انتقاد آنتونی فاوچی به استفاده بدون اجازه از سخنان تقطیع شده اش در تبلیغات انتخاباتی ترامپ

fauci anthonyآنتونی فاوچی مشاور ارشد علمی کاخ سفید در مقابله با همه گیری ویروس کرونا می گوید کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ بدون اجازه او سخنانش را تقطیع کرده و در یک آگهی تبلیغاتی استفاده کرده است.

در این آگهی تلویزیونی، در حالی که به نظر می رسد آقای فاوچی در تایید عملکرد آقای ترامپ در مقابله با همه گیری ویروس کرونا صحبت می کند، می گوید: "نمی توانم تصور کنم که کسی بتواند بهتر از این عمل کند."

آقای فاوچی می گوید این سخنان که در مصاحبه با شبکه خبری فاکس بیان شده است، در تایید عملکرد کارگروه مقابله با ویروس کرونا در کاخ سفید بوده است.

دکتر آنتونی فاوچی که رییس موسسه بیماری های عفونی آمریکاست، هدایت علمی این کارگروه را برعهده دارد.

آقای فاوچی در مصاحبه اش با شبکه خبری فاکس در ماه مارس گفته بود:‌ "من تقریبا تمام وقتم را به این موضوع اختصاص داده ام. من هر روز در کاخ سفید با کارگروه ویژه جلسه دارم. تک تک روزها. بنابراین نمی توانم تصور کنم که کسی بتواند بهتر از این عمل کند."

آقای فاوچی همچنین در بیانیه ای که برای خبرگزاری فرانسه فرستاد، گفت:‌ "در نزدیک به پنج دهه خدمت،‌ هیچ گاه به طور عمومی از هیچ نامزد سیاسی حمایت نکرده ام."

تیم مرتا، سخنگوی کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ در پاسخ گفته است: "اینها سخنان خود آقای فاوچی هستند. تصویر به کار گرفته شده مربوط به مصاحبه پخش شده از یک شبکه سراسری است و دکتر فاوچی دارد از عملکرد دولت ترامپ تقدیر می کند."

آقای ترامپ هم در توییتر نوشت:‌ "به طور قطع اینها سخنان خود دکتر فاوچی است. به گفته بعضی فرمانداران ایالتی، ما کار خارق العاده ای انجام داده ایم."

در طول هشت ماه گذشته آقای ترامپ و دکتر فاوچی در مواردی درباره نحوه اقدام علیه همه گیری ویروس کرونا دچار اختلافاتی بوده اند ولی آقای فاوچی از رویارویی آشکار در رسانه ها با رییس جمهوری خودداری کرده است.

با این حال، آقای فاوچی در روزهای گذشته از میزبانی مراسم معارفه نامزد جدید دیوان عالی در کاخ سفید در بیست و ششم سپتامبر انتقاد کرده است.

دست کم، یازده نفر از حاضران در این مراسم به کویید-۱۹ مبتلا شدند.

آقای ترامپ هم به این بیماری مبتلا شده بود ولی در روزهای گذشته پزشک کاخ سفید اعلام کرد که او دیگر ناقل ویروس کرونا نیست.

دونالد ترامپ قرار است دوشنبه، یازده روز پس از ابتلا به کووید-۱۹، به فلوریدا سفر کند تا در یک تجمع انتخاباتی سخنرانی کند.

منبع: بی بی سی