هشدار دکتر مسعود مردانی: روز به روز آمار ابتلا به کرونا بالا می‌رود/از برگزاری مراسم عروسی و عزا داری خود داری کنید

mardani massoudدکتر مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری ستاد مبارزه با کرونا در گفت وگو با خبرنگار شفقنا زندگی هشدار می دهد: ما از ابتدای اپیدمی گفته ایم مراسم عزا و عروسی و سینه زنی و همه ممنوع است و هنوز هم می گوییم کسانی که می خواهند در روزهای آینده مراسم عروسی به پا کنند انشا ا… عروسیشان به عزا تبدیل نشود و باید سعی آن ها بر این باشد که عروس و داماد به خانه بخت بروند و برگزار کردن مراسم آنچنانی را به بعد از اتمام کرونا موکول کنند.

_ تاثیر آلودگی هوا بر شیوع کرونا چیست؟آیا امکان دارد آلودگی هوا موجب افزایش و جهش ویروس شود؟

 

توصیه می کنیم چه کسانی که در معرض ابتلا به کرونا هستند و چه کسانی که نیستند در روزهای آلوده هوا از منزل بیرون نیایند.

آلودگی هوا در فصل پاییز و زمستان در شدت یافتن عفونت های دستگاه تنفسی نقش شناخته شده ای دارند به طوری که مکانیسم های دفاعی سیسستم تنفسی فوقانی را دچار اشکال می کنند و عوامل بیماری زایی مثل باکتری ها و ویروس ها و قارچ ها می توانند به راحتی بیایند و باعث آلودگی دستگاه تنفسی فوقانی افرادی که دچار نقص ایمنی هستند و یا بیماری های مزمن تنفسی مثل برونشیت مزمن و برونشیت سی او پی دی دارند باعث شود، ولی در این مورد که نقش آلودگی هوا در افزایش موارد ابتلا به کرونا چقدر به اثبات رسیده است باید گفت تا به حال رابطه علیتی منطقی دال بر این که آلودگی هوا موجب افزایش بیماری است به دست نیامده است. چه بسا برخی از عزیزان می گویند وقتی ویروس های کرونا و آلودگی هوا آمیخته می شوند ویروس ها سنگین می شوند و زودتر سقوط می کنند و شاید کمتر بتوانند بیماری زایی ایجاد کنند، از این رو ضمن اینکه آلودگی هوا واقعا برای سلامتی انسان چیز خوبی نیست و باعث ابتلا به سرطان می شود توصیه می کنیم همه عزیزان چه کسانی که در معرض ابتلا به کرونا هستند و چه کسانی که نیستند بخصوص کسانی که بیماری قلبی و ریوی مزمن دارند در روزهایی که آلودگی هوا بالا است از تردد بی مورد در سطح شهر بخصوص قسمت های مرکزی شهر جدا خودداری کنند و اصلا بیرون نیایند. بیرون نیامدن چند فایده دارد یکی اینکه دچار بیماری نمی شوند.

 

_ پیشنهاد تعطیل شدن شهرها مطرح می شود ولی در کنار آن گفته می شود با تعطیلی عده ای به سفر می روند چطور می توان این تناقض را حل کرد؟ آیا راه حلی در این خصوص وجود دارد؟

همه چیز ممکن است ولی ما باید برای مردم کار فرهنگی انجام بدهیم. بسیاری فکر می کنند با تعطیلی باید به سفر رفت در حالیکه این کار را کردند و با موارد جدیدی از ابتلا به کرونا بر گشتند. از این رو روز به روز آمار کرونا بالا می رود. دیروز بالاترین آمار مرگ و میر در دنیا بر اثر کرونا از آن ایران بود. از این جهت متاسف هستم.

 

_ با اتمام ماه های محرم و صفر برخی در تدارک مراسمات عقد و عروسی و جشن های خانوادگی هستند. چه توصیه ای برای این دسته از افراد دارید؟

ما از ابتدای اپیدمی گفته ایم مراسم عزا و عروسی و سینه زنی و همه ممنوع است و هنوز هم می گوییم کسانی که می خواهند در روزهای آینده مراسم عروسی به پا کنند انشا ا… عروسیشان به عزا تبدیل نشود و باید سعی آن ها بر این باشد که عروس و داماد به خانه بخت بروند و برگزار کردن مراسم آنچنانی را به بعد از اتمام کرونا موکول کنند.

_ بسیاری از افراد اعلام می کنند که با ماسک در مراسم شرکت می کنند.

ماسک می زنند ولی موقع غذا خوردن ماسک خود را بر می دارند و آلودگی ایجاد می شود و به کرونا مبتلا می شوند. چندین مورد مستند از این موارد وجود دارد.

_ بسیاری به کرونا مبتلا می شوند و بعد از یک هفته احساس می کنند بهبود پیدا کرده اند و دیگر رعایت نمی کنند..

این فکر غلطی است. امروز ثابت شده است که حتی کسانی که کرونا گرفته اند باز احتمال دارد مبتلا شوند و حتی این افراد هم ایمن نیستند و رعایت پروتکل های بهداشتی چه برای کسانی که مبتلا شده اند و چه کسانی که نگرفته اند الزامی است.

منبع" شفقنا