ایران نیروی نظامی به مناطق مرزی با ارمنستان و آذربایجان اعزام کرد

Sepah-Jang-Armanestan

«از آغاز درگیری در منطقه قره باغ، گزارش‌های متعددی درباره اصابت گلوله‌های جنگی به منطقه مرزی خداآفرین منتشر شده است»
 
نیروی زمینی سپاه پاسداران همزمان با ادامه اصابت گلوله‌های جنگی به مناطق مرزی ایران یک «تیپ مکانیزه» را در مناطق مرزی با ارمنستان و آذربایجان مستقر کرده است.
 
به گزارش سپاه‌نیوز، این تیپ مکانیزه و «تانک‌ها و تجهیزات نظامی» در مناطق خداآفرین و جلفا مستقر شده است.
 
طی هفته‌های گذشته گزارشهای متعددی درباره اصابت گلوله‌های جنگی به روستاهای مناطق مرزی ایران و سقوط پهپاد در این مناطق منتشر شد.
 
در آخرین مورد، فرماندار شهرستان خداآفرین در استان آذربایجان شرقی روز ۳۰ مهرماه از اصابت ۷۱ گلوله جنگی به روستاهای این شهرستان خبر داد. روز ۲۹ مهرماه نیز یک «فروند پهپاد» در حوالی این شهرستان سقوط کرد.
 
خبرگزاری صداوسیما گزارش داده است که در جریان جنگ ارمنستان و آذربایجان «چندین پهپاد» متعلق به دو کشور در مناطق مرزی ایران سقوط کرده‌اند ولی تاکنون گزارش رسمی درباره اینکه این پهپادها متعلق به کدام کشور بوده‌اند، منتشر نشده است.
 
وزارت خارجه ایران طی دو هفته گذشته بارها به طرفین درگیر در جنگ ارمنستان و آذربایجان تذکر داده بود که با اتخاذ «اقدامات مناسب» از تکرار چنین حملاتی جلوگیری کنند.
 
خبرگزاری تسنیم روز یکشنبه گزارش داد محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه در بازدید از مناطق مرزی آذربایجان شرقی ضمن تاکید بر اینکه «نسبت به امنیت و آرامش ایران با کسی تعارف نداریم» اعلام کرد برای تمامیت ارضی همه کشورهای منطقه احترام قائلیم و هیچ تغییری در ژئو پلیتیک مرزها را نمی‌پذیریم.
 
او گفت از ابتدای درگیری‌ها توسط مسئولین مرزبانی جمهوری اسلامی ایران به طرف‌های درگیر اخطار داده شده بود که هر گونه اقدامی که مخل امنیت و آرامش مردم منطقه باشد، مورد پذیرش ما نیست و این موضوع خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است.
 
جمهوری آذربایجان و ارمنستان از سال‌های پایانی اتحاد جماهیر شوروی بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ با هم اختلاف دارند. جنگ قبلی آن‌ها در سال ۱۹۹۴ بر سر این موضوع، با آتش‌بسی شکننده و حدود ۳۰ هزار کشته به پایان رسید.
از آن زمان، این منطقه که رسما جزئی از خاک جمهوری آذربایجان به حساب می‌آید، تحت کنترل اکثریت ارمنی قره‌باغ قرار گرفته است.
 
ولادیمیر پوتین، رئيس‌جمهوری روسیه، اعلام کرده است که در جریان درگیری‌های اخیر بین دو کشور تاکنون پنج هزار نفر کشته شده‌اند.
 
جمهوری آذربایجان هنوز شمار تلفات نظامی خود را منتشر نکرده است اما ارمنستان رسما اعلام کرده که ۹۷۴ نفر نظامی و دهها غیرنظامی این کشور در مناقشه اخیر کشته شده‌اند.
 
آذربایجان نیز کشته شدن حدود ۷۰ غیرنظامی را تایید کرده است.
 
منابع خبر: رادیو فردا، بی بی سی فارسی، تسنیم