کاهش قیمت در بازارهای جهانی نفت در آستانه اجلاس وزرای اوپک

Naft-Kam shodane gheymatقیمت نفت در آستانه اجلاس وزاری اوپک که قرار است امروز بعدازظهر (دوشنبه ۳۰ نوامبر) برگزار شود کاهش یافته است.

بازار نفت در انتظار تصمیم این سازمان است تا ببیند برای توازن بازار، حجم تولید این کالا در ماههای آینده در چه سطحی خواهد ایستاد؛ امیدواری به موثر بودن واکسن کرونا باعث شد در ماه نوامبر قیمت نفت بیش از ۲۰ درصد افزایش یابد که بیشترین تقویت قیمت از ماه مه امسال بود.

امروز هر بشکه نفت برنت در معاملات آتی ماه ژانویه حدود یک دلار (دو درصد) کاهش یافت و در معاملات اولیه صبح به ۴۷ دلار و ۱۷ سنت رسید.

قیمت هر بشکه نفت برای معاملات آتی در ماه فوریه هم با کمتر از یک دلار کاهش (۹۶ سنت) به ۴۷ دلار و ۲۹ سنت رسید.

هر بشکه نفت غرب تگزاس هم برای معاملات ماه ژانویه ۸۶ سنت افت داشت و ۴۴ دلار و ۶۷ سنت معامله شد.

تحلیلگران و سهامداران بازار نفت انتظار دارند کشورهای عضو اوپک و تولیدکنندگان بزرگ غیر عضو (ملقب به اوپک پلاس) افزایش برنامه‌ریزی شده تولید را برای سال آینده میلادی (۲۰۲۱) به تعویق بیاندازند که علت آن تقاضای پایین این کالا در جهان به دلیل موج دوم بیماری کروناست.

ژانویه امسال اوپک پلاس درباره افزایش روزانه دو میلیون بشکه‌ای تولید - معادل ۲ درصد مصرف جهانی- توافق کرده بود که بعدا این تولید با وضعیت پیش آمده به دلیل شیوع کووید-۱۹ با کاهشی تاریخی مواجه شد.

تولیدکنندگان بزرگ نفت از ماه مه روزانه نزدیک به ۱۰ میلیون بشکه از تولید خود کم کردند که معادل ده درصد عرضه جهانی نفت بود.

اوپک قرار است درباره سیاستهای خود در سال ۲۰۲۱ میلادی تصمیم‌گیری کند و بعضی منابع به رویترز گفته‌اند دیروز (یکشنبه) در این زمینه اجلاس مقدماتی برگزار شده است.

یکی از مسائل عمده در تصمیم‌گیری تولیدکنندگان نفت، پایین بودن تقاضای جهانی است؛ تحلیلگران گلدمن ساکس معتقدند موج زمستانی کرونا تقاضای جهانی نفت را روزانه سه میلیون بشکه کاهش داده است.

بعضی تحولات اخیر در منطقه خاورمیانه نظیر ترور محسن فخری زاده و حمله به تاسیسات نفتی در شمال عراق البته نتوانسته به حمایت قیمتی در بازار نفت منجر شود.

از ابتدای سال جاری میلادی، بازار نفت به طور مداوم شاهد کاهش قیمت بوده؛ در ماه آوریل قیمت نفت به ۱۶ دلار در هر بشکه رسید که پایین‌ترین قیمت این کالا در ۲۱ سال اخیر بود.

چین دومین اقتصاد بزرگ جهان و بزرگترین واردکننده نفت البته در دوران کاهش تقاضای جهانی نفت، دست به واردات فله‌ای و ذخیره سازی این کالا با قیمت ارزان کرده است.

منبع: بی بی سی