سومین نامزد ترامپ برای دیوان عالی آمریکا از سنا رای اعتماد گرفت

Emi Keni Berth

بی بی سی: قاضی امی کنی برت که به رویکرد محافظه کارانه در قضا شهرت دارد ممکن است ، سه شنبه، ۲۷ اکتبر قادر به حضور در جلسات دیوان عالی شود

قاضی امی کنی برت، سومین نامزد دونالد ترامپ برای نشستن بر عالی‌ترین کرسی قضاوت آمریکا، به رغم مخالفت شدید دموکرات‌ها با ۵۲ رای موافق جمهوری خواهان در برابر ۴۸ رای مخالف از مجلس سنای آمریکا رای اعتماد گرفت تا جانشین قاضی ارشد روث بیدر گینزبرگ که ماه گذشته درگذشت شود.

سناتورهای دموکرات که امیدی به کسب رای مخالف و توقف جریان رای اعتماد به خانم برت را نداشتند، عصر دوشنبه، ۲۶ اکتبر، تلاش کردند با سخنرانی‌های طولانی، جلسه رای‌گیری را تا حد ممکن به تاخیر بیاندازند.

 

با این حال، در پایان جمهوری‌خواهان که با ۵۳ کرسی اکثریت مجلس سنا را در دست دارند توانستند با ۵۲ رای موافق خانم برت را به عنوان ششمین قاضی محافظه‌کار راهی دیوان عالی این کشور کنند.

سوزان کالینز، سناتور اهل ایالت مین، تنها جمهوری خواهی بود که همراه با ۴۷ سناتور دموکرات به رای اعتماد قاضی برت نه گفت.

 

او همچون دموکرات‌ها معتقد بود که با توجه به همزمانی انتخابات ریاست جمهوری و مرگ قاضی گینزبرگ، روند انتخاب جانشین او باید به فردای رای گیری سوم نوامبر، و مشخص شدن رئیس جمهوری جدید موکول می‌شد.

خانم برت دقایقی بعد از کسب رای اعتماد به عنوان قاضی القضات جدید دیوان عالی به کاخ سفید رفت و در حالی که دونالد ترامپ در کنار او حضور داشت و در برابر قاضی القضات کلارنس توماس، سوگند یاد کرد.

 

او می‌تواند از فردا در جلسات دیوان عالی آمریکا حاضر شود هر چند حق رای دادن به پرونده‌هایی که پیش از امروز رسیدگی به آنها آغاز شده را ندارد.  

 

دموکرات‌ها به علاوه محکوم کردن روند شتاب‌زده در معرفی و تایید نامزدی قاضی برت در خلال همه گیری ویروس کرونا که باعث مرگ بیش از ۲۲۵ هزار نفر در این کشور شده، اقدام جمهوری‌خواهان در اوج رقابت‌های انتخاباتی را ریاکاری می‌دانستند.

جمهوری‌خواهان در سال ۲۰۱۶ زمانی که ۹ ماه تا انتخابات باقی مانده بود از بررسی صلاحیت نامزدی که باراک اوباما برای عضویت در دیوان عالی معرفی کرد خودداری کردند و گفتند در سال انتخابات نباید یک کرسی خالی را پر کرد. آن کرسی را بعدا دونالد ترامپ با قاضی نیل گورسچ پر کرد.

 

با این حال جمهوری‌خواهان و در راس آنها میچ مک کانل می گوید اوضاع در سال ۲۰۱۶ تفاوت داشت چرا که کاخ سفید در دست باراک اوباما دموکرات و سنا در دست جمهوری‌خواهان بود اما اکنون که هر دو نهاد در دست جمهوری‌خواهان است، تاخیر معنا ندارد.،

 

چاک شومر، رهبر سناتورهای دموکرات فرآیند رسیدگی به انتخاب قاضی برت را ریاکارانه و «حقه بازی» سناتورهای جمهوری خواه خواند