وزارت خارجه اوکراین: گزارش نهایی ایران درباره پرواز ۷۵۲ را دریافت نکرده‌ایم

havapeyma ukrain bal

جمهوری اسلامی چندین بار گفته است که گزارش فنی مربوط به سرنگونی هواپیمای اوکراینی پرواز ۷۵۲ را نهائی کرده و برای مقام‌های اوکراین فرستاده است؛ اما معاون وزیر خارجه اوکراین گفته است که کشورش تاکنون هیچ سندی از ایران دریافت نکرده است.

 

یوگنی ینین، معاون وزیر خارجه اوکراین، در گفت‌وگویی با رادیو محلی هرومادسک، که در خبرگزاری اوکراین نقل شده، می‌گوید: «ما چند بار از مقام‌های ایرانی شنیده‌ایم که گزارش نهایی شده و ترجمه آن در مراحل پایانی است. من در ماه‌های اخیر تقریبا هر هفته همین حرف را می‌شنوم، اما هیچ سندی به دست ما نرسیده است. بنا به کنوانسیون شیکاگو ایران موظف است چنانچه تا یک سال پس از فاجعه بررسی‌های فنی تکمیل نباشد، باید یک گزارش نیمه نهایی تحویل دهد».

 

او افزود که گزارش نهایی مربوط به تحقیقات فنی یادشده هم برای بررسی‌های حقوقی و هم برای معرفی مسئولان، تعیین غرامت‌ها و مسائل دیگر ضرورت تام دارد.

معاون وزیر خارجه اوکراین تصریح کرد: «ما بی‌صبرانه منتظر دریافت گزارش تحقیقات فنی هستیم. تنها پس از دریافت این گزارش است که می‌توان درباره علل واقعی فاجعه نظر داد. من تنها می‌توانم اطمینان بدهم که اوکراین به یک پژوهش عینی و بی‌طرفانه تکیه خواهد کرد. ما بارها به طرف ایرانی تأکید کرده‌ایم که هیچ تلاشی برای تطمیع یا منحرف کردن ما کارساز نخواهد بود».

 

در ادامه خبر آمده است که بنا به گزارش رسانه‌های جمهوری اسلامی، سازمان هواپیمایی ایران گزارشی درباره تحقیقات فنی مربوط به سرنگونی هواپیمای پرواز ۷۵۲ فراهم آورده و روز دوشنبه (۲۱ دسامبر) در یک کنفرانس ویدیویی در اختیار کشورهای ذیربط قرار داده است.

کانادا درباره پرواز ۷۵۲: جمهوری اسلامی به پرسش‌های زیادی پاسخ نداده است

 

روابط عمومی سازمان هواپیمایی ایران به طور رسمی روز چهارشنبه سوم دی‌ماه (برابر ۲۳ دسامبر)‌اعلام کرد که روز یکم دی جلسه ویدئوکنفرانس بین گروه بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری و نمایندگان کشورهای مرتبط با این سانحه برگزار شد.

بنا به گزارش، علاوه بر کانادا، سوئد، بریتانیا و آلمان که اتباع آنها در هواپیما بودند، آمریکا به عنوان طراح و سازنده هواپیما، اوکراین به عنوان کشور محل ثبت و بهره‌برداری هواپیما، فرانسه به عنوان کشوری که کمک فنی برای بررسی جعبه سیاه ارائه داده بود و همچنین نمایندگان سازمان جهانی هواپیمایی یا ایکائو در جلسه حضور داشته‌اند.

بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، مطابق استانداردهای ایکائو، پیش‌نویس گزارش بررسی سانحه برای کشورهایی که در تحقیقات مشارکت داشته‌اند ارسال خواهد شد. ایران به کشورهای گوناگون دو ماه فرصت داده که نظر خود را اعلام کنند تا گزارش نهایی منتشر شود.

 

یک فاجعه پرابهام

حدود دو هفته دیگر، ۱۸ دی‌ماه، یک سال از سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران در نزدیکی فرودگاه امام تهران می‌گذرد. در این حادثه ۱۷۶ نفر جان خود را از دست دادند، که بیشتر آنها از شهروندان کانادا بودند.

 

جمهوری اسلامی که در سه روز نخست پس از این سانحه شلیک به هواپیما را تکذیب می‌کرد بعد از انتشار شواهد و گزارش‌هایی در مورد اصابت موشک به آن سرانجام گفت که پدافند سپاه پاسداران هواپیما را "با موشک کروز" اشتباه گرفته و به آن شلیک کرده است.

 

اوکراین: ایران در تحقیقات هواپیمای سرنگون‌شده مانع‌تراشی می‌کند

 

ایران با وجود این که در آن زمان سپاه پاسداران را در حال آماده‌باش کامل قرار گرفته بود پروازهای مسافربری را لغو نکرد؛ اقدامی که برخی از آن به عنوان فراهم کردن "سپر انسانی" برای جلوگیری از حمله تلافی‌جویانه احتمالی آمریکا یاد می‌کنند.

خانواده بسیاری از قربانیان و همچنین مقام‌های کانادا و اوکراین می‌گویند تردید دارند که ایران درباره چندوچون واقعی ماجرا گزارشی صادقانه ارائه دهد.

مقام‌های سازمان هواپیمایی ایران بعد از بازخوانی جعبه سیاه ادعا کردند که فقط ۱۹ ثانیه از مکالمه سه خلبان پروازی بعد از اصابت موشک اول ضبط شده و بعد از موشک دوم به دلیل "آسیب قابل توجه" صدایی از کابین خلبان ضبط نشده است.

 

دو شکایت جمعی خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی از ایران

 

کانادا که از روند تحقیقات راضی نیست می‌گوید در صورتی که خانواده‌های قربانیان از گزارش نهایی رضایت نداشته باشند، پرونده را به دیوان دادگستری بین‌المللی در لاهه خواهد برد.

در مقابل مقام‌های ایرانی دولت کانادا را ‌متهم می‌کنند که در حال سوءاستفاده سیاسی از این موقعیت است و قصد دارد شلیک به هواپیما را "عمدی" قلمداد کند.

 

سرنگونی هواپیما؛ ایران کانادا را به "سیاسی‌کاری" متهم کرد

سخنگوی وزارت خارجه ایران دوشنبه، اول دی‌ماه، به اظهارات فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر خارجه کانادا مبنی بر باورناپذیر بودن "خطای انسانی" در سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی در اوایل ژانویه امسال پاسخ داد.

 

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سعید خطیب‌زاده اظهارات وزیر خارجه کانادا را "غیر قابل قبول" خواند و گفت: «بیش‌ترین مداخله‌های بی‌جا را مقامات کانادا در این موضوع از روز اول داشتند و تلاش کردند مسیر طبیعی روشن شدن ماجرا اتفاق نیفند و رفتارشان کاملا سیاسی و غیرحقوقی است و سعی دارند با این اظهارات فضاسازی کنند».