مدیر امنیت ملی آمریکا: "ایران و روسیه اقدامات مشخصی برای نفوذ در افکار عمومی در ارتباط با انتخابات انجام داده اند

entekhabat usaجان رتکلیف، مدیر امنیت ملی آمریکا، روز چهارشنبه گفته است که روسیه و ایران گام هایی در جهت مداخله در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا برداشته اند. او ایران را به ارسال ای‌میل های تهدیدآمیز به رای دهندگان حزب دمکرات متهم کرد.

به گفته مقام ها، روسیه اطلاعاتی در مورد رای دهندگان آمریکایی به دست آورده است.

آقای رتکلیف در کنفرانس خبری که عصر چهارشنبه ترتیب داده شد گفت: "ایران و روسیه اقدامات مشخصی برای نفوذ در افکار عمومی در ارتباط با انتخابات انجام داده اند."

او در این کنفرانس، که دو هفته پیش از انتخابات سوم نوامبر انجام می شد، گفت: "در درجه اول ما تایید کرده ایم که ایران و روسیه به طور جداگانه برخی اطلاعات ثبت نام رای دهندگان را به دست آورده اند."

آقای رتکلیف گفت به خصوص ایران ای میل هایی "با هدف ترساندن رای دهندگان، دامن زدن به ناآرامی های اجتماعی، و صدمه زدن به وجهه پرزیدنت ترامپ" ارسال کرده است.

او گفت ایران همچنین ویدئویی را منتشر کرده که تلویحا می گوید مردم می توانند برگه های جعلی رای را از جمله از خارج آمریکا پست کنند.

او افزود: "بازیگران خارجی در تلاش برای پراکندن اطلاعات غلط در میان رای دهندگانی که ثبت نام کرده اند می توانند از این داده ها استفاده کنند، به این امید که باعث سردرگمی و هرج و مرج شوند و اعتماد مردم به نظام دمکراتیک آمریکا را تضعیف کنند."

او گفت که این اقدامات "تلاشی عاجزانه از سوی دشمنان درمانده" است.

رای دهندگان حزب دمکرات در حداقل چهار ایالت از جمله فلوریدا و پنسیلوانیا، که ایالات چرخشی هستند، ای‌میل های تهدیدآمیزی دریافت کرده اند که ادعا می شود از سوی گروه راست افراطی "پسران سربلند" ارسال شده و هشدار می دهد اگر به دونالد ترامپ رای ندهند "سراغتان خواهیم آمد."

مقام ها گفتند که دولت نتیجه گیری کرده است که ایران عامل ارسال این ای‌میل هاست.

جان رتکلیف و کریس ری، مدیر اف بی آی، گفتند که آمریکا هر کشوری که در انتخابات ۲۰۲۰ مداخله کند را مجازات خواهد کرد.

این دو مقام توضیح ندادند که ایران و روسیه چطور به اطلاعات رای دهندگان دسترسی یافته اند یا روسیه چطور از آنها استفاده کرده است.

آقای ری تاکید کرد که انتخابات آمریکا ایمن خواهد بود و گفت "باید مطمئن باشید که آرا شما شمارش خواهد شد. ادعاهای اولیه و تایید نشده در تضاد با این موضوع را باید به دیده تردید نگریست."

پیش از این رهبران کمیته اطلاعاتی سنا در بیانیه ای نسبت به "تهدیدهای برآمده از دشمنان نظام انتخاباتی آمریکا" هشدار دادند.

سناتور جمهوری خواه مارکو روبیو که رئیس موقت این کمیته است و سناتور دمکرات مارک وارنر نائب رئیس کمیته "همه آمریکایی ها - از جمله اصحاب رسانه - را ترغیب کردند درباره قبول یا انتشار ادعاهای تایید نشده و تحریک کننده در ارتباط با آرا یا رای دادن محتاط باشند."

به گفته موسسه "کنفرانس ملی مجالس ایالتی" در بسیاری ایالات، داده های رای دهندگان طبق درخواست در دسترس است، هرچند هر ایالت به طور جداگانه شرایطی دارد که تعیین می کند کدام اطلاعات را به چه متقاضیانی ارائه خواهد کرد.

آقای رتکلیف گفت: "اگر ای میلی تهدیدآمیز یا آزارنده دریافت کردید، نگران نشوید و آن را پخش نکنید".

منبع: بی بی سی