دولت مورد حمایت عربستان در یمن درصدد تقسیم قدرت با جدایی‌خواهان جنوب

Yaman-Shoraye Enteghali

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی که در یمن می‌جنگد، روز جمعه ۱۸ دسامبر، کابینه جدیدی را برای تقسیم قدرت معرفی کرد که شامل اعضایی از جدایی‌طلبان جنوب در دولت به رسمیت شناخته شده بین‌المللی است. بخشی از یک توافق برای پایان دادن به جنگ قدرت بین متحدان صوری.

دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری مستقر در بندر عدن و جدایی‌طلبان، متحدان این ائتلاف هستند که از سال ۲۰۱۴ در حال جنگ با حوثی‌های همسو با ایران است. حوثی‌ها کنترل صنعا پایتخت یمن را در دست دارند.

شورای انتقالی جنوب تجزیه طلب (STC) در اوایل سال جاری میلادی در عدن اعلام حاکمیت کرد. دو طرف در جنوب درگیر شده‌اند و این موضوع تلاش سازمان ملل برای ایجاد آتش بس دائمی در درگیری‌های این کشور را پیچیده تر کرده است.

در بیانیه دفتر هادی آمده است که معین عبدالملک به عنوان نخست وزیر کابینه جدید منصوب شده. این کابینه شامل پنج وزیر از بزرگ‌ترین بلوک های سیاسی یمن از جمله شورای انتقالی جنوب تجزیه طلب و حزب اصلاح است.

با این حال، هادی نزدیک‌ترین متحدان خود را در وزارتخانه‌های اصلی دفاع، کشور، امور خارجه و دارایی حفظ کرده است.

دولت جدید پس از دو هفته تفکیک نیرو و اعزام مجدد نیرو به جنوب، شاهد بازگشت آنها به جبهه‌های نبرد با حوثی ها در شمال و خارج از عدن است. شهر بندری عدن به شدت مورد اختلاف است.

درگیری‌ها در داخل اردوگاه ضد حوثی‌ها یکی از عوامل توقف تلاش‌های سازمان ملل برای مذاکره در مورد آتش‌بس سراسری بوده است. مذاکرات سیاسی، برای پایان دادن به جنگ آخرین بار در دسامبر ۲۰۱۸ انجام شد.

ریاض تلاش کرده است تا از ایجاد جبهه دیگری در میان متحدان خود در جنگ چند جانبه یمن که سال‌ها در بن بست نظامی قفل شده است، جلوگیری کند.

این درگیری که در منطقه به عنوان جنگ نیابتی بین عربستان سعودی و ایران تلقی می شود، منجر به کشته شدن بیش از ۱۰۰ هزار نفر شده است. سازمان ملل متحد جنگ یمن ا بزرگترین بحران انسانی در جهان می‌نامد.

 

منبع: رادیو زمانه

 


در این رابطه