گام چهارم بسیج ملی به منظور "مدیریت و کنترل اپیدمی کووید-۱۹ به شیوه محله و خانواده محور" ابلاغ شد

corona basijبه گزارش ایسنا و بنابر اعلام وبدا، به منظور مدیریت و کنترل اپیدمی کووید-19 به شیوه محله و خانواده محور با استفاده از ظرفیت "برنامه هر خانه یک پایگاه سلامت" دستور عمل گام چهارم بسیج ملی با عنوان "طرح شهید حاج قاسم سلیمانی" ابلاغ شد. این دستورالعمل با امضای دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سرتیپ پاسدار سلیمانی، رییس سازمان بسیج مستضعفین، ابلاغ شده است.

در متن این ابلاغیه خطاب به استانداران، فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در استانها و همچنین روسای دانشگاه های علوم پزشکی آمده است:«بدینوسیله دستور عمل گام چهارم بسیج ملی با عنوان "طرح شهید حاج قاسم سلیمانی" به منظور مدیریت و کنترل اپیدمی کووید-19 به شیوه محله و خانواده محور با استفاده از ظرفیت "برنامه هر خانه یک پایگاه سلامت" جهت استحضار و اجرا با مشارکت درون بخشی و بین بخشی و بهره مندی از ظرفیت مشارکت های مردمی به پیوست ارسال می گردد. لطفاً دستور فرمایید سازماندهی، برنامه ریزی و اجرا در سطح استانی/ دانشگاهی و سطح شهرستان مطابق دستور عمل انجام گرفته و با شکل گیری کمیته های عملیاتی و تیم های اجرایی (مراقبتی، حمایتی و نظارتی) فعالیت های محله محور و خانواده محور با همکاری فعال دانشگاه/ دانشکده های علوم پزشکی، سازمان بسیج مستضعفین، جمعیت هلال احمر، شهرداری و سایر سازمانها و نهادها به سرعت عملیاتی گردد.

انتظار می رود پایش مستمر اقدامات مبتنی بر شاخص های ارسالی با محوریت کمیته پایش و نظارت انجام گرفته و گزارش هفتگی تدوین و ارسال گردد.»

طرح شهید قاسم سلیمانی در استان مرکزی کلید خورد

فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی گفت: طرح سپهبد شهید قاسم سلیمانی در راستای محله محور شدن کنترل بیماری کرونا در استان آغاز شد.

سردار محسن کریمی در هفتاد و یکمین جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان مرکزی با بیان اینکه توجه و عمل به دستورات این ستاد در واقع مصداق تقواست، اظهار کرد: امروز باید به این باور برسیم که درصدد انجام یک اقدام ملی برای مقابله با یک دشمن هستیم و مردم و جامعه نیز قبول دارند که باید یک اقدام اثربخش به انجام برسد.

وی تصریح کرد: در کنار همه اقدامات، طرح جدید شهید سپهبد قاسم سلیمانی در نظر گرفته شده که امروز رسما در استان مرکزی کار خود را در مسجد ولایت آغاز کرد. تعطیلات دو هفته ای پیش رو می تواند در اثرگذاری این طرح موثر باشد و باید از این فرصت نهایت استفاده را ببریم.

وی با بیان اینکه طرح در بازه زمانی چهار تا شش ماه و حتی بیشتر انجام می شود، افزود: مقرر است که خانواده ها در محلات توانمند شوند تا بتوانند در برابر این ویروس از خود دفاع کنند و حتی در صورت تداوم شیوع بیماری، محله با زندگی با کرونا همراه شود. قرار است بیش از گذشته در کنار مردم باشیم، همراه مردم خواهیم بود و خدمات را به محلات می بریم تا مراکز درمانی خلوت تر باشند و به بیماران خاص اختصاص یابد.

کریمی گفت: با توجه به تجارب گذشته تلاش شد که در کنترل بیماری محله محور عمل کنیم و روحانیون فرمانده این اقدامات در محله ها هستند.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری همه ما را به تصمیمات ستاد ملی ارجاع داده اند، افزود: اگر مسائل دینی تقویت شود و خداوند را ناظر بدانیم بخشی از مشکلات حل می شود. در عین حال افرادی که رعایت نمی کنند نیز باید اعمال قانون شوند.

کریمی بنیه طرح را مراقبت، نظارت و حمایت دانست و گفت: کمیته رهگیری، آموزش، پایش و نظارت عملیات و مسئول امور طرح نیز مشخص شده است. کار فنی با علوم پزشکی و کار عملیاتی بر عهده بسیج خواهد بود و فرایند کار و اقدامات در محلات نیز مشخص شده است.

فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی با بیان اینکه در این طرح دو نوع قرنظینه در نظر گرفته شده است، گفت: افراد درگیر و افراد دارای بیماری زمینه ای و در معرض خطر نیز باید در قرنطینه قرار گیرند و برای استقرار بیماران از همه ظرفیت های موجود نیز استفاده می شود و رصد بیماران محتمل نیز در این طرح حتما انجام می شود تا بتوان زنجیره انتقال را قطع کرد.

وی خواستار از دستور کار خارج شدن مساجد از تعطیلات شد و گفت: همانطور که از پادگان ها به خوبی مراقبت شد، اجازه برگزاری مراسم در مساجد را نمی دهیم، اما برای اجرای این طرح باید مساجد را فعال نگهداشت.

کریمی در خصوص محدودیت های پیش رو از اول آذرماه تصریح کرد: برای اعمال محدودیت باید در گام اول برای مسئولین محدودیت ایجاد شود چراکه در بسیاری از مواقع محدودیت ها را دور می زنند، به همین دلیل برای تردد خودروها در ساعت 21 تا 4 بامداد باید فرمانداری ها تصمیم گیرنده باشند، همچنین این محدودیت ها کشوری است و باید کار تبیینی و عملیات روانی برای جامعه در نظر گرفته شود.

منبع: ایسنا

انقلاب اسلامی در هجرت: آیا قرار دارند که، با تشکیل این قرارگاه و جستجوی خانه به خانه و تحت عنوان مبارزه با کرونا، مرم را کنترل کنند؟ دست به کار جاسوسی خانه به خانه از مردم شوند و مردم مبتلا به ویروس سیاسی یا به قول خامنه‌ای میکروب های سیاسی را شناسایی و دستگیر کرده و به قرنطینه ببرند؟