کشورهای عربی خلیج فارس به بحران مناسبات خود با قطر پایان می‌دهند

 shoraye hamkarihaye khalije farsکشورهای متحد عربستان سعودی در حاشیه خلیج فارس روز یکشنبه (۲۷ دسامبر) در نشستی مجازی شرکت کردند تا زمینه رفع بحران در روابط با قطر را فراهم سازند.

وزیران امور خارجه کشورهای عربستان، امارات، بحرین، عمان و کویت در نشستی مجازی که مرکز آن در منامه، پایتخت بحرین، بود، شرکت کردند. از سوی قطر وزیر دولتی در امور خارجه در این نشست شرکت کرد.

شرکت شیخ محمد بن عبدالرحمن الثانی، وزیر قطری در این نشست، نشانگر عزم دولت‌های منطقه برای حل اختلافات دیپلماتیک بود. سران کشورهای خلیج فارس عازم هستند که اختلافات چندساله خود را به زودی در نشستی که ۵ ژانویه برگزار می‌شود، حل کنند.

مانعی بر سر "ثبات در منطقه"

کشورهای امارات، بحرین و مصر، به تأسی از عربستان سعودی در ژوئن ۲۰۱۷ روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند. آنها قطر را به ادامه روابط "بیش از حد دوستانه با جمهوری اسلامی" و همچنین پشتیبانی از گروه‌های "تروریستی" مانند اخوان‌المسلمین متهم کردند. قطر هر  دو اتهام را رد کرده است.

پادشاه عربستان خواستار اتحاد اعراب برای مقابله با ایران شد

آنها لیستی با ۱۳ خواسته، از جمله متوقف شدن کانال خبری الجزیره، را به قطر ارائه دادند و خواستار اجرای آنها شدند. قطر از تن دادن به خواسته‌ها سر باز زد.

قطر در برابر انتقاد کرد که کشورهای همسایه مایل به نقض حاکمیت ملی آن هستند و تأکید کرد که روابط باید بر پایه احترام متقابل استوار باشد.

اختلاف کشورهای عربی خلیج فارس با قطر انتقاد برخی از کشورهای منطقه و همچنین ایالات متحده را برانگیخت. آمریکا اعلام کرد که این اختلاف از سویی به بی‌ثباتی در منطقه دامن می‌زند و از سوی دیگر در اتخاذ "سیاستی یگانه برای پیکار با نفوذ ایران" شکاف می‌اندازد.  

افزایش امیدواری به حل بحران میان قطر و همسایگانش

بنا به بیانیه‌ای که وزیر خارجه کویت منتشر کرد، شش کشور شورای همکاری خلیج فارس، روز یکشنبه "پیشنهادهایی برای تحکیم و تقویت روابط میان کشورهای عضو شورای همکاری در زمینه‌های گوناگون سیاسی و اقتصادی و اجتماعی" ارائه دادند.

چهارشنبه گذشته (۲۳ دسامبر) دولت بحرین در بیانیه‌ای "پایان کشمکش‌های منطقه‌ای" را خواستار شد.

عبداللطیف الزیانی، وزیر خارجه بحرین، در نشست یکشنبه ابراز امیدواری کرد که "عربستان بتواند برای بحران در منطقه راه حلی بیابد". او به رسانه‌های بحرین گفت که کشورش آرزومند است که منطقه به "شرایط عادی" برگردد.

در هفته‌های اخیر کشورهای خلیج فارس لحن خصمانه پیشین خود در نزاع با قطر را نرم کرده‌اند. کشورهایی که تا مرحله محاصره اقتصادی قطر پیش رفته بودند، اکنون قصد دارند در ۵ ژانویه با این کشور به گفت‌وگو بنشینند.

منبع: دویچه وله و عکس از آرشیو


در این رابطه