هشدار سازمان عفو بین الملل نسبت به فقدان تضمین امنیت معترضان و رأی‌ دهندگان در امریکا/ ناتوانایی پلیس در جلوگیری از برخوردهای مسلحانۀ معترضان و مخالفان در نیمی از ایالت‌ ها

USA-suprmaciste-1 رادیو زمانه: سازمان عفو بین ‌الملل می‌ گوید در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ در ایالات متحده آمریکا، امنیت معترضان و رأی‌ دهندگان دیگر تضمینی ندارد. اکنون این سازمان مدافع حقوق بشر پیامی به دولت آمریکا فرستاده است: قبل از انتخابات ریاست جمهوری در سوم نوامبر باید از معترضان در برابر خشونت‌ ها محافظت کنید.
 
بر اساس گزارشی که عفو بین‌ الملل جمعه ۲۳ اکتبر / ۲ آبان منتشر کرده است، نیروهای امنیتی آمریکا در حال حاضر قادر به جلوگیری از برهم زدن گردهمایی ‌های مسالمت‌ آمیز نیستند. با این حال، مأموران انتظامی باید از حق اساسی برگزاری اجتماعات مسالمت ‌آمیز حفاظت کنند.
 
عفو بین‌الملل گزارش داده است که بین ماه مه تا سپتامبر سال ۲۰۲۰، در ۷۵ درصد گردهمایی‌ های تمامی ایالت‌ های آمریکا، درگیری ‌های خشونت ‌آمیز معترضان و مخالفان را ثبت و تأیید کرده است. عفو بین‌الملل گفته است:
 
«تحقیقات نشان می ‌دهند که تقریباً در نیمی از ایالت‌ ها، پلیس نتوانسته است مانع از برخوردهای خشونت ‌آمیز  معترضان و مخالفان آن ‌ها  شود.»
 
به ‌گفته عفو بین ‌الملل، در بیش از ۱۲ مورد بررسی شده، پلیس به مدت طولانی یا به ‌طور کامل، غایب بوده و عامل اصلی بروز خشونت‌ ها، اغلب حضور افراد مسلح بوده است. در بیانیه عفو بین ‌الملل آمده است:
 
«به نظر می ‌رسد اظهارات، مواضع و عملکردهای دولت ترامپ اعضای گروه‌ های مسلح را برای حملۀ غیر قانونی به معترضان و مخالفان آن ‌ها در سراسر کشور تحریک می‌ک ند.»
 
عفو بین ‌الملل از جمله به دولت آمریکا توصیه کرده است که حمل سلاح در مکان ‌های عمومی، پارک‌ ها و مراکز رأی‌ دهی و همچنین اجتماعات مسالمت آمیز در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری را محدود کند. افزون بر این، شهرداری ‌ها باید به نیروهای انتظامی خود دستور دهند که از ایجاد مزاحمت افراد و گروه‌ های مسلح در اعتراضات مسالمت ‌آمیز و فعالیت ‌های مدنی، جلوگیری کنند.
 
انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز سه شنبه سوم نوامبر / ۱۳ آبان برگزار می‌شود. در آخرین نظرسنجی مشترک رادیو عمومی آمریکا/ شبکه پی‌ بی ‌اس/ مؤسسه افکارسنجی ماریست، جو بایدن در سطح ملی از ترامپ جلوتر است. در این نظرسنجی که در میان رأی ‌دهندگان احتمالی صورت گرفته، بایدن ۵۴ درصد و ترامپ ۴۳ درصد آرا را به خود اختصاص داده‌‌ اند.