درگذشت عباس معیری استاد برجسته مینیاتور ایران

Moayeri-Abbasاستاد عباس معيرى، نقاش، مینیاتوریست و مجسمه ساز، انسانى عارف و شریف امروز 24 اکتبر در بیمارستان سن جوزف پاریس درگذشت. او از یکماه پیش در این بستری بود. او از جوانی به نقاشی بسیار علاقه داشت همانطور که خودش تعریف کرده بود اولین نقاشی اش را در سن 6 سالگی کشیده بود. وی شاگرد چندین استاد مینیاتور ایرانی مانند حسین بهزاد، مینیاتوریست مشهور ایرانی ابتدای قرن 20 و محمدعلی زاویه و همچنین استاد اسماعیل آشتیانی ، نقاش معروف ایرانی در زمینه نقاشی بود. عباس معيرى لیسانس خود را در سال 1960 در "هنرهای سنتی" در دانشکده هنرهای زیبای تهران دریافت کرد ، سپس در سال 1967 لیسانس خود را در "مجسمه سازی" دریافت کرد و فوق لیسانس خود را در "مجسمه سازی" ، با تبریک از سوی هیئت داوران در سال 1968 در دانشکده هنرهای تزئینی تهران دریافت کرد. بین سالهای 1967- 1970 ، معیری جانشین استاد حسین بهزاد به عنوان استاد مینیاتور فارسی، در دانشکده هنرهای زیبا در تهران شد.
در پایان سال 1970 عباس معیری تصمیم به اقامت در پاریس می گیرد. او که مایل بود از این سنت هنری ایران محافظت کند، از سال 1984 دوره هایی را برای تدریس مینیاتور فارسی تاسیس کرد. فعالیتهای هنری او در دوران تبعید در پاریس از او یک استاد برجسته ساخت. آثار هنری او در نمایشگاههای بسیاری عرضه شد و گنجینه کارهای او جایزه های متعددی را ازآن خود کرد.
سایت انقلاب اسلامی درگذشت آقای عباس معیری را به جامعه هنری ایران و جهان تسلیت می گوییم و خود را همدرد همسرش خانم شیوا معیری و خانواده اش می دانیم.

 

 

Naghashi-Moayeri