محمد رضا با هنر:مطالبات مردم تبدیل به بشکه‌ای باروت شده بود که نیاز به یک چاشنی داشت/ در صورت پیوستن قاطبه مردم به معترضین، انقلاب مخملی رخ می‌داد

eterazat aban98 انقلاب اسلامی در هجرت: محمدرضا باهنر نایب رئیس پیشین مجلس، سیاستمدار اصولگرا که به "لابی من" جریان اصول‌گرایی مشهور است در گفتگویی با ایلنا در رابطه با حوادث آبانماه و جنبش اعتراضی مردم که به بهانه گرانی بهای بنزین انجام گرفت گفته است:« مطالبات کشور متنوع و گسترده است؛ کسانی که احساس می‌کنند حقشان ادا نشده و یا مطالباتشان پاسخی دریافت نکرده است یا از طرف حاکمیت ظلمی به آن‌ها روا شده است، طبیعی است که به دنبال گوشه و جایی می‌گردند که مطالباتشان را مطرح کنند؛ این‌ها تبدیل به یک سری کینه و عقده‌ها و در نهایت تبدیل به یک بشکه باروت می‌شوند و نیاز به یک چاشنی پیدا می‌کنند تا یک جرقه زده و بشکه باروت را منفجر کند.

...در قبل و بعد از آبان‌ماه برخی از گرانی‌ها، ناکارآمدی‌ها و مطالبات ناشنیده مردم روی هم جمع شد، متاسفانه دولت نیز برای اتفاقی [افزایش قیمت بنزین]که می‌بایست انجام می‌شد رفتار‌های مناسب و خردمندانه نداشت چرا که هر تصمیمی که حاکمیت بگیرد یکسری کار‌های پیشینی، پسینی و همچنین حین اقدام نیاز دارد. واقعیت این است که بنزین لیتری ۱۰۰۰ تومن هیچ توجیه عقلایی ندارد، بار‌ها به این موضوع اشاره کرده‌ام که اگر کسی حاضر باشد بنزین مصرفی خودش را از پالایشگاه تهیه کند حاضر هستیم که آن‌جا این بنزین را به رایگان در اختیارش بگذاریم؛ یعنی فقط قیمت حمل این بنزین در سطح کشور از لیتری ۱۰۰۰ تومان بیشتر می‌شود چه برسد به اینکه هزینه‌های پالایش نفت خام و دیگر هزینه‌ها را نیز در نظر بگیریم؛ بنابراین می‌بایست قیمت آن تغییر می‌کرد.»

در صورت پیوستن قاطبه مردم به معترضین، انقلاب مخملی رخ می‌داد

 وی ادامه داد:«امنیت جزء بزرگترین نعمات الهی است که توسط حکومت‌ها برای مردم باید ایجاد شود و این نکته خوبی بود که در آبان ماه مردم علیرغم همه مطالباتی که دارند متوجه آن شدند. منظورم امنیتی مانند وجود نداشتن دزدی و این مسائل نیست، علی‌رغم این که اطراف کشور پر از آتش و خون است کشور ما الحمدالله امنیت خوبی دارد البته این به معنای این نیست که در خبر‌ها می‌شنویم پدری هم فرزندش را کشته است این‌ها استثنا هستند و همه جا اتفاق می‌افتد. اما مردم امنیت عمومی را به خوبی حس می‌کنند بنابراین مسائلی مثل آبان‌ماه شعله ور نشد. عده‌ای شلوغ کردند، عده‌ای دیگر نیز به تماشا ایستادند، اما اگر این موضوع می‌خواست شعله ور شود می‌بایست یک میلیون آدم در تهران به خیابان‌ها می‌آمد، اما مردم می‌بینند و می‌فهمند که برخی دارند امنیت کشور را به هم می‌ریزند، ممکن است تماشا کنند، اما به آن‌ها نمی‌پیوندد این بود که توانستند آبان ماه را جمع و جور کنند و گرنه به سمت انقلاب یا انقلاب مخملی حرکت می‌کرد و اصلاً قابل جمع کردن نبود.

از سویی مصرف بنزین نیز به چند صد میلیون لیتر رسیده بود که در مقایسه با استاندارد‌های جهانی یک عدد عجیب و غریب بود و بسیاری از کشور‌های اروپایی حتی با جمعیت مشابه ما خیلی کمتر بنزین مصرف می‌کنند، اما این اقدام می‌بایست با یک رفتار خردمندانه همراه می‌شد.»

 اشاره باهنر  به " شلوغ کردن عده ای" و "جمع کردن" آن جنبش اعتراضی مردم در آبانماه 98 است که با حضور سنگین نیروهای سرکوب با دستور خامنه ای و تیر اندازی به معترضین با کشته و زخمی شدن تعدادی و باز داشت بسیاری از تظاهر کنندگان سرکوب شد. برخی گزارشات حاکی از کشته شدن هزار پانصد نفر و برخی دیگر از جمله نهادهای حقوق بشری بین‌المللی نیز سازمان عفو بین‌الملل تاکنون مشخصات ۳۰۴ نفر از کشته شدگان را اعلام کرده اند. وی نگرانی از نبود امنیت را مانع پیوستن مردم و تشکیل اجتماع میلیونی که قابل " جمع کردن " نیست میداند.

اما، درنظام های استبدادی آنچه که مهم است امنیت نظام و حفظ آن است.مردم ایران به خوبی بنا بر تجربه آموخته اندکه در نظام ولایت مطلقه فقیه هیچ گونه امنیتی اعم از شغلی،جانی و مالی و قضایی ندارند، کسی از فردای خود مطمئن نیست.

 این سخن نایب رئیس پیشین مجلس حاکی از این امر مهم است که هرگاه جنبش اعتراضی مردم فراگیر شود ،انقلاب و تغییر بدون خشونت، ناگزیر است. اما جنبشی همه گیر و تاثیر گذار و منجر به تغییر خواهد شد که مطالبه حقوق فراگیر و غیر تبعیض آمیز را در برداشته باشد. بنا بر این هرگاه مردم ایران با عمل به حقوق خویش و رعایت آن، ابتدا عرصه فعالیت را بر رژیم ولایت مطلقه تنگ کرده و سپس با جنبش عمومی مسالمت آمیز، حق خود را مطالبه کنند و تنها "نظاره گر نگران" نباشند، تغییر و گذار از نظام استبدادی به مردمسالاری ممکن خواهد شد.اینک حقوق پنج گانه، قانون اساسی بر پایه این حقوق و نیز قانونی اساسی دوران گذار همچنین برنامه عمل،پیشنهاد و منتشر شده و در دسترس همگان است.