تشکیل کارگروه ویژه برای بررسی ابعاد "صید ترال" در مجلس با حضور بیش از ۵ وزارتخانه و نهاد

Seid tral

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس از تشکیل کارگروه ویژه در این فراکسیون برای بررسی ابعاد "صید ترال" خبر داد از همه نهادهای مرتبط اعم از قوه‌ قضائیه، سپاه پاسداران، سازمان شیلات، وزارت جهاد کشاورزی و مرکز تحقیقات شیلات ایران درخواست حضور نماینده کرده‌ایم.

سمیه رفیعی؛ رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه محیط زیست خبرگزاری تسنیم با اشاره به آخرین اقدام انجام شده در این فراکسیون برای مقابله با صید ترال اظهار کرد: از ابتدای تشکیل دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی، بحث صید ترال را به‌صورت جدی و علمی در فراکسیون محیط زیست مورد بررسی قرار دادیم.

وی افزود: در جلساتی، دیدگاه‌ها و نظرات تمامی دستگاه‌ها و ارگان‌های مرتبط با موضوع، از جمله مسئولان سازمان شیلات، ذینفعان و بهره‌برداران، صیادان بومی، اساتید دانشگاه، مرکز تحقیقات شیلات ایران را مورد بررسی و تحلیل قرار دادیم و در نهایت به جمع‌بندی‌‌هایی رسیدیم.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به جزئیاتی از جلسات این فراکسیون با مسئولان مرتبط با صید ترال متذکر شد: در سلسله نشست‌هایی که درباره صید ترال داشتیم، به جمع‌بندی‌‌هایی رسیدیم و قرار بر این شد که کارگروهی ویژه ذیل فراکسیون محیط زیست برای بررسی ابعاد صید ترال و خسارات آن و نیز اقدامات برای مقابله با آن، تشکیل و موارد به‌صورت علمی و دقیق در این کارگروه پیگیری شود.

 

رفیعی تصریح کرد: طی مکاتباتی که داشتیم از همه نهادهای مرتبط با صید ترال، اعم از قوه‌ قضائیه، سپاه پاسداران، سازمان شیلات، وزارت جهاد کشاورزی و مرکز تحقیقات شیلات ایران، درخواست کرده‌ایم تا نمایندگان‌شان را برای عضویت در این کارگروه ویژه، برای بررسی‌های جامع‌تر موضوع، به ما معرفی کنند.

       سازمان شیلات هنوز به سیاست غلط خود در حمایت از "صید ترال" ادامه می‌دهد!

وی با تأکید بر اینکه موضوع صید ترال و تمامی ابعاد آن از سوی فراکسیون محیط زیست مجلس در حال پیگیری است، یادآور شد: نخستین جلسه کارگروه ویژه بررسی ابعاد صید ترال به تازگی تشکیل و در نهایت مقرر شد که با توجه به اتفاقاتی که در سال‌های اخیر افتاده و صیدهایی که به‌صورت ترال صورت گرفته، حتماً آیشی اتفاق بیفتد و استراحتی به دریا بدهیم که توان زیستی خودش را بازیابی کند البته ضوابط و شرایط دیگری نیز تعیین کردیم.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس ادامه داد: موضوع استراحت دریا و تعیین زمانبندی‌هایی برای آن در نشست اخیر کارگروه ویژه نهایی شده که پس از امضا کردن صورتجلسه از سوی نمایندگان دستگاه‌های عضو این کارگروه ویژه، مصوبات نهایی شود، پس از تأیید طرح کلی پیرامون اقدامات قابل انجام درباره صید ترال، جزئیات آن را به رسانه‌ها اعلام خواهیم کرد.

 

رفیعی خاطرنشان کرد: نکته‌ قابل توجه در حوزه جلوگیری از صید ترال وجود دارد، این است که در حال حاضر حفاظت از ذخایر طبیعی دریا و توجه به ظرفیت بازیابی آن، تضمین صید مردم بومی و محلی و صیادان بومی از اولویت ویژه و مهمی برخوردار است، صیادان صنعتی به روش صیدِ مخرب ترال تاکنون منافع زیادی را کسب کرده‌اند و ما باید تضمین‌کننده نفع حداکثری مردم بومی باشیم.

صید ترال چیست به صیدی گفته می‌شود که در آن با استفاده از توری قیف شکل، آبزیان عمق دریا کف‌روبی می‌شوند؛ اعتراض به این نوع صید به این دلیل است که استفاده از تورهای بزرگ عمقی موجب صید بی‌رویه شده و ذخایر آبی را به خطر می‌اندازد.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم