پول‌های بلوکه شده ایران در ترکیه و افت شدید تبادلات مالی میان دو کشور

iran turky 07072017

مهرداد سعادت، رئیس اتاق بازرگانی ایران و ترکیه با اعلام اینکه مانند سایر کشورها در ترکیه نیز پول بلوکه شده داریم، درباره تبادلات تجاری دو کشور گفت ایران در چهار ماه نخست امسال با کاهش ۹۰ درصدی صادرات به کشور همسایه روبه‌رو بوده است.

به‌نوشته خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، مهرداد سعادت، روز شنبه ۱۹ مهرماه بدون اشاره دقیقی درباره میزان پول‌های بلوکه شده ایران در ترکیه، درباره سرنوشت این پول‌ها گفت:

«متاسفانه مانند سایر کشورها در ترکیه نیز پول بلوکه شده داریم با این تفاوت که این پول‌ها برای ما قابل استفاده است و برای بحث واردات از این منابع تخصیص پیدا می‌کند.»

به‌گفته سعادت، ایران از طریق ترانزیت از کشور ترکیه به بسیاری از مقاصد صادراتی خود دسترسی پیدا می‌کند که این مسأله نقش غیر قابل انکاری برای صادرات کشور ایفا می‌کند.

پس از خروج یک طرفه دولت ترامپ از برجام در ۱۸ اردیبهشت‌ماه ۹۷ و اعمال تحریم‌های حداکثری از سوی آمریکا، جمهوری اسلامی ایران به‌دلیل قرار گرفتن در تنگنای اقتصادی و سیاسی، بیش از هر زمان دیگری به ترکیه به‌عنوان یکی از آخرین راه‌های باقی مانده برای دور زدن تحریم‌ها، نزدیک شده است.

این در حالی‌ست که شیوع کرونا در ماه‌های اخیر هم تأثیر بسیار زیادی بر روابط تجاری میان دو کشور گذاشته است.

مهرداد سعادت اما گفته که شیوع کرونا تأثیر چندانی بر مبادلات اقتصادی ترکیه و ایران نداشته است:

«شیوع مجدد کرونا تاثیر چندانی بر روند کاری ما نداشته و تنها ارتباطات تجاری را کاهش پیدا داده، به طوری که رفت و آمد هیات‌های تجاری دچار مشکل شدند. اما باید در نظر داشت که اکنون نیاز چندانی به حضور فیزیکی در بازارها نیست و به دلیل امکانات ارتباطاتی جای خالی آن نیز پر شده و نتوانسته تاثیر محسوسی داشته باشد.»

ترکیه اما از آغاز شیوع ویروس کرونا، محدودیت‌هایی برای تردد مسافران و کامیون‌های باری به خارج از کشور، از جمله ایران و بالعکس ایجاد کرده است. به‌نحوی که تنها چند روز پس از تأیید رسمی شیوع کرونا در اسفندماه ۹۸ در ایران، دولت ترکیه بیش از ۱۷۰۰ کامیون ترکیه‌ موجود در ایران را به کشورش فراخواند.

از سوی دیگر روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران، اوایل اردیبهشت‌ماه امسال با اعلام بسته بودن مرزهای ترکیه با ایران به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، از بلاتکلیفی صدها کامیون حامل محموله‌های صادراتی و ترانزیتی با وجود انجام تشریفات گمرکی در مرز از سوی ایران، خبر داده بود.

مهرداد سعادت اما در گفته‌های امروز خود با اشاره به اینکه آماری دقیقی از میزان صادرات ایران به ترکیه در شش ماهه ابتدایی سال در دست نیست، گفته:

«در ۴ ماه نخست سال با کاهش ۹۰ درصدی صادرات روبه‌رو شدیم که پس از باز شدن مرزهای تجاری روند صادرات به‌شدت افزایش پیدا کرده است. از همین روی تجار و صادرکنندگان در تلاش هستند تا آن کاهش را جبران کنند.»

او با اشاره به تاثیر افزایش نرخ ارز بر صادرات گفته: «پیش‌بینی می‌شود صادرات ما در سال جاری به مراتب بیشتر از سال گذشته خواهد بود. زیرا امسال به دلیل نرخ ارز جذابیت بیشتری برای صادرات وجود دارد و همکاران صادراتی تلاش می‌کنند هم جای خالی چهار ماهه را پر کنند و هم به دلیل نرخ ارز افزایش صادرات کالاهای ما توجیه بیشتری دارند که منحر به بالا رفتن حجم صادرات ما نسبت به مدت مشابه می‌شود.»

منبع: رادیوزمانه