آغاز بهره‌کشی اقتصادی رژیم صهیونیستی از رژیم‌های عربی

israiel-Arabestan

«رژیم صهیونیستی بلافاصله بعد از امضای توافق‌های اقتصادی با بحرین و امارات، بهره‌برداری‌های یک‌جانبه خود  از این توافق‌ها را آغاز کرده است.»
 
به گزارش الف به نقل از روزنامه العربی الجدید، رژیم صهیونیستی در میان تحولات گسترده پرونده همکاری اقتصادی با رژیم‌های عربی حوزه خلیج فارس به دنبال کسب یک دستاورد بزرگ اقتصادی از امارات و بحرین است. به تازگی فلسطینیان درباره خطرات بزرگ تمایل امارات به تامین مالی پروژه شهرک‌سازی صهیونیست‌ها موسم به «دره سیلیکون» که شامل ساخت هتل‌ها و موسسات تکنولوژی مدرن و امکانات اقتصادی رژیم اسرائیل است به شکل جدی هشدار دادند.
 
به نوشته العربی الجدید،هشدارهای فلسطینیان پس از آن مطرح شد که فیلر حسن ناحوم، معاون شهردار قدس اشغالی از اشتیاق اماراتی‌ها برای تامین مالی پروژه اسرائیلی دره سیلیکون خبر داد. وی که هفته گذشته به امارات سفر کرده بود پس از آن در مصاحبه با روزنامه صهیونیستی «مارکو ریشون» اظهار داشت که این پروژه را برای مسئولان و بازرگانان اماراتی مطرح کرده و آن‌ها اشتیاق بالایی نشان دادند. 
این مسئول صهیونیستی مدعی شد که پروژه مذکور می‌تواند برای فلسطینیان ساکن قدس شرقی نیز مفید باشد. اما طرف فلسطینی تاکید می‌کند که قرار است این پروژه بر روی ویرانه‌های ۱۲۰ کارگاه و مغازه تعمیر خودروی فلسطینی ساخته شود که به طور کلی ویژگی‌های این شهر عربی را تغییر خواهد داد.
 
العربی الجدید نوشت: زیاد الحموری، مدیر مرکز حقوق قانونی و اجتماعی قدس اشغالی در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی گفت، این پروژه بسیار خطرناک بوده و در راستای نقشه‌های گسترده رژیم صهیونیستی برای تغییر ویژگی‌های عربی شهر قدس و یهودی سازی آن است.
 
به گزارش العربی الجدید،شبکه کان اسرائیل اعلام کرد که فرود هواپیمای اماراتی در فرودگاه بن گوریون به معنای آغاز پروازهای مستقیم تجاری میان ابوظبی و تل‌آویو است. انجام یک پرواز مستقیم تجاری میان امارات و اسرائیل برای اولین بار از زمان امضای توافق عادی سازی یک نقطه عطف به شمار می‌رود؛ چرا که این امر موجب  تقویت گردشگری میان دو طرف خواهد شد.
 
روزنامه العربی الجدید افزود که رژیم صهیونیستی در چارچوب توافق عادی‌سازی اقتصادی برنامه‌ای برای جذب  100 هزار گردشگر به صورت سالانه از امارات آماده کرده بود. در واقع آنچه که وزارت گردشگری رژیم صهیونیستی را برای جذب گردشگران از امارات به اراضی اشغالی و وسوسه کرده این است که  به گفته ناظران هر گردشگر اماراتی بین دو تا ۲۰ هزار دلار صرف یک سفر توریستی می کند.
علاوه بر آن مردم امارات در سال چند بار سفر می‌کنند و اغلب آنها در هتل های پنج ستاره اقامت دارند.  بر همین اساس وزارت گردشگری رژیم صهیونیستی برنامه‌ای برای ترغیب گردشگران اماراتی جهت سفر به اراضی اشغالی تهیه کرده بود.بعد از گذشت حدود دو ماه از امضای توافق عادی سازی میان رژیم صهیونیستی با امارات و بحرین سه طرف شروع به اجرای کامل بندهای اقتصادی مندرج در توافقنامه‌ها کردند.
 
به نوشته العربی الجدید پس از افتتاح دفتر صندوق سرمایه‌گذاری ملی امارات در تل آویو دو طرف توافق نامه‌ای برای گسترش همکاری‌ها در زمینه سرمایه‌گذاری امضا کردند.  این یادداشت تفاهم در نوع خود اولین توافقی هست که رژیم صهیونیستی از سال ۱۹۴۸ و تاسیس رژیم جعلی خود با یکی از کشورهای منطقه امضا می‌کند.
 
طبق گزارش روزنامه العربی الجدید هرچند که از نظر تئوری قرار است این توافق یک فضای راحت برای سرمایه‌گذاران صهیونیستی و اماراتی فراهم کند، اما در واقع به شرکت ها و تاسیسات صنعتی صهیونیستی که مدت‌هاست در بازار امارات فعالیت دارند کمک شایانی خواهد کرد
 
به گزارش العربی الجدید توافقنامه عادی سازی میان امارات و رژیم صهیونیستی از بعد اقتصادی بیشتر در خدمت تجارت صهیونیست‌هاست تا اماراتی‌ها.  علت این امر آن است که بازار امارات به شرکت‌های صهیونیستی متخصص در زمینه های مختلف بیشتر نیازمند است تا بازار صهیونیست ها به شرکت‌های اماراتی؛زیرا شرکت‌های رژیم اشغالگر در زمینه صنایع آب، فناوری، بهداشت، ساخت و سازو کشاورزی و صنایع غذایی نسبت به امارات حرف بیشتری برای گفتن دارند.  بنابراین بازرگانان و سرمایه‌گذاران اماراتی از خلال توافق عادی سازی شروع به خرید سهام شرکت‌های صهیونیستی می‌کنند ؛بدون اینکه تاثیری بر فعالیت این شرکت‌ها داشته باشند.
 
العربی الجدید نوشت:برای نمونه مقامات صهیونیست موافقت کردند که بنادر دبی تنها می‌توانند 30 درصد از سهام بندر حیفا را بخرند تا نتوانند تاثیر گذاری زیادی بر فعالیت‌های این بندر داشته باشند. از سوی دیگر غیر ممکن است که رژیم صهیونیستی به بازرگانان اماراتی اجازه دهند تا جایگاهی در شرکت‌های فنی و سایبری که تجهیزات و نرم افزارهایی را با استفاده امنیتی- نظامی تولید می‌کنند به دست آورند. حدود ۲ هفته قبل ابوظبی و تل‌آویو توافق کردند تا سومین منطقه تجاری آزاد را راه‌اندازی کند  که متن این توافق توسط اتحادیه دفاتر تجاری اتاق بازرگانی و صنایع دبی امضا شد. علاوه بر آن وزارت صنعت امارات و وزارت اقتصاد رژیم صهیونیستی برای تشکیل یک تیم واحد جهت آماده سازی امضای توافقی درباره فعالیت‌های مشترک در زمینه های اقتصادی و صنعتی به تفاهم رسیدند.
 
به گزارش العربی الجدید، اما درباره چشم اندازهای اقتصادی رژیم صهیونیستی پس از عادی سازی روابط با بحرین این توافق فرصت اقتصادی بزرگی در اختیار صهیونیستها قرار می دهد. قابل توجه است که طبق سند صادر شده توسط وزارت اطلاعات رژیم صهیونیستی در دو ماه گذشته بحران اقتصادی بحرین فرصت بزرگ اقتصادی در اختیار تل‌آویو قرار می‌دهد؛با توجه به اینکه رژیم آل خلیفه در سایه بحران‌های اقتصادی قصد دارد کشور خود را تبدیل به مرکز بانک جهانی کند که این امر به شرکت‌های صهیونیستی فرصت ادغام در بازار بحرین را می‌دهد.همچنین با توجه به اینکه بحرین اخیرا خرید سلاح های پیشرفته را افزایش داده احتمال اینکه به وارد  کردن فناوریهای نظامی رژیم صهیونیستی متوسل شود زیاد است.
 
روزنامه العربی الجدید در پایان نوشت: به طور کلی صهیونیستها تا اندازه‌ای روی دستاوردهای اقتصادی از عادی‌سازی با رژیم‌های عربی حوزه خلیج فارس کرده‌اند که  علاوه بر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و یسرائیل کاتس،وزیر دارایی این رژیم، یوسی کوهین رئیس موساد نیز که چشم به جانشینی نتانیاهو در ریاست حزب لیکود و رژیم اسرائیل دوخته وعده های زیادی درباره تحولات بزرگ پس از توافق اقتصادی با رژیم‌های عربی می‌دهد. در واقع ثمرات عادی سازی روابط با رژیم‌های عربی می‌تواند نتانیاهو و دوستانش را در میان موج تظاهرات شهرک‌نشینان صهیونیست به دلیل ناتوانی کابینه نتانیاهو در مقابله باشیوع اپیدمی کرونا و عواقب اقتصادی آن نجات دهد.