شمخانی: ایران مصمم به گرفتن انتقام سخت از آمران و عاملان کشته شدن قاسم سلیمانی است

shamkhani ali

دبیر شورای عالی امنیت ایران در تازه‌ترین دور تهدید تهران برای گرفتن «انتقام خون» قاسم سلیمانی گفت که جمهوری اسلامی مصمم است از آمران و عاملان به گفته او این «جنایت تاریخی»، انتقام «سخت» بگیرد.

علی شمخانی روز سه‌شنبه دوم دی‌ماه در دیدار با حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان، گفت که هدف از این «انتقام سخت»، جلوگیری از «تداوم اقدامات تروریستی، تشنج‌آفرین و ضدامنیتی آمریکا و عمالش» و وادار کردن آن‌ها به «خروج از منطقه» است.

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی توضیح بیشتری در این زمینه نداد.

 

اظهارات آقای شمخانی در آستانه سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، و ابومهدی المهندس، فرمانده شبه‌نظامیان کتائب حزب‌الله عراق، بیان می‌شود.

این دو نفر همراه با شمار دیگری از نیروهای ایرانی و عراقی ۱۳ دی پارسال در حملات پهپادی ارتش آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شدند.

 

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، که فرمان حمله به قاسم سلیمانی و همراهانش را صادر کرد، گفته که او «تروریست شماره یک جهان» بود و حذف او و رهبر داعش از مهمترین رویدادهای سال ۲۰۲۰ است.

مقامات ایالات متحده بارها گفته‌اند که فرمانده سابق نیروی قدس سپاه در کشتن آمریکایی‌ها دست داشت و طرح‌هایی نیز برای حمله به سفارتخانه‌های این کشور در نقاط مختلف داشت.

 

چند روز پس از کشته‌شدن قاسم سلیمانی، سپاه پاسداران در عملیاتی که «انتقام سخت» می‌نامید اقدام به حمله موشکی به دو پایگاه مورد استفاده آمریکا در عراق کرد. واشینگتن اعلام کرد که کسی در این عملیات کشته نشده است.

اما در همان روز، ۱۸ دی‌ماه، پدافند هوایی سپاه پاسداران، هواپیمای مسافربری تهران-کی‌یف را هدف قرار داد و سرنگون کرد که جان ۱۷۶ سرنشین، عمدتا ایرانی، را گرفت.

آرایش نظامی در منطقه

 

تهدید تازه دبیر شورای عالی امنیت ایران به گرفتن «انتقام سخت» چند روز پس از اظهارات مشابه رهبر جمهوری اسلامی صورت می‌گیرد.

 

آیت‌الله علی خامنه‌ای روز ۲۶ آذر در دیدار با اعضای «ستاد بزرگداشت» سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی گفت: «آمران و قاتلان سردار سلیمانی نیز باید انتقام پس دهند و این انتقام در هر زمانی که ممکن باشد، قطعی است».

هنوز مشخص نیست که آیا ایران قصد دارد به صورت مستقیم یا از طریق گروه‌های نیابتی خود به اهداف آمریکایی یا متحدانش ضربه بزند.

ولی فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه، سنتکام، روز ۳۰ آذر به ایران هشدار داد که اگر بخواهد در سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی دست به حمله‌ بزند، «آماده واکنش به آن هستیم».

 

ژنرال کنث مک‌کنزی گفت: «ما آماده‌ایم از خود، دوستان‌ و شرکای‌مان در منطقه دفاع کنیم و اگر ضرورت ایجاب کند برای واکنش نشان دادن آمادگی داریم».

آویو کوخای، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، نیز روز اول دی گفت اگر ایران یا گروه‌های متحدش در منطقه به اقدامی علیه اسرائیل دست بزنند، بهای سنگینی خواهند پرداخت.

 

شبکه تلویزیونی کان اسرائیل نیز دوشنبه‌شب گزارش داد که یک زیردریایی ارتش اسرائیل با هدف «هشدار دادن به ایران»، روز ۳۰ آذر از آبراه سوئز گذشته و در راه خلیج فارس است.

نیروی دریایی آمریکا هم روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که زیردریایی هسته‌ای «یواس‌اس جورجیا» مجهز به سیستم موشکی هدایت‌شونده همراه با دو رزمناو آمریکایی حامل سامانه‌ای مشابه، با عبور از تنگه هرمز وارد خلیج فارس شدند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، صداوسیما و سایت رادیو فردا/ ک.ر