را قطع کرد تا مردم خوب ایران نتوانند درباره خشونت شدیدی که در داخل آن کشور جریان دارد، صحبت کنند.» 
 
***
 
گروه آرتیکل ۱۹ خطاب به مسئولین رژیم ولایت فقیه: اینترنت جزو حقوق بشر است، آن را قطع نکنید!
 
بی بی سی: یک سازمان مدافع آزادی بیان از ایران خواسته اینترنت را به بهانه امنیت ملی قطع نکند و دسترسی به شبکه جهانی را به عنوان یک حق انسانی به رسمیت بشناسد. سازمان 'آرتیکل ۱۹' گزارشی درباره قطعی اینترنت در ایران در پی اعتراض‌های آبان ۱۳۹۸ منتشر کرده و گفته با گذشت نزدیک به یک سال، هنوز معلوم نیست که چه فرد یا نهادی در این باره مسئول است. این گزارش همچنین از تغییراتی در ساختار شبکه اینترنت ایران هم خبر می‌دهد.