باامضای توافقنامه در منامه، اسرائیل و بحرین رسما روابط دیپلماتیک خود را برقرار کردند

bahrein israeilتوافقی که به واسطه آمریکا سرگرفته بود در روز یکشنبه با امضای طرفین در منامه، پایتخت بحرین، رسمی شد.

دهه‌ها است که بیشتر کشورهای عربی، اسرائیل را بایکوت کرده‌اند. آنها می‌گویند تنها زمانی با اسرائیل روابط را آغاز می‌کنند که اختلاف آنها با فلسطینی‌ها حل شده باشد.

حالا بحرین چهارمین کشور عرب شده که در خاورمیانه، اسرائیل را به رسمیت شناخته است. از ۱۹۴۸ که کشور اسرائیل تاسیس شد، تا به حال اردن، مصر، امارات و بحرین، موجودیت اسرائیل را به رسمیت شناخته‌اند.

فلسطینی‌ها این تصمیم کشورهای امارات و بحرین را خنجر از پشت توصیف کرده‌اند.

در مراسمی که عصر یکشنبه در منامه برگزار شد، مقام‌های بحرینی و اسرائیلی با امضای سندی روابط دیپلماتیک خود را پایه‌گذاشتند. در مرحله بعد انتظار می‌رود که سفارت‌خانه‌های دو کشور افتتاح شود.

بنا به گزارشی که رسانه‌های اسرائیلی منتشر کرده‌اند، در متنی که دو کشور امضا کرده‌اند هیچ اشاره‌ای به درگیری‌های اسرائیل و فلسطینی‌ها نشده است.

بعد از امضا، عبداللطیف بن راشد الزیانی، وزیر خارجه بحرین، در یک سخنرانی ابراز امیدواری کرد که برای هر دو کشور «روابط دوجانبه در همه زمینه‌ها پر ثمر باشد».

او همچنین خواهان صلح در منطقه و از جمله اجرای راهکار ایجاد دو کشور مستقل شد. طرفداران این راهکار می‌خواهند که دو کشور مستقل اسرائیل و فلسطینی در کنار هم ایجاد شوند.

پرواز اسرائیلی‌ها به بحرین با شماره ۹۷۳ انجام شد که پیش‌شماره تلفن‌های بحرین است. هواپیما با اجازه عربستان از فراز این کشور گذشت تا به بحرین برسد. عربستان هنوز با اسرائیل روابط ندارد.

رقابت‌های منطقه‌ای ایران و عربستان در سرگیری روابط کشورهای عربی و اسرائیل نقش بسیاری داشته است. امارات متحده عربی و بحرین هر دو از هم‌پیمانان نزدیک عربستان سعودی هستند و هر دو مانند اسرائیل نگران ایران هستند. پیشتر این کشورها دیدارهای غیررسمی داشتند.

استیو منوچن، وزیر دارایی آمریکا همراه هیئت اسرائیلی بود که به بحرین رفته بودند. او همچنین با هیئت اسرائیلی در روز سه‌شنبه به امارات متحده عربی سفر خواهد کرد.

منبع: بی بی سی