اختلالات روانی نیروی کار بالاتر از میانگین جامعه/ عواقب جبران ‌ناپذیر فقدان امنیت شغلی و اقتصادی بر سلامت روان نیروی کار - خود سرزنش ‌گری - فرسودگی روحی ناشی از چماق اخراج

Afsordegui2-1 به گزارش خبرنگار ایلنا، باور اغلب افراد این است که کار می ‌تواند در حفظ تعادل روحی و کاهش مشکلات روانی تأثیرگذار باشد، آنقدر که در میان عامه مردم معروف است که آدم بیکار، بیمار است، اما اخیراً یک مقام مسئول در وزارت کار عنوان کرده است که نرخ اختلالات روانی نیروی کار در ایران بالاتر از میانگین است. 
 
ابراهیم صادقی فر (معاون فرهنگی، اجتماعی وزیر کار) ۲۲ مهر امسال عنوان کرده است: بر اساس آمار پژوهشی که در سال ۹۴ با ۱۳ هزار و ۶۰۰ نمونه جامعه کار و تولید جمع آوری شده است، متأسفانه آمار اختلالات روانی در جامعه کار و تولید، بیشتر از میانگین جامعه است.
 
چرا شاغلان بیشتر در معرض آسیب‌ های روانی هستند؟: 
 
پژوهش‌های مختلفی نشان می‌ دهد که کار علاوه بر بعد اقتصادی و مالی بر دیگر ابعاد شخصیت افراد تأثیر می‌گذارد، از جمله اینکه کار، هویت ‌بخش است. خیلی وقت ‌ها انسان‌ ها را با کارشان می ‌شناسیم، ولو اینکه کارشان را اتفاقی بدست آورده باشند یا حتی آن را دوست نداشته باشند. شاید ریشه مشکلات روانی شاغلان (فارغ از مشکلات فردی) نهفته در همین دو امر مرتبط با کار یعنی بعد اقتصادی و علاقه به کار باشد.
 
بهروز ساسانی (روانشناس و استاد دانشگاه) به ایلنا می‌گوید: طبیعتاً فردی که کار می‌ کند، فشار های کمتری را احساس می ‌کند. فرد شاغل درآمد دارد و مهمتر از آن تنبل و بی‌ خیال محسوب نمی ‌شود. بر این اساس او نسبت به یک فرد بیکار کمتر در معرض آسیب روانی است یا بهتر است گفته شود باید کمتر در معرض آسیب باشد، اما در ایران به دلایل مختلفی وضعیت برای بسیاری از شاغلان برعکس است.
 
او توضیح می‌دهد: جامعه سمت و سویی پیدا کرده که فرد غیرپولدار بی‌ عرضه تلقی شود. وضعیت دستمزدها هم که مشخص است و افراد با حداقل حقوق تنها می‌ توانند یک سوم نیازهای خود را پوشش دهند. فرد مجبور است سختی کار را تحمل کند و در عین حال به دلیل مکفی نبودن حقوق و بی ‌پولی، تحقیر هم می‌ شود. چنین فردی احتمالاً مدام از خودش می‌ پرسد، کجای کار من اشتباه است؟ من که دارم کار می‌کنم و شب و روزم را نمی ‌شناسم، چرا باید وضعیت مالی ‌ام اینطور باشد؟
 
 بر اساس آمار پژوهشی که در سال ۹۴ با ۱۳ هزار و ۶۰۰ نمونه جامعه کار و تولید جمع ‌آوری شده است، متأسفانه آمار اختلالات روانی در جامعه کار و تولید بیشتر از میانگین جامعه است
 
این روانشناس ادامه می ‌دهد: علاوه بر این خود سرزنش ‌گری موارد دیگری هم هست که فشار بر نیروی کار را افزایش می ‌دهد. بیکاری بالا در جامعه رقابت برای کاریابی را سخت ‌تر کرده است. چون وقتی فردی بیکار شود، ممکن است تا مدت‌ ها کاری پیدا نکند یا کاری را بیابد که در شأن و جایگاه خودش نمی ‌بیند، افراد تلاش می‌ کنند به هیچ وجه بیکار نشوند. چماق اخراج مدام بالای سر نیروی کار است و این او را از نظر روحی فرسوده می‌کند.
 
مشاوره، تأثیر ناچیز بر سلامت روان نیروی کار دارد:
 
بعضاً مسئولان عنوان می‌ کنند که در راستای سلامت روان نیروی کار و پیشگیری از آسیب‌ه ای اجتماعی، لازم است مشاور و روانشناس در محیط ‌های کار استقرار یابند. برخی واحدهای صنعتی بزرگ بهداری و کادر درمانی دارند. برخی بر این نظرند که استقرار روانشناس هم مثل پزشک حداقل در کارگاه ‌های بزرگ ضروری است.
 
ساسانی در این باره می‌ گوید: این سوء برداشت هست که نبود سلامت روان به معنای روان رنجوری است، در حالی که همۀ افراد ممکن است با کاهش رضایتمندی و سلامت روان پایین مواجه شوند، اما همه، اختلال روان ندارند و چیزی حدود یک چهارم افراد دچار اختلالات روانی هستند. یک روانشناس در محیط کار شاید بتواند جلوی برخی خود ویرانگری ‌ها را بگیرد. ممکن است فرد در آستانه خودکشی را راضی کند دست از کارش بردارد یا کارگری عصبی را که کنترلش را از دست داده و می ‌خواهد به کسی در کارگاه آسیب بزند، آرام کند. اما روانشناس نمی ‌تواند سطح سلامت کل افراد را بالا ببرد.
 
او ادامه می ‌دهد: کارفرمایان می‌ توانند از آموزه ‌های روانشناسی مثبت در راستای ایجاد محیط آرام برای کارکنانشان استفاده کنند، اما این خنده‌ دار است که بگوییم یک یا چند نفر را استخدام کنند تا کارگران را شاد کنند و... ؛ حداقل این وظیفه روانشناس نیست. برای بهبود سلامت روان افراد شاغل باید مشکلات زیربنایی رفع شود. حقوق مکفی، امنیت شغلی و مواردی از این قبیل تأثیر زیادی بر سلامت روان افراد دارد.
 
پیچیدگی‌ه ای بازار کار ایران منجر به فشارهایی به افراد شاغل شده است، آنقدر که سلامت روحی آنها را به خطر می ‌اندازد. این اتفاق می ‌تواند عواقب مختلفی داشته باشد و راهکار رفع آن برداشتن فشارهایی است که بر افراد اعمال می ‌شود. امنیت شغلی و امنیت اقتصادی می ‌تواند سطح رضایتمندی نیروی کار و سلامت روان آنها را بالا ببرد.